Ana Sayfa DÜNYA 6 Aralık 2017

Apple Ve İrlanda Vergi Problemi Çözüldü

Apple Ve İrlanda Vergi Problemi Çözüldü

Apple iktidardaki CEO’su Tim Cook’ın “siyasi saçmalık” olarak adlandırdığı 15.4 milyar dolar vergi geri ödemesi için İrlanda devletine ödemeyi kabul etti.

İrlanda, Apple’ın parasını istemiyor; Avrupa Komisyonu, Emerald Isle’yi onu toplamaya zorluyor. İrlandalı Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İrlanda temyiz kararı verirken fonlar bir emanet hesabına gidecek ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin son görüşmesi yapıldıktan sonra serbest bırakılacak.

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple şirketi, İrlanda devleti ile yaşamış olduğu vergi problemi yüzünden davalık olmuştu. Bugün düşen son habere göre vergi davasında Apple Şirketi ve İrlanda devleti anlaşmaya vardığını duyurdu.

Apple Şirketi, Avrupa Birliği ve İrlanda devleti arasında devam eden vergi savaşı sonunda tarafların anlaşmasıyla son bulmuş oldu.

İrlanda’nın, alması gereken vergiyi toplamadığı gerekçesiyle ekim ayında Brüksel tarafından Avrupa Adalet Mahkemesi’ne şikayet edilmesi üzerine gelen açıklamayla ilgili İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, “Emanet sermayelerin prensipleri ve operasyonlarıyla ilgili Apple ile bir anlaşmaya vardık. Gelecek yılın ilk çeyreğinde verginin Apple’dan İrlanda hesaplarına gönderileceğini umut ediyoruz” dedi.

AB Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını 2016 Ağustos ayı sonunda tamamlamıştı.

AB Komisyonu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmiş, 2003’ten 2014’e kadarki dönem için 13 milyar avro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı. İrlanda yönetimi ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Bir AB üyesi ülkenin kamu desteklemelerini ne şekilde sağladığını ve sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan AB Komisyonu, Apple soruşturmasında şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının AB kurallarına aykırı olduğuna karar vermişti.

Apple, AB’yi tek taraflı hareket etmek ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle itham etmişti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?