Ana Sayfa BANKALAR 6 Aralık 2017

Vakıf Katılım Yurtiçi Piyasada İlki Başardı

Vakıf Katılım Yurtiçi Piyasada İlki Başardı

Vakıf Katılım, iştiraki Vakıf Varlık Kiralama AŞ yurtiçi piyasada bugüne kadar ki en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracına imza attı.

Vakıt Katılım Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olan Vakıf Varlık Kiralama A.Ş., 450 milyon Türk Lirası tutarında 95 gün vadeli kira sertifikası ihracı satışını 1 gün içerisinde tamamladı. Bu ihraç, en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracı olarak kayıtlara geçti.

Vakıf Katılım Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bu ihraç, yurt içerisindeki yatırımcılara yönelik olarak, en yüksek düzeydeki kira sertifikası ihracı olma özelliğini taşırken, ihracın 1 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildiği, 450 milyon Türk Lirası tutarında yeni kaynak elde edildiğini ve vadenin 95 gün olduğu ifade edildi.

Nitelikli yatırımcılara satış şeklinde gerçekleştirilen ihraçlar, Vakıf Katılım Bankası tarafından 21 Nisan 2017 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’ndan temin edilen 2 milyar Türk Lirası tutarındaki ihraç tavanı kapsamında bin 520 milyar Türk Lirası’na ulaşılmış oldu. Bu rakama ulaşmak için yapılan ihraç sayısı ise 6 olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

Konu hakkında görüşlerini belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, bankanın bir yandan hızlı bir şekilde şubeleşmeye devam ettiğini, bu sayede hem bireysel müşterilerinin, hem de KOBİ müşterilerinin tüm finansal ihtiyaçlarını çözüme kavuşturduklarını, diğer bir yandan da fonlama kaynaklarını çeşitlendirme amacı ile çalışmalara devam edildiğini ifade etti.

Yılın geriye kalan döneminde yeni ihraçlar için çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Göktaş, kira sertifikası piyasasının büyümesi ve faizsiz sermaye piyasası ürünlerinin de derinleşmesi için katkı sağlamayı hedeflediklerini, bankanın kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede verimli ve yüksek ivmeli bir büyüme elde ettiklerini, 2017 yılının üçüncü çeyreği sonunda 90,97 milyon Türk Lirası tutarında net kâr miktarına ulaşıldığını, Türkiye’nin 30 farklı şehrinde 58 adet şube ile hizmet verdiklerini ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?