Ana Sayfa EKONOMİ 4 Aralık 2017

Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları Hakkında Tahmin

Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları Hakkında Tahmin

Günlük gram altın ve ons altın yorumları, uzmanların teknik analiz çalışmaları ile canlı altın fiyatlarını burada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir.

Kasım ayı içerisinde birden fırlayan altın, üretimde düşüklüğe yol açtı. Bireyler ziyneti daha az tercih eder duruma geldiler.

Son dönemlerde yükselişte olan altın, yükselmeye devam ediyor mu? Yatırımcıların ve birikim yapmak isteyenlerin merakla takip ettiği altın fiyatları ne kadar oldu? 3 Aralık 2017 Pazar altın fiyatları belli oldu. Altın yükseliyor mu? Düşüyor mu? Son zamanlarda merak edilen altın ne kadar oldu? Çeyrek altın ne kadar? İşte güncel altın fiyatları…

Altın Yükselmeye Devam Ediyor Mu?

Yatırımcıların, birikim yapmak isteyenlerin ve düğün, nişan gibi törenler için hediye almak isteyenlerin merakla takip ettiği altın fiyatları seyrinde devam ediyor. Yaşanan siyasi olaylar nedeni ile rekor seviyelere ulaşan altın fiyatları yükseldiği noktada seyrine devam ediyor.

Son dönemlerde altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik vatandaşları daha da meraklandırıyor. Yatırım için altını tercih edenlerin merakla takip ettiği altın ne kadar? Gram altın ne kadar?

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Merakla beklenen altın fiyatları 160 – 161 liradan dikkatleri çekiyor. Çeyrek altın 161,10 liradan alınırken, 161,15 liradan satışa sunuluyor. Çeyrek altın ise 257,80 liradan alınırken, 264,25 liradan alıcısını buluyor. Yarım altın 515,60 liradan alınırken, 528,49 liradan alıcısını buluyor. Cumhuriyet altını 1.067,58 liradan alınıp, 1.083,72 liradan satışa sunuluyor. Tam ziynet de 1.030,28 liradan alınırken 1.063,27 liradan alıcı buluyor.

Yatırım İçin Gram Altın Tercih Edilmeli

Uzmanlar, yatırım yapmak için en uygun altın türünün gram altın olduğunu belirtiyor. Altına yatırım yaparken alım-satım arasındaki farkın en az olduğu altın türünün tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Gram altının işçiliği az olduğu için alım satım arasındaki farkın en az olduğu altın türü oluyor. İşçilik ne kadar az ise aradaki fark o kadar az oluyor. Yatırım yapmak isteyenler gram altını tercih ederse yatırım için isabetli tercih yapmış olurlar.

Altın Fiyatları Ne Olur? Gram Altın, Ons Altın Yükselir mi, Düşer mi?

Son haftada çeyrek altın fiyatları yükselmiş ancak buna rağmen üretimi ise düşüşe uğramıştı. Elde edilen verilere göre kasım ayında üretilen çeyrek altın sayısı, ilk on bir ay nezdinde en düşük oranlarda kaldı. Sadece kasımda on üç bin çeyrek altın üretimi gerçekleşmiş oldu. Gram altın kasım ayının başından itibaren yükselişe geçmiş ve bu fiyat artışı çeyrek altını da etkilemişti. Buna göre çeyrek altının fiyatı 257 TL yerine 266 TL’ye kadar yükselmişti. Fiyatlardaki artış talebi düşürmüş ve bundan dolayı kasım ayında üretim ise minimum seviyeye inmişti. Çeyreğin yükselmesi, 155 TL olan gram altının da 162 TL’ye fırlamasına sebebiyet verdi. Darphaneden alınan istatistikî verilere göre geçtiğimiz ay içerisinde kırk beş bin adet ziynet altın basıldı. Basılan çeyreklik sayısı ise on üç bin dört yüz yirmi olarak değerlendirildi. Bu sayı, son iki senenin en düşük oranları arasında yer alıyor. Darphane en son, 2015 senesinin ekim ayında sekiz bin çeyreklik ziynet üretmişti. Kasım ayına kadar ülkede üretilen toplam ziynet sayısı on milyonu aştı. Bu sayı içerisinde çeyrekliklerin nesebi yedi milyon altı yüz bin olarak kaldı. Yarım ise bir milyondan biraz fazla üretildi. Birlik ziynetler bir milyon iki yüz bin olarak darp edilirken, iki bin dört yüz seksen adet de beşlik üretilmiş oldu.

Altında Kritik Seviye

Ons altının forex piyasalarında doların pozitif görünümüne bağlı olarak başlayan aşağı yönlü hareketinin 1270$ destek seviyesi üzerinde karşılandığı görülüyor. Her ne kadar dolar global piyasalarda olumlu bir tablo çizse de dün başlayan ve bugüne ertelenen Senato’daki vergi reformu oylamasının yaratmış olduğu belirsizlik ons altının aşağı yönlü hareketini şimdilik sınırlıyor. Günün geri kalanında veri gündemi sakin fakat haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre TSİ ile 19:00’da Senato’da vergi reformu için oylamanın başlaması bekleniyor. Şayet bu cepheden olumlu bir netice alınamaz ise dolar ons altın karşısındaki kazançlarını geri verebilir. Aksi bir durumda ise altında satış baskısının sınırlı bir şekilde de olsa devam etmesi söz konusu olabilir.

Teknik Analiz: Ons altın 1270$ destek seviyesine doğru bir yolculuk başlatmasına karşın bu seviyenin kritik bir destek konumuna sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ons altının bu seviye altındaki seyrini temel analiz desteklemediği müddetçe o nokta altında kalıcı bir görünüm izlenmeyebilir. Buna karşın yukarıda en yakın direnç noktası olarak 1283$ seviyesi izlenebilir. Bu noktanın üzerinde güçlü bir ivmelenme yakalanmadığı takdirde bu noktadan geri dönüşler yaşanabilir.

Altın Direnç: 1283 / 1290 / 1295 Destek: 1270 / 1262 / 1250

Gümüş Direnç: 16.55 / 17.30 / 17.93 Destek: 16.30 / 16.10 / 15.60

Ziraat Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

Yön Hafif Yukarı

Dün ons altın 1.285-1.270 bandında hareket etti ve günü 1.275’den kapattı. ABD 10 yıllık tahvil faizinin dün %2,40’ın üzerine çıkması ve küresel çapta risk iştahındaki artış ons altın üzerinde baskı oluşturuyor. Bugün ise ons altında 1.275 seviyesi etrafında hafif yukarı yönlü yukarı hareketler gözlemliyoruz. Teknik olarak, 1.279 direncinin kırılması durumunda 1.283 direnci takip edilebilir. Olası düşüşlerde ise 1.270 ve 1.266 destekleri gündeme gelebilir. Bugün akşama doğru ABD’den PMI ve ISM verileri takip edilecektir.

Doğukan Çiçek, Analist – XAUUSD Altın Yorumu

Altında Kayıp Sürüyor

Perşembe gününe 1285,23 dolar/ons seviyesinden başlayan altın, Asya seansını yatay bir seyirde geçirdi. Avrupa seansının açılmasıyla birlikte kıymetli maden satış yönündeki hareketine başladı. ABD Senatosu’nda vergi reformu tasarısı için dün yapılması beklenen asıl oylama yapılmayarak bugüne ertelendi. Cumhuriyetçilerin, bütün senatörlerin endişeleri gidermek için yaptığı düşünülen bu erteleme piyasada vergi reformuyla ile ilgili olumlu bir hava yaratmış oldu. Bu nedenle gün içerisinde kıymetli maden tarafında gerçekleşen satışlarla hafta başından beri kayıp yüzde 1’i geçmiş durumda.

Diğer taraftan ABD’de dün açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları geçen haftadan bu yana 2 bin azalma göstererek 238 bin olarak açıklandı. ABD tarafında yaşanan bu gelişmeler neticesinde sarı metal günün en düşük seviyesini 1270,48 dolar/ons’la kaydederken son iki haftanın da en düşük seviyesine kadar gerilemiş oldu. Seansın sonuna doğru toparlanma eğiliminde olan sarı metal günü 1274,83 dolar/onstan kapatırken, bir gün önceye kıyasla hanesine yüzde 0,8 kayıp yazmış oldu. Bugün ABD tarafında açıklanacak olan Satın Alma Müdürleri Endeksi(PMI) rakamların piyasalarca takip edilecek.

Deniz Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Teknik göstergeler de aşağı yöne işaret ederek bu satış baskısını destekliyor

ABD Dolar tarafındaki değerlenme Sarı Metal üzerinde geri çekilmelere sebep olurken teknik göstergeler de aşağı yöne işaret ederek bu satış baskısını destekliyor. Teknik olarak 20 günlük ortalamasının 50 günlük ortalamasını 1283 seviyesinde yukarı yönlü kesmesi yükselişlere işaret ederken, dün bu seviyenin altında gerçekleşen kapanış göstergelerde uyumsuzluğa neden oluyor. Satış baskısının devamı adına 200 günlük ortalaması olan 1267 seviyesi destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1283 seviyesi sırasıyla Kasım ayı zirvesi olan 1297 seviyesi 16 Ekim zirvesi olan 1306 öncesindeki direnç noktası olarak dikkat çekiyor.

DESTEK: 1267 1265 1240 DİRENÇ: 1283 1297 1306

Garanti Yatırım – XAUUSD Ons Altın ve Gram Altın Yorumu

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş altına olumsuz yansıyor. Dünkü hareketin ardından altına dair kısa vadeli görüşümüzü temkinli olacak şekilde değiştiriyoruz. Faizlerdeki yükseliş eğilim korunduğu takdirde altının nispeten zayıf bir seyir izlediğini görebiliriz.

Gram Altın: TL’de dün başlayan toparlanmanın devam etmesi TL cinsi gram altın fiyatını 160 TL/gr seviyesinin altına getirebilir.

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – Ons Altın Yorumu

Altını aşağı çeken etken

Ons altın 1275 desteğinin altını test ederken, altın için daha önce de altını çizdiğimiz üzere 1264 – 1275 bölgesinde önemli destekler yer alıyor. Altını aşağı çeken ana etken ABD faizlerindeki yükseliş oldu ve 10 yıllık faizde 2,40’ların üzerine aşılmış olması altını baskılıyor. 1275 desteğinin altına sarkmalar güç kazanırsa altında 1264 desteğini test etme isteği artabilir. Buna karşın altının şimdilik bu yönde bir tepkisi teknik olarak 1275 desteğine takılıyor. Bu bölgeden gelebilecek bir tepki ise olağan karşılanabilir. Ana soru şu: 1275 üzerinde tutunma sağlanabilir mi? (Alnus Yatırım)

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Hafta içerisinde 1299 direncini test eden ons altın bu seviyeden karşılaştığı kar satışlarının artmasıyla haftayı ekside kapatmaya hazırlanmaktadır. Dün 1271’e kadar gerileyen sarı metal yeni güne 1274 seviyesinden başladı. 1276 üzerindeki fiyatlamalarda 1281 ve 25 ile 50 barlık ortalamasının kesişimi olan 1287 seviyesi test edilebilir. 1276 aşağısındaki geri çekilmelerde ise 1271 ve 1264 destekleri izlenebilir.

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Ons Altın XAUUSD Yorumu

Düşüşün 1270lere Devam Etmesini Bekliyoruz

ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçilerin vergi tasarısına ilişkin oylamayı, söz konusu tasarıyla ortaya çıkması öngörülen federal bütçe açığına ilişkin endişeler nedeniyle bugüne ertelemesi sonrasında dolar endeksinde sert satış baskıları yaşandığını gördük. Vergi tasarısı oylamasının ertelenmesi üzerinde dün 93,50 seviyesi üzerinde kadar çıkan dolar endeksinin yeniden 93 seviyesi altına gerilediğini gördük. Dolar endeksindeki zayıf görünümün bu sabah saatleri itibariyle devam ettiğini görüyoruz. Ancak, dolar endeksindeki gerilemeye rağmen, küresel piyasalarda artan risk iştahı ve yükselen ABD tahvil faizleri ile birlikte altın fiyatlarının kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırarak sert satış baskılarına maruz kaldığı görülüyor. Bu noktada altının sabah saatlerinde 1275 seviyesi civarında dalgalanmasını, günün ilerleyen saatlerinde ise düşüş eğilimini 1270 seviyesine doğru devam ettirmesini beklemekteyiz.

Altındaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1274,69 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1272 seviyesi destek, 1275 seviyesi ise direnç konumunda. 1275 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1277,76, 1272 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1270. (Tacirler Yatırım)

Serkan Uludağ, Analist – Ons Altın XAUUSD Yorumu

ALTIN 1282 desteğini de kırarak 1274,45 hedefimize ardından da 1270 seviyesine doğru geriledi. Gün içinde1282,45 direncinin altında kalmamız durumunda geri çekilmenin devamı mümkün olabilir. Özellikle 1270 desteğinin kırılması ile 1267,45 ve 1261,75 e doğru hareketler izleyebiliriz. Ancak 1282,45 direncinin yeniden üzerine çıkıp tutunmayı başarırsa, 1286,00 1291,71 ve 1296,35 dirençlerine doğru yukarı hareket devam edebilir. (Meksa Yatırım)

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Ons Altın Yorumu

Kanal Alt Bandını Kırdı Artık Aşağı Yönlü Seyir…

ABD’deki kritik Vergi reformu oylaması öncesi Değerli Metal kayıplarına devam ediyor. Dün Senato’da yapılması beklenen oylama, Donald Trump’ın fire vermemek istemesi nedeniyle ertelendi. Bu akşam Senato’da yapılacak tartışmalar sonucunda takvim belirlenecek. Trump’ın, seçim vaadi olan tasarının oylamasında sürpriz olmaması adına Demokratlardan destek almak için ikna görüşmelerini sürdürüyor. Son gelen haberlerde daha önce vergi tasarısına muhalefet eden, Cumhuriyetçi Parti’den Arizona Senatörü John Mccain de Senato oylamasında destek vereceğini açıkladı. Gün geçtikçe tasarıya olan desteğin arttığı görülüyor. Hatırlayacağımız gibi ABD Senatosu Bütçe Komitesi tarafından Cumhuriyetçilerin hazırladığı vergi tasarısını 11’e karşı 12 oyla kabul ederek oylanmak üzere genel kurula göndermişti.

Bu oylamada da, daha önce tasarıya muhalefet edeceğini açıklayan Cumhuriyetçi üyelerden Wisconsin Senatörü Ron Johnson ve Tenesse Senatörü Bob Corker’ın pakete destek vermesi Trump’ın çalışmalarını destekler nitelikteydi. Diğer bir taraftan ABD 10 yıllıkları son iki günlük artışla 2.40 seviyesinin hemen üzerinde seyretmeye devam ediyor. Faizlerdeki bu yükselişler ve ABD borsalarında yeniden risk iştahının artması ile görülen rekor kapanışlar, emtia tarafını baskılayan diğer faktörler olarak karşımıza çıkmakta.

Teknik olarak baktığımızda yaklaşık bir aydır süren yükselen kanalın alt bandı olan 1277 seviyesi dün itibariyle kırıldı. Aşağı yönlü seyrin devamı halinde 1273, 1270 ve 1267 destekleri takip edilebilir. Olası tepki hareketleriyle alım yönlü işlemelerle 1277 üzerine çıkılması halinde izlenebilecek dirençlerimiz ise 1283, 1289 ve 1292 seviyelerinde bulunmakta. (Işık FX)

Uğur Bozkurt, Uzman Yardımcısı – XAUUSD Altın Yorumu

Altında Düşüş Eğilimi

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak geriledi.Altın, günü 0.67% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak bakıldığında Altın orta vadeli düşüş eğilimi ve kısa vadeli düşüş eğilimi devam etmekte. Altın’da kısa vadeli direnç seviyeleri 1275.50 ve 1290.39’de, destek seviyeleri ise 1260.60 ve 1245.71’de bulunmaktadır. (Alan Yatırım)

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Ons Altın ve Gram Altın Yorumu

Ons Altın Psikolojik Seviye 1280’in Altında…

Dün, ABD’de açıklanan verilerin etkisi ile birlikte dolarda yaşanan kısa süreli değerlenme sonrasında ons altının 1270 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD 2 ve 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan eğilim ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan PMI verileri dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1280 seviyesi üzerinde altında kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1270, 1264 ve 1260 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1280, 1284 ve 1292 direnç seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?