Ana Sayfa EKONOMİ 4 Aralık 2017

Bitcoin 11 Kat Artarak Yatırımcıyı Zengin Etti

Bitcoin 11 Kat Artarak Yatırımcıyı Zengin Etti

Dünyanın en çok kazandıran kripto para birimi Bitcoin rekorlara doymuyor. 11 ayda 11 kat artan kripto para bitcoin kendisine güvenip yatırım yapanlar servetlerine servet katmaya devam ediyor. Sert şekilde düşüşler ve çıkışlar yaşasa da sabırlı yatırımcıların yüzü hep gülüyor.

Sert iniş çıkışlar yaşayan Bitcoin inanılmaz değer kazanmasıyla her geçen gün dünyanın ve yatırımcıların ilgisini daha çok çekmeye devam ediyor.

Her ne kadar ekonomistler kripto para birimlerine temkinli yaklaşıp güvenilir olmadıklarını söyleseler de yatırımcılar onlarla aynı fikirde değil. Kısa zamanda aşırı değer kazanması yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Ekonomistlerin tüm uyarılarına rağmen Bitcoin’e olan ilginin her geçen gün çığ gibi büyümesi ününe ün katarken, aynı zamanda değerinin de kat be kat artmasına neden oluyor. Bitcoin bir haftada 2 bin dolar gibi muazzam bir değer kaybı yaşayıp 9 bin dolara kadar düşse de toparlanmayı bildi ve yeni bir rekorla şu an 11 bin 831 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcıların bu büyük ilgisi sayesinde Bitcoin’in toplam piyasa değeri de akıl almaz seviyelere geldi. Şu an toplam piyasa değeri 20 milyar dolar gibi dudak uçuklatacak bir rakama ulaşmış durumda.

Bitcoin piyasasının bu kadar hareketlenmesinde devlerin oyuna dahil olmasının büyük etkisi var. CME’nin Bitcoin vadeli kontratlarını bu ay içinde işleme açacağı, CBOE’nin de Bitcoin vadelileri için başvuruyu yaptığı haberleri etkili oldu.

Yılın ilk zamanlarında yalnızca 1000 dolar karşılığında bir Bitcoin sahibi olmak mümkünken, şu an bir Bitcoin almak için 11 kat daha fazla para ödemeniz gerekiyor. Bu da demek oluyor ki sene başında Bitcoin’e güvenerek yatırım yapan bir yatırımcı sermayesini 11’e katladı.

Kaba bir hesapla bir Türk yatırımcının sene başında bir Bitcoin almak için 3500 türk lirası yatırım yapması gerekiyordu. Şu an ise ancak 46 bin 850 lira karşılığında bir Bitcoin sahibi olabiliyorsunuz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?