Ana Sayfa EKONOMİ 6 Aralık 2017

Fark Zammı Yüzde 5 Olarak Maaşlara Yansıyacak

Fark Zammı Yüzde 5 Olarak Maaşlara Yansıyacak

Memur ve memur emeklisi açıklanan enflasyon rakamları sonrası ne kadar fark zammı alacağı ortaya çıkarken enflasyon beklentisi uzmanların beklentisi üzerinde çıktı. 2018 15 ocak’ta  ayında memurlar minimum yüzde 4,98 oranında zamlı şekilde maaş alacak.

Enflasyonda artış devam ederken, bu durum alım gücünün düşmesi anlamına geliyor. Emekli ve memur için iyi bir haber olsa da vatandaş açısından kötü bir duruma yol açıyor. Çünkü enflasyonun durumu SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin Ocak ve Temmuz aylarında alacağı maaşa gelecek zamma etki ediyor.

Memur ve memur emeklisinin zammı ise toplu sözleşmelerle belirleniyor. Memur ve memur emeklisi için zam oranının ortaya çıkması, enflasyon toplu sözleşmede belirlenen oranı aşarsa fark zammı ortaya çıkacak. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamalar göz önüne alınırsa, enflasyon son 5 ayda yani Temmuz ile Kasım arasında yüzde 4.97 ile geçildi.

Aralık ayında enflasyonun sabit kalması durumunda bile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ayında minimum yüzde 4.97 zam verilecek. Zam oranları ise şu şekilde olacak, yeni emeklilerin 885 liradan başlayan maaşlar verilirken, SSK ve Bağ-Kur emeklisine 44 lira ile 223 lira arasında zam gelecek. 2000 yılından önce emekliye ayrılan bir SSK’lı ise taban maaşı 1559 lira seviyesine çıkarken, Bağ-Kur emeklisi bir kişi ise minimum 1354 lira ve Tarım Bağ-Kur’unda emekli bir kişi taban maaş olarak 1056 lira alacak.

Geçtiğimiz Temmuz ayında memur ve emeklisine yüzde 4 oranında bir zam uygulanmıştı. TÜİK’in dün açıkladığı verilerle birlikte son 5 aylık enflasyon değerleri verilen zammı 0.97 oranında aşması ile orataya fark zammı çıkmış oldu. Ocak ayında yüzde 4 zam alacak olan memur ve emeklisine ortaya çıkan 0.97 fark zammı da eklenecek, böylelikle verilecek zammın oranı 4.97 seviyesine çıkmış olacak.

EMEKLİYE % 4 EK ZAM TALEBİ

Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklileri vergi iadesi sisteminin yerini alan ek ödeme ile ekstra gelir elde ediyor.

Talepler hayata geçerse ek ödeme yüzde 8-9’a çıkacak.

Her yıl 900 liranın altındaki maaşlara, net aylığın yüzde 5’i oranında ek ödeme yapılıyor.

Daha yukarıdaki maaşlarda ise ek ödeme oranı yüzde 4.

Emeklilere her ay verilen bu ödemelerin yükseltilmesi istendi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı

Kazım Ergün, emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarlarının yetersiz kaldığını ve bu nedenle ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9 olarak yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Talepler hayata geçerse ödemeler iki katı artacak.

Halen net maaşı 2 bin lira olan emekli, her ay 80 lira ek ödeme alırken, bu tutar 160 ya da 180 liraya çıkacak. Yani net maaşı 2 bin lira olan emeklinin eline aylık 2 bin 80 lira geçerken, 2 bin 180 lira geçmeye başlayacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?