Ana Sayfa EKONOMİ 5 Aralık 2017

Sosyal Medya Reklam Ağı Yüksek Gelir Elde Etti

Sosyal Medya Reklam Ağı Yüksek Gelir Elde Etti

Sosyal medya; birçok şirketin yeni ürün, şirket reklamı, tanıtımlarını kullanması adına maliyet açısından daha düşük ve daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayan bir aracı. Son 5 yıllık sürede sosyal medyanın zirve yaptığını belirten İstanbul Sosyal Medya Derneği Başkan Yardımcısı ve Wediacorp Üst Yöneticisi Funda Şen, bu yükselişle hayatımıza birçok farklılıkta kazandırdığını da ifade etti.

Sosyal medya etkisi ile kişilerin alışkanlıklarında farklılıklar olduğunu belirten Şen, tarzlarının, düşüncelerinin, bilgiye ulaşma noktasına kadar birçok alanda değişimlere etki ettiğini belirtti.

Geldiğimiz noktada sürekli bir bilgi akışının olduğunu belirten Şen, her an birçok bilginin ulaştığını ve aynı zamanda istediğimizden fazla bilgiye de ulaşabildiğimiz bir ortamda yaşadığımıza dikkat çekti. Dünyanın sosyal medyanın etkisiyle değişmesine markaların da ayak uydurması gerektiğini ifade eden Şen, bu değişime markalar, sosyal medyaya yatırım yaparak tüketiciyle arasındaki bağı kaybetmemeye yöneldiğini belirtti.

Günümüzde sosyal medya birçok markayı bir anda zirveye çıkardığı gibi bir anda büyük bir kayba soktuğunu ifade eden Şen, internet markalar için bir kazanç olduğu halde bir düşman niteliği de taşıdığına dikkat çekti.

Yıllar içerisinde sosyal medya alanında yapılan reklam yatırımlarına göz atacak olursak 2015 yılında reklamlardan 8,3 milyar dolar sosyal network alanında reklam geliri sağlanırken, 2017 yılı içerisinde şu an bu miktar 35 milyar dolar olarak öngörülüyor.

Reklam geliri bazında Youtube 5,6 milyar dolarla zirvede yer alıyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?