Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Sanal Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

Sanal Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

Kredibankam.net  – İnternetin günümüzde oldukça önemli bir yer tutması ile artık alış verişlerimizin büyük çoğunluğunu da internetten gerçekleştirmeye başladık. İnternette daha fazla kampanyaların bulunması, seçeneklerin çok olması da bunda oldukça etkili. İnternette bu alış verişlerin gerçekleşmesini de sanal POS sayesinde gerçekleştiriyoruz.

Sanal POS Nedir? 
Sanal POS dediğimiz olay, internet üzerinden alışveriş yapılacağı zaman online bir şekilde kredi kartı bilgilerini girerek ödemenin gerçekleştirilmesidir. Site istenilen ürün fiyatını verilen bilgiler doğrultusunda kredi kartından çeker ve ödemeyi gerçekleştirir. Kredi kartından çekilen para bankaya ulaşır ve bankadan provizyon alır. Bu para daha sonra bankadan, internet sitesi sahibine ulaştırılır.

Sanal POS Ücretli mi veya Komisyon Alır mı?
Sanal POS için bazı durumlarda bazı üyelik ücreti ödemeniz gerekebilir. Bankalardan ya da bazı firmalardan edinmiş olduğunuz sanal POS için aylık ücretler vardır. Bunun dışında da %1,5 ya da %2,5 arasında farklılık gösteren komisyon ücretleri de kesilebilir. Bazı bankalar ise kampanyalar yaparak bu oranları daha da düşürmektedir.

Sanal POS Alternatifleri
Sanal POS yukarıda ki yazımızda da bahsetmiş olduğumuz üzere internet sitesinden bilgileri girerek alışveriş sitesine yapılan internet aracılığı ile sağlanan ödemedir. Cihaz yerine bilgilerin girilmesi ile bankadan çekilen para tutarıdır. Sanal POS aslında bazı durumlarda pek de güvenli olmayabilir. Bunun için mesaj sistemleri ya da sanal kartlar kullanılarak dolandırıcılıkların önüne geçilebildiği gibi sanal POS’a alternatif oluşturacak bazı sistemlerde bulunur.

İyzico ve Diğer Alternatifler; Sanal POS’ alternatif olan sistemlerden birisi İyzicodur. Bu sitsem 9’dan fazla banka ile birlikte çalışarak güvenilir ve bilindik bir sistemdir. 6 binin üzerinden internet ticaretinde kullanılmaktadır. PayU sisteminden bahsetmek gerekir ise 5 binin üzerinde sitede kullanılmaktadır. Sözleşme yaparak 7 markanın sanal POS’unu kullanabileceğiniz gibi BKM Exspress ile de hizmet verebilirsiniz. Free POS da mutlaka duyduğunuz bilindik ve alternatif sistemler arasında yer alır. Bu sistem Kuveyt Katılım Bankasının sunmuş olduğu bir sistemdir. Genellikle Free POS’u bireysel e-ticaret yürüten kişiler daha çok tercih etmektedir. Çünkü Kuveyt Katılım Bankası bu sistemden para almamaktadır ve ücretsiz hizmet sunmaktadır. Diğer bir değinilmesi gereken ve bilindik bir markaya ait olan Garanti POS vardır. Garanti Sanal POS oldukça yaygın kullanılmaktadır ve Garanti Bankasına ait bir sistemdir. Garanti POS e-ticaret sitelerinden olan Visa, MasterCard, Amerikan Express Card ve Diners Card sahiplerinin de kullanabileceği bir sistemdir. Yani uluslar arası alanda alışveriş imkanı tanıdığı gibi Bonus, Flexi, Miles & Smiles Kredi kartı ve Amerikan Express Card sahipleri için özel taksit seçenekleri de sunar. Diğer bir alternatif sistem POSNET’tir. Yapı Kredi bankasına ait bir sistemdir. İş Bank POS ve TEB POS da oldukça bilindik diğer sistemler arasındadır. İş Bank POS İş Bankasına aitken, TEB POS ise Türk Ekonomi Bankasına aittir.

Sanal POS Nasıl Alınır?
Sanal Pos almak isteyen ticaret sitelerinde de belli koşullar aranır. Bunlar; sitelerde alışveriş sepetlerinin olması ve ürün kataloglarının olması, site bağlantılarının eksiksiz ve düzgün çalışması, ticaret haklarını gözeten iade, iptal ya da değişim seçeneğinin yer alması, ürün tesliminde detaylı bilgilerin olması, kullanıcıların üye olması için sözleşmeleri onaylaması, satılan ürünlerin her birinin açıklamasının olması, ürün satışının yasalara dayalı olması, SSL sertifikalı bir site olması ve aktif olarak satış yapılan bir sayfa olması POS üyeliğine sahip olmak için aranan şartlardandır. Bu şartları sağlayan kişiler Sanal POS’a başvururken bazı belgeler sunmalıdır. Bu belgeler de; vergi levhası, nüfus cüzdanı örneği, ticaret ortaklık firması ve ticaret sicil fotokopisi, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi ve son olarak Sanal Pos başvuru sözleşmesi ve kullanım sözleşmesinin yer alması gerekir. Sanal POS başvurusunu tamamlayan e-ticaret sahiplerine bir hafta ile 15 gün arasında olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?