Ana Sayfa EKONOMİ 5 Aralık 2017

Borsa Yatırımcısı Gülerken Dolar Yatırımcısı Üzüldü

Borsa Yatırımcısı Gülerken Dolar Yatırımcısı Üzüldü

Dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında sert bir düşüş eğilimi yaşarken, Borsa İstanbul’da da yükseliş oldukça sert oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bazı iş insanlarının yurtdışına mal varlıklarını taşıdıkları ile alakalı bir konuşma yapmış, bu durumu hainlik ile suçlamış, yapılmaması gerektiğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu açıklama birçok farklı anlama mahal verdiği için de piyasalarda şok etkisi yaratmış, doları yükseltmişti. Bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, önceki konuşmalara açıklık getirmesi ile birlikte Dolar ve Euro sert çakıldı, Borsa İstanbul ise yürüledi.

Saat 18.20 itibariyle Dolar günlük bazda yüzde 0,64 oranında yaşadığı düşüş neticesinde günü 3,8868 Türk Lirası seviyesinden, Euro ise yüzde 1,15 oranında yaşadığı düşüşle günü 4,6020 Türk Lirası seviyesinden kapattı.

Yapılan açıklamanın Borsa İstanbul’a olan etkisi ise oldukça olumlu oldu. BIST 100 Endeksi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında yüzde 1,60 oranında günlük bazda yükseliş yaşayarak tam bin 655,89 puan yükseldi. 105 bin seviyesini aşan BIST 100 Endeksi, günü 105 bin 214,87 Türk Lirası’ndan kapatırken, gün içerisinde gerçekleşen işlem hacmi de 4,99 milyar Türk Lirası düzeyinde oldu.

Bugün yaptığı açıklamasında isteği olan herkesin, yurt dışına para çıkartma hakkının olduğunu, Türkiye’nin hem yabancı yatırımcı çeken, hem de yabancı ülkelere yatırım yapan bir ülke olduğunu, yatırım yapmak için yurtdışına kaynak aktarımı yapana, ihracat yapmak için çalışmalar yapana, ticaretini yapana asla bir karışmanın olmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu açıklamaları ile hem borsaya, hem de yatırımcıya rahat bir nefes aldırdı.

Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen “Engelleri Aşanlar 2017” programında yaptığı konuşmada, dünkü sözlerine açıklık getirerek şunları söyledi:

“Dün bazı sinyalleri aldığımı belirtim. Önce orayı düzeltelim. Malvarlığını başka ülkelere kaçıranların bulunduğunu söylemiştim. Farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. İsteyen herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır. Yurtdışından yatırımcı çekmenin yanında yurtdışına yatırım yapan da bir ülkeyiz. Yatırım için yurtdışına kaynak götürene, ihracat arayışı içinde olana, ticaret yapana asla sözümüz yoktur, olamaz.

Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebim veya talimatım söz konusu değildir. FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleri ile iltisaklı oldukları için paralarıyla beraber bu ülkedeki kaynakları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Bunu söylüyorum. Onlarla ilgili nefes tüketmeye de gerek duymuyorum. Benim söylediğim, ülkemizin diğer saldırıların yanı sıra ekonomik olarak da baskı altına alınmaya çalışıldığı şu dönemde işadamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemeleri gerektiğidir. İş adamlarımız, şayet bu dönemde Türkiye ekonomisine sahip çıkmayacaklarsa soruyorum ne zaman çıkacaklar?”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?