Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar, müşterilerine kredi kullandırırken onların daha önceki bankacılık işlemlerini de kontrol etmektedir. Ama diğer bankalardan çekilen kredilerin zamanında ödenip ödenemediğinin kontrol edilmesi oldukça zor olduğu için, bankalar bir araya gelerek müşterilerinin risk durumlarını ortak bir havuzda değerlendirme kararı almışlardır.

BDDK’nın da onayı ile bankalar kendi aralarında KBB denilen Kredi Kayıt Bürosunu kurmuş ve bu büroya müşterilerin sicil durumlarını belirleme görevi verilmiştir. Sicili kötü kişilere bankalar bu bürodan alığı bilgileri de kullanarak kredi vermez. Ama sicili bozuk kişilerin de son zamanlarda kredi kullanabildiğini söyleyebiliriz.

Sicili Kötü Olana Kredi Çekebilir Mi?

Peki sicili bozuk olan nasıl kredi çekebilir? Bunun için özellikle kara listede olan kişiler ile kredi notu kötü olan kişilerin ayırt edilmesi gerekmektedir. Birçok kişi kötü sicili hemen kara liste olarak algılamaktadır. Ama kara liste, bir kredinin 3 ay boyunca ödenmemesi sonrası kişilerin girmiş olduğu bir liste iken, kredi notu ise sürekli olarak değişen ve 1-1900 arasında değişen bir kredilendirme raporudur. Kredi notu kötü olan herkes hemen kara listeye alınacak diye bir durum söz konusu değildir.

Bu yazımızda öncelikle kredi notu düşük kişilerin nasıl kredi çekebileceğini izah edeceğiz. Daha sonra kara listeye giren kişilerin banka kredisi kullanabilme tekniklerini anlatacağız.

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu kötü olan kişilerin kredi çekebileceğini söyleyebiliriz. Her kredi notuna özel olarak uygulanacak bazı çözüm yolları ile birlikte kişilerin banka kredisi kullanabileceğini söyleyebiliriz. Kredi notu 1’den başlayarak 1900’e kadar çıkmaktadır. İşte kredi notlarına göre kredi çekebilme ihtimalleri;

Kredi Notu 1-799 Arası Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu 1 ile 799 arası olan kişiler bankalar için en riskli müşterilerdir. Bu kişilerin banka kredisi kullanması neredeyse imkansızdır. Ama yine de özel bir banka özellikle tercih edilip, kefil ve iyi birkaç teminat ile kredi başvurusu yapılabilir. Ama kredi çıkmazsa başka bankaya yeni başvuru yapılmamadır. Çünkü kredi reddedildikçe kişilerin kredi puanı daha da düşmektedir.

Kredi Notu 800 İle 1099 Arası Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu 1099 puandan daha düşük olanların da kredi çekmesi oldukça zordur. Bu kişilerin kredi çekebilmesi için yine devlet memuru olmak kaydı ile kefil bulması ve bunu yanında krediye karşılık teminatlar göstermeleri gerekmektedir.

Kredi Notu 1100 ile 1499 Puan Arası Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu 1100 üzeri olanların kredi çekme ihtimalleri yükselmektedir. Bu kişiler sadece gelir belgesi ile birlikte bankaya gittiğinde kredi çekebilirler.

Kredi Notu 1500 Üzeri Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi çekmek isteyen kişilerin puanı 1500 üstü olması durumunda kredi onayları çok büyük ihtimalle çıkacaktır. 1500-1900 arası kredi notu oldukça iyi kredi notu anlamına geldiği için bankalar için sıfır risk olarak kabul edilir.

Kredi Notu düşük kişiler ile kara listeye girmiş olan kişiler bir değildir. Kara listeye giren kişilerin kredi notu düşüktür; ama her kredi notu düşük kişi kara listeye girecek diye bir şey yoktur. Kredi notunun düşmesi uzun bir zaman gerektirirken bir kişinin kara listeye girmesi birkaç ay içinde gerçekleşebilir.  Peki kara listede olanlar nasıl kredi çekebilir?

Kara Listede Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara listeye giren kişiler bundan kısa bir dönem öncesine kadar kredi çekemiyordu. Çünkü, BDDK tarafından kara listeye giren kişilere kredi veren bankalara ceza verilmekte idi. Bundan dolayı bankalar da bu kişilere kredi vermeyi kabul etmemekte idi. Ama yeni düzenleme ile kara listeye giren kişilere sicil affı çıkmış ve artık bankalar bu kişilere kredi verebilir duruma gelmiştir.

Kara listede olan bir kişi, bankaya kredi başvurusu yapmaya gittiğinde yanında birkaç kefil götürmesi gerekmektedir. Bu kefillerin devlet memuru olması daha olumlu olacaktır. Bunun yanında ayrıca bankanın istemesi durumunda ayrıca teminatlar da sunulabilir. Bu çalışmalar ile kara listede olan kişiler de kredi çekebilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?