Ana Sayfa KOSGEB 4 Aralık 2017

Kosgeb Devlet Destekleme Teşvik Kredisi

Kosgeb Devlet Destekleme Teşvik Kredisi

Kredibankam editörleri olarak birçok vatandaşımızın Kosgeb Devlet Destekleme Teşvik Kredisi hakkında aramalar yaptığını ve bu kredinin hangi sektörlerde ve hangi şartlarda kimlerin kullanabildiğini okuyucularımıza özel olarak araştırdık.

Ülkemizde devlet tarafından desteklenen sektörler vardır. Bu sektörler ülke ekonomisine katkıda bulunan önemli sektörlerden olan tarım ve hayvancılık sektörüdür. Çünkü tarım bir ülkenin ekonomisi için önemli bir faktördür. Kendi ürünlerini üretip kendine yetebilmek açısından ayrıca ihtiyaç fazlasını ihraç edebilmek açısından önemlidir. Bu sayede ülke hızlıca kalkınır. Bu yüzden devlet verdiği faizsiz krediler ve hibelerle esnaflara ve girişimcilere yardımcı olmaktadır. Bu sayede de girişimciler elde ettikleri finansal kaynakları çeşitli üretim ihtiyaçlarına ve iş ile alakalı masraflarına kanalize ederek yatırımlarını güçlendirmekte, hem ülke ekonomisine hem de ülke işsizlik oranına olumlu etkide bulunmaktadır.

Bu anlamda Türkiye’de özellikle ekonomik dengelerin büyük ölçüde sarsıldığı 5 yıllık süre içerisinde girişimcilere çok özel destekler verilmektedir. Bu destekleri genel olarak koordine eden kurum ise KOSGEB’tir. KOSGEB desteği ile girişimciler projelerini realize edebilmek adına 50 bin TL tutarında hibe ve 100 bin TL tutarında kredi desteği alabilmektedir. Alınan kredi için 1 yıl erteleme ve faizsiz kredilendirme uygulanmaktadır. Bu sayede bireyler kullandıkları kredi için ekstra bir masraf yükü altına girmemekte ve kolayca geri ödeyebilmektedir. Şimdi siz de iş projeniz için KOSGEB’e başvurarak teşvik kredisi alabilir ve işletmenizi harekete geçirebilirsiniz.

KOSGEB’TEN HİBE VE KREDİ ALMAK

Devlet desteği ile yatırım yapmak için KOSGEB’ten hibe almak istiyorsanız ve kredi kullanmak istiyorsanız siz de şu basamakları takip etmelisiniz;

1-Öncelikle KOSGEB’e başvuru yaparak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitimin süresini tamamladıktan sonra kurum tarafından verilen uygulamalı girişimcilik sertifikası ile artık başvuru için gerekli olan şartın büyük kısmını halletmiş olursunuz.

2-KOSGEB’e sunmak üzere artık iş projenizi hazırlayabilirsiniz. İş projenizi hazırlamak üzere daha önce KOSGEB’in destek verdiği işlerin projelerine bakarak önek alabilir ve projenizi incelikleri ile hazırlayabilirsiniz.

3-Projenizi hazırladıktan sonra artık sunuma hazırsınız demektir. Projenizi KOSGEB’in ilgili komisyonuna sunduktan sonra eğer kurumdan onay alırsanız teşvik kredisi KOSGEB tarafından size verilecektir.

Bu kapsamda 2 bin TL açılış, 18 bin TL makine ve teçhizat, 20 bin TL kira ve diğer giderler için toplamda 50 bin TL hibe ve 100 bin TL tutarında teşvik kredisi size verilecektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?