Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Aile Bakanlığı’ndan Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Aile Bakanlığı’ndan Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Girişimcilerin ve KOBİ faaliyetlerinin finansal olarak desteklenmesi adına sunulan devlet kredi ve hibelerinde, kadınlar için her zaman daha fazla destek sunulduğu bilinmektedir. Bölgelere göre destek oranlarında %70’e kadar destek sağlandığı açık bir şekilde görülmektedir. Devlet geri ödemesiz kredi kapsamında kadınlara sunulan bu ayrıcalıklardan bir diğeri de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Özel bir proje kapsamında kadınların iş kurmaları, dükkanlarını açmaları ve kendilerine ait bir ekonomik bütçe oluşturabilmeleri amacıyla sunulan bu desteklerde, ilk iki yıl ödeme talep edilmeyecek ve toplamda 15 bin TL faizsiz kredi sunulacaktır. Devletin kadınlara yönelik geliştirdiği bu hizmet paketinde faizlerin olmayışının yanı sıra teminatta problem yaşayan ve bankalardan kredi alamayan kişilere de Kredi Garanti Fonu desteklerine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ayırmış olduğu ödeneklerden faydalanacak olan kadın girişimciler, KOSGEB ve diğer devlet kurumlarında olduğu gibi proje bazlı başvurular yapmak zorundadır. Projesini hazırlayan ve hem mevcut işletmesi olan hem de yeni bir işletme hayali olan kişilerin yapacakları başvurularda, faizsiz olarak 15 bin TL üst sınır ile kredi imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte, 15 bin TL gibi düşük görülen bir miktar verilse de, kadınlarımızdan ilk 2 yılda ödeme talep edilmemek ve kredi ödeme işlemlerinde de tam 8 yıllık vade süresi sunulmaktadır.

Kadın girişimciler ve işletme sahipleri için 2017 yılında sunulan destekler ise yalnızca bununla sınırlı değildir. İş kurmak isteyen her girişimciye olduğu gibi kadın girişimciler için de 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi KOSGEB tarafından sunulmaktadır. Bölgelerindeki KOSGEB merkezlerine başvurarak önce eğitim alacak sonrasında da projesi ile birlikte başvuru yapacak olan kadın girişimciler, sektörlerine göre ek finansman destekleri de alabilecekler.

devlet geri ödemesiz kredi

Kadın Girişimcilere Kırsal Alanda Hibe Desteği

Devlet geri ödemesiz kredi imkanlarından faydalanacak olan kadın girişimciler için bir diğer alternatif sektör de tarımdır. Sadece KOSGEB ile sınırlı kalmayıp bölgesel kalkınma ajansları ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığı ile alınacak hibeler ile, kırsal alanda tarımsal faaliyete kısa sürede başlanabilecektir. Kadın girişimciler tarafından tarımsal alanda en çok yapılan proje başvuruları ise meyve bahçesi üzerine olmaktadır.

Uygun bir alan tespiti yapılmasının hemen ardından üretime geçecek olan kadınlarımız, alacakları hibe yardımlarının yanı sıra devlet destekli faizsiz kredilerden de faydalanabilecekler. Alınacak olan faizsiz kredilerde tam 11 yıllık yani 132 aylık vade süresi bulunmaktadır. Bu vade süresi boyunca da ilk 5 yıl sizden hiçbir şekilde ödeme talebinde bulunulmayacaktır. Bundan dolayı fidanların en verimli olduğu ve size de kazanç sağlamaya başladığı dönemde, almış olduğunuz devlet destekli faizsiz krediyi geri ödemeye başlayabileceksiniz.

Esnaf Bayanlar İçin 50 Bin TL Devlet Desteği

Buraya kadar saymış olduğumuz desteklere ek olarak, dükkan açacak, işini büyütmeye karar veren ya da üretim tekniklerini değiştirerek daha modern bir tesis kurmayı hayal eden kadınlarımıza, çok özel hibeler sunulduğunu belirtmeliyiz. Bu hibeler için başvuracağınız kurum KOSGEB’dir. KOSGEB’in kadın girişimcilere sunmuş olduğu hibe yardımlarının ilki, uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan, sertifikası ve KOSGEB komitesine sunacağı projesi hazır olan kişilere verilen 50 bin TL’ye kadar olan hibelerdir. Alınan bu hibeleri kullanacak olan kadınlarımız, özellikle kurulum sırasında yaşayacakları her türlü masraf için devlet desteğini alabilecektir.

Kadınlara sunulan finansal desteklerin yanı sıra, gelir durumları iyi bir hal alana ve işletmesinin artık kar elde etmeye başladığı zamana kadar birçok vergi konusunda da muafiyet onlara sunulmaktadır. Girişimciler için sunulan bu vergi muafiyetinden faydalanacak olan kişilerin ise, sektörlerine uygun olarak belirtilen istihdamn sayısına ulaşmaları gerekmektedir.

Tüm bu destekler sonrasında hala finansman ihtiyacı olanlar, KOSGEB’e yeniden başvuruda bulunarak üst limit 100 bin TL için faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirler. 24 ay geri ödemesiz olarak alınacak bu kredilerde, kadınların proforma hesaplamaları üzerinden alacakları kredi desteğinibn oranı %70’ten başlamaktadır. Erkekler için ise bu oran %60’tır. Alınacak olan kredi desteğinin hangi oranda sunulacağı ise, öncelikli bölgelere ve sektörlere göre belirlenecektir. Bu sektörleri ve bölgeleri ise KOSGEB, kalkınma ajansları, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?