Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkar Mı?

Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkar Mı?

Kredi, birçok insanın ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. Özellikle konut alımı, araç alımı, arazi alımı gibi fazla miktarda para gerektiren konularda kredi alımı şart olmaktadır. Bankalar kişilere kredi vermek için çeşitli şartlar aramaktadır. Bu şartlardan ilki gelir belgesidir. Gelir belgesi kişilerin aylık ve yıllık maaş alımlarını göstermekte olan bir belgedir. Bu belgeye göre kişinin aldığı krediyi geri ödeme gücünün olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Gelir belgesi olmayan kişilerin de kredi alabilmesi için herhangi bir kişiyi kefil göstermeleri gerekmektedir. Fakat yasalarda yapılan son değişikliğe göre kefil olacak kişinin eşinin de kefil durumuna onay vermesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kredi alımı mümkün olmaktadır.

Kredi Notu; Bankaların kredi vermek için aradığı başka bir şart ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu kişilerin bankaya düzenli olarak ödeme yapmasıyla, borçlarını geciktirmemesiyle yükselmektedir. Özellikle daha önce kredi çekmiş ve bu krediyi zamanında eksiksiz olarak ödemiş olan kişilerin kredi notu yüksek olmaktadır. Kredi notunun yüksek olması yalnızca kredi alımını değil bankalarda yapılacak olan işlemleri de kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle düzenli ödeme yapılması durumu önem taşımaktadır. Kredi notu yüksek olmayan kişilerin bankalardan kredi alması, taksitlendirme yapması gibi durumlarda zorlandığı görülmektedir.

Kara Liste ve Sicilin Bozuk Olması Durumu; Yüklü miktarda kredi çekip bunu ödeyemeyen kişiler ise bankaların kara listelerinde yer almaktadır. Kara listede yer alan müşteriler o bankadan bir daha kredi alamamaktadır. Bir de bu duruma benzer olan sicilin bozuk olması durumu vardır. Sicilin bozuk olması durumu kişinin kredi notunun oldukça düşük olduğu, kredi ya da diğer borçlarını ödeyemediği ve belki de hacizlik olduğu anlamına gelmektedir. Günümüzde sicili bozuk olan kişilerin bankalar ile ilişiği direkt olarak kesilmektedir. Bu durum sicili bozuk kişilerin daha fazla maddi sıkıntı çekmesine de neden olmaktadır. Fakat kişinin borcunu ödeyebilecek konuma gelene kadar herhangi bir bankadan kredi alamaması bir yandan da mantıklı bir durumdur. Çünkü maddi durum düzelmeden tekrar borç yapılması kişiyi daha olumsuz etkilemektedir. Günümüzde sicili bozuk kişilerin hangi bankalardan kredi alabileceği de merak edilen sorulardan bir tanesidir.

Kredi Kayıt Bürosu; Sicili bozuk olan kişilerin öncelikle KKB kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. KKB’nin açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu ülkemizin sınırları içerisinde yer alan her bankanın mali işlemlerini, müşteri hareketlerini takip eden bir kurumdur. Bu kurumda hem KOBİler’in hem de esnafların mutlaka kaydı bulunmaktadır. Bu kayıtlar kişilerin banka işlemlerinde onlara kolaylık sağlamaktadır. Sistemin en önemli özelliği ise kredi notunu oluşturuyor olmasıdır. Ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılması durumu size artı puan olarak geri dönerken banka ile yaşanan olumsuzluklar ve ödeme işlemlerinde yaşanan problemler de size eksi olarak geri dönmektedir. Hesaplanan bu artılar ve eksiler kredi notunu oluşturmaktadır. Kredi notunun yüksek olması durumunda istenilen zamanda kredi alınabilmektedir. Kredi notu çok düşük olan bir bireyin kredi notunu yükseltebilmesi için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurması gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu kişinin kredi notunun neden düşük olduğunu, daha önce hangi bankadan ne kadar kredi aldığını, hangi bankaya ödeme yapmadığını ya da ödemelerini geciktirdiğini belirlemektedir. Daha sonra Kredi Kayıt Bürosu’ndan tüm bu dökümanlara sahip olan kişi kefil, senet ya da çek gibi konularda eksik olan yönlerini kapatmaya çalışmalıdır. Özellikle eksik olan ödemeleri yaparak kredi notunu yükseltmelidir. Böylece diğer bankalardan kredi alabilmesi de daha kolay olacaktır.

Peki kredi notu çok düşük olan ve sicili bozuk olan kişiler hangi bankalardan kredi alabilir?
Sicili bozuk olan kişiler bankacılık sektöründe aktif bir şekilde rol oynayamazlar. Gerek kredi çekerek kendi ihtiyaçlarını karşılama konusunda gerek bankalarda farklı işlemler yapabilme konusunda daha kısıtlı bir alana sahip olmak zorunda kalırlar. Bu nedenle bir an önce sicilin temizlenmesi gerekmektedir. Ülkemizde sicili bozuk kişilere kredi imkanı sunan herhangi bir banka bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin bir an önce uzman bir kişiden yardım alarak kredi sicilinde nerelerde sorun yaşandığını görmesi gerekmektedir. Sorun çözüldükten sonra eski borçların bankaya ödemesinin yapılması zorunludur. Daha sonra istenilen bankaya kredi başvurusunda bulunulabilir. Siz de sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?