Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Sicili İyi Olan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Sicili İyi Olan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Günümüzde bankalar kredi notu sistemi sayesinde müşterilere kredi ya da kredi imkanları verirken seçici olmaya başlamıştır. Bankalar artık kredi veya kredi kartı vereceği kişilerin sicillerini temiz olarak görmek istemektedirler. Bu sicilin kötülüğü ise sizin bankalarla aranızdaki finansman ilişkilerinize bağlıdır. Bankalarla aranızda ki borçlanma gibi sıkıntılar her zaman karşınıza olumsuz olarak çıkacaktır. Tabi bu durumun olumlu tarafı ise düzenli ödemeler yapmanız sayesinde olacaktır. Kredi notunuz iyi seviyelerde ise her zaman bankaların size kredi teklifleri ve fırsatları sunacağını ayrıca da kredi kartı temin edeceğini bilmenizde fayda var.

Kredi notları anında düşüp anında yükselmezler. Kredi notunun yükselmesi zamanla ve ödemelerinizin gecikmemesiyle oluşmaktadır. Kredi notunuzun düşmesi ise borçlarınızı geciktirdiğiniz an değil bir süre sonra hiç ödemediğiniz zamanlarda düşürülecektir. Düşük olan kredi notunuzu yüksek seviyelere çıkarmak için uzun bir süreye ihtiyacınız vardır. Bu süre içerisinde yapmanız gerekenler ise kısaca borçlarınızı ya kapatmanız ya da düzenli ödemeye geçmenizdir. Herhangi bir bankaya borcunuzun bulunmaması ve çeşitli kredi borçlarınızı her ay düzenli ödeyerek bu notlarda iyi seviyelere yükselebilirsiniz. Yazımızın devamında kredi siciliniz çok iyi olduğunda ne kadar kredi kullanabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Aylık Geliriniz Önemli Husus

Öncelik olarak kredi çekmek isteyen her kişinin kredi sicili tabi ki de çok önemlidir. Ancak bunun önemini tamamlayan da aylık gelirinizdir. Kişinin aylık geliri ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. İki kişinin de kredi notları aynı ancak gelirleri birinin yüksek birinin normal tutarlarda, bu durumda yüksek olan kesinlikle daha çok kredi kullanabilecektir. Aylık olarak 15.000 TL geliri olan biri bu gelirini de belgeleyebiliyor ise çok iyi kredi kullanma imkânı olacaktır. Yüksek gelirli kişilerin genel olarak bankalarla arasındaki finans bağıda iyidir. Ancak ne kadar geliriniz olursa olsun bu geliri bankaya karşı kanıtlayamazsanız yani belgeleyemezseniz bu gelirinizi göz ardı ederler. Bankalar bu konularda her zaman kendilerini güvence altına alırlar. Geri ödeme yapamayacağını düşündüğü hiçbir kişiye kredi imkânı vermezler. Mesela bazı kişiler devlete vergi vermemek için 10.000 TL kira gelirini 2.000 TL gibi rakamlarda gösterirler. Bu durumda bankalara ancak 2.000 TL’yi kanıtlayabilir ve ona göre kredi kullanabilirler.

Kredi İmkanları

Bankaların büyük çoğunluğu vatandaşlara kredi imkanları sunarken, kredi verecekleri kişilerin aylık gelirinin maksimum 1/3’ü kadar aylık ödemesi olacak şekilde kredi imkânı vermektedir. Bu durumda aylık geliri 6.000 TL olan bir kişinin aylık ödemesi maksimum 2.000 TL olacaktır. Bu uygulama ise tamamen borcun ödenebilmesi için yapılmaktadır. Kısacası kredi sicilinizin önemiyle birlikte en önemlisi de aylık gelirinizdir. Bu genellemenin dışına ancak kredi notu çok yükseklerde olan vatandaşlar çıkabilmektedir. Her türlü yüksek ödemeleriyle birlikte bankalarda kredi notlarını yükseklere taşıyan kişilere bankalar esneklik göstererek daha yüksek ödemeler çıkarabilmektedir. Bu aylık gelir hesaplaması aile bazında da hesaplanmaktadır. Karı, koca çalışılan bir evde iki kişinin de maaşlarının toplamına göre kredi hesaplanmaktadır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?