Mattis: PKK’nın Sincar’daki varlığı Türkiye için tehdittir

Mattis: PKK’nın Sincar’daki varlığı Türkiye için tehdittir

ABD Savunma Bakanı James Mattis 27 Mart’ta yaptığı açıklamada, yasadışı kabul ettikleri PKK’nın kuzey Irak’ın Sincar bölgesinde...

ABD Savunma Bakanı James Mattis 27 Mart’ta yaptığı açıklamada, yasadışı kabul ettikleri PKK’nın kuzey Irak’ın Sincar bölgesinde yer almasının Türkiye’ye yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.

Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte, “Kuzey Irak Sincar’da Türkiye’ye karşı sınır boyunca PKK tehdidi var” diyen Mattis, grubun ABD tarafından bir terör örgütü olarak kabul edildiğini ve ABD’nin grubun bölgeden çekilmesini istediğini söyledi.

Türkiye’yi bir NATO müttefiki olarak nitelendiren Mattis, ABD’nin Ankara ile birlikte olduğunu söyledi. Savunma sekreteri, medya aracılığıyla Türk makamlarıyla doğrudan iletişim kurmayı tercih ettiğini, çünkü PKK militanlarına atıfta bulunarak “Türkler için çok hassas bir konu” olduğunu söyledi.

Bölgede bir PKK üyesiyle röportaj yapan Türkmeneli TV genel müdürü Yalman Haceroğlu’na göre, Sincar’da birçok askeri uzman tarafından eğitilen yaklaşık 3 bin PKK militanı bulunuyor.

25 Mart’ta, PKK ‘lı bir grup terörist bir gün önce ilçeden çekildikten sonra Iraklılar Sincar’da görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Sincar ‘ın PKK için bir sığınak haline gelmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?