Ana Sayfa EKONOMİ 6 Aralık 2017

Youtube Binlerce Yeni Elemanla Temizlik Başlatacak

Youtube Binlerce Yeni Elemanla Temizlik Başlatacak

Dünyanın en gelişmiş video izleme portalı Olan Youtube, google tarafından alındıktan sonra hızla büyüyerek milyarlarca insana milyonlarca video sunmaya başladı.  Youtube yönetimi son zamanlarda yüklenen videolar ve içeriklere gelen yoğun şikayetler üzerine harekete geçerek 10 bin kişiyi işe alacağını duyurdu. Google denetim ekibi ve denetim botlarıyla birlikte Youtube üzerinde şikayet edilen  video ve yorumları anında temizlemeyi hedefliyor.

Youtube’da günden güne artan şiddet ve rahatsız içerikli videolar, Google’u harekete geçirdi. Adeta bir çöp yığınına dönüşen Youtube, özellikle çocuklarına çizgi film izleten aileler için tehlikeli hale gelmeye başladı. Birçok rahatsız içeriği barındıran Youtube için Google devreye girmeye karar verdi. Google, artan şikayetler üzerine Youtube için bir ekip kurarak video içeriklerini ve yapılan yorumları denetlemeye başlayacak. Reklam için youtube’u kullanan birçok şirket, rahatsız içerik oluşturan unsurların yer alması sebebiyle reklamlarını geri çekmeye başladı.

Alınacak reklamlarla ilgili kararlar alınırken, yeni koşullar öne sürülecek ve yapay zeka kullanımını Youtube için arttıracak. Kullanıcılar tarafından alınan şikayetler üzerine Youtube CEO’su Susan Wojcicki, kendi blog yazısında belirttiği ifadelere göre, Youtube politikalarını dikkate almayan içeriklerin tespit edilmesi için 10 binden fazla çalışanı işe almayı düşündüklerini belirtirken, Youtube içerisinde yer alan saldırgan ve kötü niyetli içerikleri izleyen kişi sayısını açıklamaktan çekindi.

Son dönemde içerik üreten kişilerin, izleyiciyi manipüle etme adına ve yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını belirten Wojcicki, Youtube denetleyen güvenlik ekipleri tarafından son 6 ay içerisinde yaklaşık 2 milyon adet şiddet içeren video üzerinde inceleme yapıldığını ifade etti.

İçeriklere gelen yorumlar üzerinde de denetimi sağlayacaklarını belirten Wojcicki, yeni yorum kontrol araçlarının geliştirildiğini ve bazı yorumları sistem otomatik olarak kaldıracağını belirtti. Özellikle çocukların sık sık çizgi film izlemek için kullandığı Youtube, ekstra bir önlem alarak geçtiğimiz günlerde Youtube Kids platformunu çıkardı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?