Ana Sayfa DÜNYA, EKONOMİ, GÜNDEM 30 Mart 2018

Rusya’da Dünya Kupası için Oteller Bitcoin de Kabul Edecek

Rusya’da Dünya Kupası için Oteller Bitcoin de Kabul Edecek

Futbolseverler bu yılki Dünya Kupası için Rusya’yı ziyaret ettikleri zaman konaklama için bitcoin ile ödeme yapabilecekler. Sekiz ülkeden misafir bekleyen Kaliningrad’daki oteller, hizmet sunmak için yerel bir kripto para ödeme sağlayıcısıyla ortaklık kuruyor. İngiltere’nin Belçika ile oynayacağı gün için oda rezervasyonu yapmak yaklaşık olarak 300 dolara mal olacak ve bu meblağ Bitcoin’le ödenebilecek.

Dünya Kupası 14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nda yapılacak. Rusya’nın büyük şehirlerinden biri olan Kaliningrad, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın ev sahibi şehirlerinden biri. Şehir İspanya, Belçika, Sırbistan, İngiltere, İsviçre, Hırvatistan, Fas ve Nijerya’dan takım ve taraftar bekliyor.

Dünya Kupası’na katılım gösterecek yabancı turistlere daha kolay ödeme imkanı sunmak isteyen Rus otel yöneticileri kripto paralarla ödeme almak için kolları sıvadılar. Yerel medyaya göre bir otel zinciri, hizmeti sağlamak için bir ödeme işlemcisi ile zaten bir araya geldi. Apartments Malina’nın yöneticisi Anna Subbotina şunları söyledi: “Kripto para birimlerine artan ilgiyi görüyoruz. Yavaş yavaş bir ödeme aracı olarak devreye girecekler.” Subbotina, Buying Business Travel Russia’ya “Taraftarların bu yenilikçi teknolojinin yardımıyla hizmetlerimiz için ödeme yapabilmelerine karar verdik” dedi. Bölgedeki diğer otellerin yakında örneği takip etmesini ve kripto para ödeme seçeneklerini sunmasını bekliyor.

Şirket, bitcoin ödemeleri de dahil olmak üzere, kripto para işlemlerini destekleyen Rusya’nın elektronik ödeme sağlayıcılarından biriyle ortaklık kuruyor. Free-Kassa Geliştirme Müdürü Vitaliy Lavrov “Bu bizim için ilginç bir deneyim – şimdiye kadar otellerde çalışmadık” dedi. “Ağırlama endüstrisi yeni trendlere karşı oldukça hassas” dedi.

Ev sahibi şehirlerdeki konaklama doluluk oranları, şampiyonadan aylar önce yükselişe geçti. Aviasales Travel’teki PR Direktörü Yanis Dzenis’e göre Kaliningrad en pahalı destinasyonlar arasında. İngiltere’yle Belçika’nın maç yapacağı gün olan 28 Haziran’da bir oda rezervasyonu, 18.000 Ruble’ye (300 $ ‘dan fazla) mal olacak. Bu normal bir gündeki fiyatın tam on katı. Dünya Kupası’nın bölgenin turizmine büyük katkı sağlayacağı yadsınamaz. Hem çok yüksek doluluk oranları hem de yüksek fiyatlar Dünya Kupası’na gösterilen ilginin bir göstergesi. Bu yoğun ilgi son yılların gözde teknolojisi blockchain ürünlerine de fayda sağlayacağa benziyor. Sanıyoruz kripto paralar ve blockchain artık vazgeçilmezimiz olacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?