Ana Sayfa BANKALAR 11 Kasım 2017

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası

Ziraat Bankası Türkiye’nin köklü devlet bankalarından olmakla birlikte müşteri portföyüde oldukça geniştir. Bu geniş müşteri portföyünde sağlıklı ve kalite hizmet verebilmek için gelişen iletişim faktörlerini etkin bir şekilde kullanıp hizmet sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber müşteriler bazı işlemler için bankalarda sıra beklemek gibi bir dertleri kalmadı. İşlemlerinin bazılarını intenet şube, mobil şube ya da müşteri hizmetleri yoluyla halledilebiliyor. Banka işlemleri ile ilgili sorunlarınızın çözülebileceği, banka işlemlerinizin halledilebileceği, krediler hakkında bilgi alabileceğiniz ve başvurabileceğiniz müşteri hizmetleri 7/24 hizmet vermektedir.  Konularında uzman kişiler tarafından kurulmuş olan bu departmanda bankacılıkla ile ilgili birçok işleminiz gerçekleştiriliyor.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabiliriz?

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası iki tanedir. Bunlardan ilki 444 00 00 diğeri ise 0850 220 00 00 şeklindedir. Bu numaralardan istediğiniz birine günün her anında 7/24 ulaşarak hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinde en çok şikayet edilen konu yönlendirilirken çok fazla tuşa basıp kafa karışıklığına neden olması. Ziraat Bankası profesyone bir sesli mesaj ile müşterilerini en kısa yoldan en kısa zamanda işlemlerine ulaştırmakta ve uzman kişilerin yardımlarıyla problemleri en kısa zamanda çözülmektedir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girerek sağlıklı bilgi alışverişinde bulunuyorsunuz. Burada amaç güvenliği sağlamaktır. Yaptığınız görüşmelerin kayıt altına alınmasında yine güvenliğin bir parçasıdır. Bankacılık işlemleri riskli ve hataların pahalıya mal olduğu bir sektör olduğundan güvenlik açıklarının kapatılması bu açıdan önemlidir.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri kuruluşunda birtakım işlemler yapılıp sorunlarınız çözüleyebiliyor. Bu işlemler içerisinde hesap işlemlerinizi halledebilirsiniz. Şifre mevzuları, bakiye ile ilgili problemler vs. aklınıza ne geliyorsa… Bunun dışında para transferlerini de müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Yatırım işlemleri, OGS işlemleri, Şifre işlemleri yapabileceğiniz diğer işlemler arasındadır. Müşteri hizmetlerinde en sık karşılaşılan konu ise kredi kartları ile ilgilidir. Kullanmış olduğunuz kredi kartları ile ilgili her türlü sorunu telefon bankacılığı yoluyla çözebilirsiniz. Eğer herhangi bir kredi türünden faiz oranını merak ettiyseniz ya da dövizlerin kur oranlarını yine müşteri hizmetleri yoluyla bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası müşterisiyseniz ve halledemediğiniz bir problem var ise şubeye gitmeden direk müşteri hizmetlerini arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?