Ana Sayfa EKONOMİ 10 Aralık 2017

TZOB: Fındık Tüketiciye Pahalı Satılıyor

TZOB: Fındık Tüketiciye Pahalı Satılıyor

Bir türlü yüzü gülmeyen Ordulu fındık üreticisinin kilosunu 8-10 lira aralığında sattıkları fındıkların, fabrikada işlem gördükten sonra perakendeciler ve kuruyemişcilerde kilosunun 60 liraya satılmasından şikayetçi.

Fındık fiyatlarının üreticiden tüketiciye ulaşana kadar fiyatının artmasına dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, 8-10 lira olan fındık fiyatlarının tüketiciye çok yüksek fiyatlarda ulaşırken arada oluşan farkın nereye gittiğini merak ettiğini belirtti. Ordu’da üretilen fındıklar 9 liradan satışa çıkıyor. Fabrikada işlemlerden geçen fındık ardından perakendecilere ve kuru yemişçilere 60 lira gibi fiyatla satılıyor.

Türkiye de üretilen fındıklardam Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin belirlediği Giresun kalite fındık 10,50 TL, levant kalite fındık 10 TL’den satılırken, Ordu’da fındığın fiyatı 9 TL olarak belirtildi. 9 lira alınan satılan fındık daha sonra fabrikalara gönderilerek kavrulma işleminden geçiyor. Kavrulan yerli fındıkların büyük bir kısmı ihraç edilirken, ülke ekonomisine yüksek oranda döviz sokuyor. Üreticiden 9-10 lira fiyat bandında alınan fındıkların iç piyasada tüketiciye yüksek fiyatlarda satılması kafaları karıştırıyor.

TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatlarının maliyetin altında olduğunu belirtti. Fındık geride bıraktığımız senelerde 12-20 TL olduğu zaman iç fındık fiyatları 50-70 TL fiyatlarında satışı yapıldığını belirten Soydan, o dönem üreticinin sunduğu fiyatla tüketici arasında büyük fark olduğunu belirtti. Son bir buçuk yılda serbest piyasada fındık fiyatının 8-10 TL arasında pazara sürüldüğünü belirten Soydan, halen iç piyasada tüketiciye sunulan fiyatın 50 TL’nin üzerinde olduğunu belirtti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?