Ana Sayfa EKONOMİ 5 Aralık 2017

Uber’e Rakip MOIA İçin Üretilen Araç Görücüye Çıktı

Uber’e Rakip MOIA İçin Üretilen Araç Görücüye Çıktı

Kullanıcıların kendi araçlarıyla başka insanları para karşılığında bir yerden başka bir yere götürdüğü Uber uygulaması ülkemiz dahil bir çok yerde çok tuttu. Bunun üzerine Volskwagen de benzer bir uygulama yapma kararı aldı ve bunun için de bir araç üretti.

Ülkemiz dahil bir çok ülkede taksiciler hariç bir çok insanın memnuniyetle kullandığı Uber cep telefonunuza indirdiğiniz bir program sayesinde, kendi araçlarıyla taşıma hizmeti veren kişilere ulaşmanızı sağlıyor. Uber taksicilerin büyük tepkisine yol açsa da insanlar çok memnun. Üstelik aracınız sınıfına göre kategorize ediliyor ve kullanıcılar özellikle lüks araçları da seçebiliyor. Programın sizin ve hizmet veren kişinin konum bilgisi sayesinde, müşteri ve hizmet veren kişilerin birbirine en yakın olanını eşleştiriyor.

Volskwagen de bu tip bir uygulamaya imza atmak üzere. MOIA adı verilen uygulama için özel bir araç dahi üretilmiş durumda. MOIA üstün teknolojik özellikleri sayesinde çok olumlu tepkilerle karşılandı.

MOIA için özel üretilen araç, altı yolcu alabiliyor. Geniş ve rahat koltukları ve yolcuların kullanımına sunulan Wİ-Fİ hizmeti de onu öne çıkara özelliklerinde.

MOIA ilk olarak önümüzdeki yıl Hamburg sokaklarında boy göstermeye başlayacak. İlk etapta 200 araçla hizmet vermesi planlanıyor. MOIA’nın da Uber’e benzer hizmet vermesi planlanıyor. MOIA’nın dünyaya yayılması ise 2025 yılını bulacak. İşler planlandığı gibi giderse 2025 yılında sokaklarda tam 1 milyon adet MOIA aracı görülecek.

Bu kapsamda şirket çok ciddi yatırımlar yapıyor. MOIA’nın kullanıcılarına otonom sürüş deneyimi yaşatması amaçlanıyor. Sürücüsüz hareket edecek olan araçlar tamamen elektrikle çalışmasıyla da çevreye hiç bir zarar vermeyecek.

MOIA projesinde kullanılacak olan araçlar elektrik gücü ile ilerlediğinden tamamen çevre dostu. Tamamen dolu bataryaları 300 kilometre mesafeye kadar yolcu taşımasına olanak sağlıyor. Ayrıca yarım saat gibi kısa bir sürede de şarjının yüzde 80 kapasiteye ulaştığı gelen bilgiler arasında.

MOIA’nın taksilerden daha ucuz hizmet vermesi planlanırken, fiyat politikasının ise diğer toplu taşıma araçları piyasasını bitirmeyecek şekilde belirleneceği söyleniyor.

Önümüzdeki 10 ay içerisinde yollara inmesi beklenen araçların üretimine, otonom sürüş deneyimi yaşayan yolcuların geri bildirimleri göz önüne alınarak devam edilecek. MOIA yolculara daha iyi hizmet vrebilmek için 230 metrelik aarlıklarla duraklar ypacak.

Diğer otomobil devleri de boş durmuyor. Volvo, Ford, General Motors gibi dev firmalar da kısa zamanda kendi sistemlerini kuracak, veya halihazırda kullanılmakta olan Uber gibi uygulamalarla birlikte çalışacak. Ancak piyasada bu işi ilk yapmanın avantajını Volskwagen kapmış durumda. Daha uygulama hayata geçmeden ileri versiyonlar için çalışmalar başladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?