Ana Sayfa EKONOMİ 4 Aralık 2017

Sanal Para Bitcoin Rekor Tazeledi

Sanal Para Bitcoin Rekor Tazeledi

Kredibankam ekibimi olarak değerli okuyucularimiza bugün dünya üzerinde yeni bir akım başladı. Dünya üzerinde her yerde geçebilecek ortak bir para biriminin olması düşüncesi çok uzun zamandır ekonomistlerin gündemini işgal ediyordu ve kripto para bitcoin ile bu sorun ortadan kalkmiş oldu.

Ortak para biriminin değerinin ne olacağı, ülkelerin bu birimi kabul edip etmeyeceği gibi birçok problem bulunuyor ancak belirli alışverişlerde ve her yerde kullanılebilecek ortak bir para biriminin olması hem seyahati kolaylaştırıyor hem de döviz taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu sebeple yalnızca internet alışverişlerinde kullanılmak üzere, belirli bir yöneteni olmayan bir para birimi geliştirildi. İşte bu para biriminin adına bitcoin deniliyor.

Bitcoin ülkelerin internet alışverişlerinde kullanılan ve değeri yüksek bir paradır.

Kripto para Bitcoin, iki gün süren kar realizasyonlarının ardından  yönüne yine yukarı çevirdi ve dün 11.831 dolara kadar yükselerek yeni  bir rekor kırdı.
29 Kasım’da 11.377 dolar seviyesinin görülmesinin ardından 9.021 dolar seviyesine kadar güçlü bir düşüş yaşayan Bitcoin fiyatı son 2 günde güçlü yükseliş gösterdi.

Bitcoin şu sıralarda 11506,08 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dolaşımdaki Bitcoin miktarı 16.718.613 olurken, toplam piyasa değeri 192 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin’in rekor kırmaya devam etmesinde CME’nin Bitcoin vadeli  kontratlarını bu ay içinde işleme açacağı, CBOE’nin de Bitcoin vadelileri için başvuruyu yaptığı haberleri etkili oldu.

Sahibi Kimdir ?

Bitcoin üzerinde kimsenin bir sahipliği bulunmuyor. Bu sebeple kullanımında değer sorunu ortadan kalkıyor. İnsanların bu paraya talepleri ışığıda değer kazanan para günümüzde çok değerli. Bu kripto paranın herhangi bir temsilciliği de bulunmuyor. Bu para ağını yöneten, transfer eder ve para akışını sağlayan ulusal borsa ağlarının tümü olarak bakılabilir. Ancak bunun da bir kontrolü bulunmuyor. Bu sebeple bu yeni para birimini herkes alabilir, kullanabilir ve değerlendirebilir.

Bir Yatırım Aracı

Paranın çok önemli bir yatırım aracı olduğu düşünülürse merkezi olmayani uluslararası alanda geçerli, internet alışverişlerinde kullanılan ve herkes tarafından kullanılması mümkün olan bu para biriminin değerlerinin alıcı ve satıcıların belirlediği düşünüldüğünde bitcoin çok önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Her yatırım aracında olduğu gibi bitcoine yatırım yapmak da belirli riskler taşıyor. Bu riskler alıcı ve satıcıların isteklerine göre fiyat değiştirebilme kolaylığı olduğu için bitcoin borsasının çok hareketli bir borsa olduğunu bize gösteriyor.

Güvenlik

Yatırım yaparken elbette belirli riskleri göze almakla birlikte yatırım yapılacak değerin güvenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Borsasının son derecede hareketli olduğu bitcoin para biriminin yatırımı da bu riskleri saf dışı bırakıldığı zaman güvenli bir yatırım aracıdır denilebilir. Ancak internet üzerinden olması belirli güvenli aşamalarını gerektiren bir kurulum istiyor. Bu para biriminin kimliklerinin ve cüzdan bilgilerinin korunması adına tam güvenlikli bir makinada bunun yapılması gerekiyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?