Ana Sayfa BANKALAR 11 Ağustos 2017

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2017

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2017

Ülkemizde çok önemli sektörlerden birisi olan arıcılık, farklı bölgeler ve coğrafyalarda yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye’nin iklimi ve bitki örtüsü dikkate alındığı zaman, bu faaliyete oldukça elverişli olduğu da görülmektedir. Yıllardır sürdürülmekte olan arıcılık faaliyetlerinde meydana gelebilecek finansal ihtiyaçların giderilmesi ve girişimcilerin de desteklenmesi amacıyla Ziraat Bankası tarafından arıcılık kredisi hizmeti sunulmaktadır. Hayvancılık kredileri arasında kişilere sunulan bu hizmet, aynı zamanda gençlere yönelik hazırlanan çiftçi kredilerinde de kendisine yer bulmuş durumdadır.

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredi paketinde, yatırım miktarı yüksek olduğundan aynı zamanda devlet desteği de uygulanmaktadır. 1,5 milyon TL’ye kadar yapılacak olan başvurularda, kişilere devlet tarafından verilen %50 faiz indirimi de sunulmaktadır. Bundan dolayı şartları yerine getiren kişilerin bu alana yönelmek ve mevcut faaliyetlerini de hızlandırabilmek için Ziraat Bankası şubelerine gitmesi gerekmektedir.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası tarafından verilen arıcılık kredisi, her ne kadar devlet destekli olarak sunulsa da, düşük faiz oranları ile hizmet alınması mümkündür. Geliştirilen kredi paketinden faydalanarak arıcılık faaliyetlerine hız kazandırmak isteyen kişilerin öncelikli olarak arıcılık kayıt sisteminde güncel bir kayıtları olması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapacak olan kişilerin en az 50 adet arı kovanı ile üretim yapmakta ve bu kovan sayısını da arttırmayı kabul etmeleri gerekmektedir.

Alınacak olan krediler, arılı kovanlar, polen kapanlı kovanlar, bal süzme cihazları, polen kurutma sistemi ve temizleme ile arıcılık faaliyetlerinde fayda sağlayacak makinelerin alımına yönelik sunulmaktadır. Eğer arıcılık faaliyetlerinde 200 ve üzerinde kovana sahip olan kişiler başvuruda bulunurlarsa, bu durumda arı barakası, jeneratör ya da güneş sistemli enerji alanı kurulumu için kredi başvurusu yapılabilecektir.

arıcılık kredisi

Ziraat Bankası’nın arıcılık sektörüne yönelik geliştirdiği kredi paketi aynı zamanda ilaç alımı, işçilik giderleri, nakliye masrafları, petek alımı, arı üretim malzemeleri ya da üretimde kullanılan diğer araçlara yönelik de kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankası şubelerinden arıcılık kayıt sistemi belgesi, çiftçilik belgesi ve nüfus cüzdanı yardımı ile başvuru yapacak kişiler, aylık ya da kendilerinin belirleyeceği özel vadelerde ödeme işlemini yapabilecektir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası tarafından arıcılık faaliyetlerine yönelik geliştirilen kredi paketlerinden bir diğeri de genç çiftçilere yönelik sunulmaktadır. Devletten hibe almış olan kişilerin de hibe miktarının en fazla 3 katına kadar başvuru yapabilecekleri bu kredi paketinde, oldukça çeşitli kullanım alanı da bulunmaktadır. Kişilerin başvuru sırasında bu krediden faydalanabileceği alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Arı yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı tarım, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, hayvan ve arı alımı, muz yetiştiriciliği ve kültür mantarı yetiştiriciliği için işletme ve yatırım kredisi alanında destek alınabilir.
  • Başvuru yapan kişilerin işletme kapasitesine göre canlı hayvan alımı, üretimde kullanılacak yem ve ilaçlar ile işçilik masrafları da kredi paketine dahil edilebilmektedir.

İki madde ile özetleyebileceğimiz kredi kullanım alanında, hibe programına dahil edilmeyen konularda kredi başvuruları değerlendirilmeyecektir. Arıcılık kredisi ve Genç Çiftçi Kredisi kapsamında Ziraat Bankası’nın hibe programı dışında kabul ettiği alanlar da şu şekildedir.

  1. Sera yapımında kullanılacak sistemler ve inşaat yatırımları.
  2. Yeni bir arazi satın alınması.
  3. İşletme devri ya da satın alınması (kurulu halde olan sera, süt çiftliği ya da besi çiftliği gibi.)
  4. Traktör alımları (Sıfır ya da ikinci el)

Ziraat Bankası’nın genç çiftçilere yönelik geliştirmiş olduğu kredi paketindeki şartlar ise doğrudan Bakanlar Kurulu kararlarına bağlıdır. Buna göre 16.02.2016 tarihinde alınan 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre, hibe kullanmaya hak kazanmış olan genç üreticilerin, Bakanlık tarafından onaylanmış olan hibe miktarının 3 katına kadar proje ve hibe kredisi alma şansı bulunmaktadır. Kredilerde miktar belirlemesi tamamen işletme kredisi şartları ve kapasiteye bağlı olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu kredi paketinde, devlet hibelerindeki değil banka kredilerindeki şartlar uygulanmaktadır. Hem sadece arıcılık sektörüne yönelik geliştirilen hem de genç çiftçiler için geliştirilen kredi paketlerinde, gelir durumu, sektör belgeleri, özel kredi şartları, banka sicili ve kredi notu gibi durumlarda değerlendirme yapıldıktan sonra hizmet sunulmaktadır. Bundan dolayı, miktar ve onay süreci için Ziraat Bankası şubelerine gidilerek, gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?