Ana Sayfa EKONOMİ 11 Ağustos 2017

Piliç Üretim Firmalarına Soruşturma Başlatıldı!

Piliç Üretim Firmalarına Soruşturma Başlatıldı!

Rekabet Kurumu tarafından Türkiye’de faaliyet gösteren 19 piliç üretim şirketine soruşturma başlatıldı.

Kısa adı BESDBD olan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ile Türkiye’de piliç üretimi yapan firmalar arasındaki 19 firmaya Rekabet Kurumu tarafından soruşturma yapıldı.

Bu 19 firmanın piliç eti üreten firmaları ilgilendiren 4054 sayılı yasanın 4. Maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle yapılan şikayet başvurusu üzerine başlatılan ve bir süredir devam eden ön araştırmada Rekabet Kurumu kararını verdi.

Ön araştırmalar sonucunda elde edilen bilgi, belge ve tespitlerin değerlendirilmesi amacıyla 19 Temmuz 2017 tarihinde bir toplantı düzenlendi. Rekabet Kurumu elde edilen tüm bulguları inceledi ve ilgili 4054 satılı yasanın 4. Maddesinin ihlal edilip edilmediğinin araştırılması hakkında BESDBD ve 19 piliç üretim şirketi için soruşturma açılmasını istedi.

Hakkında soruşturma açılamasına karar verilen piliç üretim şirketleri Yemsel Tavukçuluk Hayvancılık Yem Hammaddeleri, Tad Piliç Fenni Yem, Şenpiliç gıda, Şahin Tavukçuluk, Abalıoğlu Yem, Keskinoğlu Tavukçuluk, Hastavuk, Gedik Tavukçuluk, Garip Tavukçuluk, Erpiliç, Ege – Tav, Civkur, CP Piliç, Bupiliç, Beypi, Banvit, Bakpiliç, AS Piliç, Ak Piliç olarak sıralanıyor.

Türkiye’de piliç üretimi konusunda faaliyet gösteren firmaların da aralarında bulunduğu 19 firma ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne açılan soruşturmaya, bu dernek ve firmalar hakkında piliç üretimi yapan firmaların standartlarını belirleyen ilgili yasa olan 4054 sayılı yasanın 4. Maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle yapılan şikayet başvurusu değerlendirildikten ve elde edilen veriler incelendikten sonra Rekabet Kurumu tarafından karar verildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?