Ana Sayfa EKONOMİ 6 Aralık 2017

IOTA Altcoin 2 Günde Yüzde 120 Değer Kazandı

IOTA Altcoin 2 Günde Yüzde 120 Değer Kazandı

Yatırımcısına servet kazandıran bitcoin son günlerin trendi olurken kripto para piyasasına yeni giriş yapan IOTA değerini 2 günde %120 artırarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Dijital paraların değeri artarken yatırımcılar bitcoine büyük miktarlarla giriş yapıyor. Tüm gözler bitcoine çevrilmişken kimsenin beklemediği bir anda yükselişe geçen bir diğer kripto para da IOTA, son iki günde değerini yüzde 120 arttırarak işlem görüyor. Yatırımcıların son bir yılda büyük ilgisini çeken kripto paralar günden güne değerlerini arttırıyor.

Business Insider haber sitesi, Bitcoin’in piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde olan beş rakibini derledi:

Ethereum (ETH)

Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) teknolojisi ile geliştirilen Ethereum, 2014 yılında dijital para biriminin daha da merkeziyetçilikten uzaklaştırılması için Vitalik Buterin tarafından yaratıldı.

Etherum açık bir merkezi olmayan yazılım platformu, para transferi ücretlerini ödemek ve bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanılıyor.

45,5 milyar dolar piyasa değeri olan Ethereum 442 dolar civarından işlem görüyor.

Ripple (XRP)

Daha önce bitcoin geliştiricileri tarafından 2012 yılında California’da kullanıma açılan Ripple, New York Times’ın alıntıladığı bazı uzmanlara göre bitcoinin en olası halefi.

Birçok banka tarafından daha şimdiden ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılıyor.

Bitcoin’in aksine Ripple, herhangi bir para biriminin transfer edilebildiği ya da ticaretinin yapılabildiği bir sistem.

9,82 milyar dolar piyasa değeri olan Ripple, 0,25 dolardan işlem görüyor.

IOTA (MIOTA)

IOTA, kalabalık dijital para birimi sahasının yeni oyuncusu.

Blok zincir ağına dayanmayan IOTA, Tangle adını taşıyan alternatif bir dağıtımcı hesap sistemine dayanıyor.

Microsoft, Fujitsu ve diğer başka şirketlerle işbirliği yapan bu yeni dijital para birimi, ‘nesnelerin interneti’ alanında kendini ilk piyasa alanı olarak tanımlıyor.

6,75 milyar dolar piyasa değeri olan IOTA, 2,43 dolardan işlem görüyor.

Dash (DASH)

Dash bu isme kavuşmadan önce Ocak 2014’te XCoin (XCO), ardından Darkcoin, en son olarak da ‘dijital para’dan (digital coin) esinlenerek Dash ismiyle piyasaya çıktı.

Dash, rakiplerinden gizliliğe önem vermesi ve para transferlerini anonimleştirmesiyle ayrılıyor.

6 milyar dolar piyasa değeri olan Dash, 777 dolardan işlem görüyor.

Litecoin (LTC)

Bir Google çalışanının eseri olan Litecoin, bitcoinin altın rengine nazaran gümüş olarak betimleniyor. Bunun sebebi daha daha ucuz ve daha erişilebilir bir seçenek olması.

2011 yılında bitcoinden daha hızlı işlem gerçekleştiren bir sistem ile kuruldu.

5,47 milyar dolar piyasa değeri olan Litecoin, 101 dolardan işlem görüyor.

IOTA, 2015’te kurulan alternatif kripto para birimidir. IOTA yalnızca bir para birimi değil aynı zamanda IoT’ yani nesnelerin interneti sorunlarını da çözen birlikte çalışabilirlik protokolü olarak oluşturulmuştur. Almanya’da kayıtlı bir sivil toplum kuruluşu olan IOTA Vakfı tarafından yönetilen IOTA’yı diğer altcoinlerden özel kılan bir çok özelliği bulunmaktadır.

IOTA nereden alabilirim?

IOTA’nın şu an için en büyük dezavantajı çok az borsada yer almasıdır. IOTA bitfinex ve binance.com’da yer satın alınabiliyor. Bitfinex.com‘a üye olduktan sonra kimlik doğrulama işlemi yapıp üyeliğinizin onaylanmasını bekleyin. Ardından para yatırma işlemini gerçekleştirin veya site üzerindeki Bitcoin hesabınıza farklı sitelerde yer alan BTC veya ETH’nizi transfer edin. Son olarak BTC veya ETH’nizi IOTA’ya çevirin.

Yakın zamanda Bittrex, Poloniex, Cex.io gibi sitelerde de IOTA alımı yapılacağı gelen haberler arasında. IOTA’nın 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle fiyatı $2.77 olarak görünüyor ki yalnızca bugün %40’a yakın değer kazandı. Söz konusu borsalara da giriş yaptıktan kısa bir süre sonra IOTA’nın 10 doları aşacağı tahmin ediliyor.

Kredi kartıyla IOTA alınır mı?

Şuan için kredi kartı ile IOTA alabileceğiniz bir site bulunmuyor. IOTA ile ilgili gelişme olduğunda yazıda güncelleme yapılacaktır.

IOTA neden artıyor?

8 milyar doları aşan piyasa değeriyle market kapasitesi en yüksek 5.coin olan IOTA, 29 kasım 2017 tarihinde Microsoft, Fujitsu ile birlikte 20 farklı şirketle birlikte anlaşma yaptığı için yaklaşık bir haftada %400 arttı.

IOTA’nın özellikleri

1- Blok zinciri kullanmayan ilk kripto para birimidir.
2- Tangle olarak bililen protokol sayesinde hızlı işlem, güvenli veri aktarımı, ücretsiz transfer gibi özelliğe sahiptir.
3- IOTA, blockchain değildir. Yönlendirilmiş döngüsel grafik yani Tangle adı verilen ilerleyen süreçte blockchain’i tahtından edebilecek bir özelliktedir.
4- IOTA’da hiçbir işlem ücreti yoktur.
5- IOTA’da mining yoktur.
6- IOTA makina iktisatını etkinleştirmeyi amaç edinmiştir.

Bitcoin son bir ayda rekor yükselişlerle tarihininin en yüksek değerleriyle karşılaşıyor. Geride bıraktığımız bir haftada 12 bin dolara kadar yüskseliş gösteren bitcoinin piyasa değeri 200 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Yaşanan rekor yükselişlerin ardından bitcoine merkez bankalarından tepkiler gelirken, ünlü ekonomist Stephen Roach, bitcoinin çok tehlikeli bir yatırım olduğuna dikkat çekerken balon olduğunu belirtti ve her balon gibi bunun da patlayacağını vurguladı.

Bitcoin üzerinde yaşanan bu gelişmelerin arkasında değerine değer katan bir kripto para birimi daha çıktı ortaya. geride bıraktığımız pazar günü 1.45 seviyelerinden işlem gören IOTA kripto para birimi bir anda iki günün ardından 3.21 doalra kadar yükseliş gösterdi. iki günün ardından yüzde 120 gibi artışa erişen IOTA yatırımcıların büyük ilgisini çekti.

Piyasa değeri şu an 8 milyar dolar seviyesini geçen IOTA, veri sektöründe Fujitsu, Microfot ve Samsung gibi devlerle anlaşması değerini arttırmasında büyük etken oldu. IOTA son olarak yatırımların gerçekleşmesi ile birlikte değerini arttırmanın yanı sıra dijital paralar sıralamasında kendisini beşinciliğe kadar çıkarmış bulunuyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?