Ana Sayfa EKONOMİ 9 Aralık 2017

Perakende Devi Steinhoff Şirketinde Büyük Zarar

Perakende Devi Steinhoff Şirketinde Büyük Zarar

Kredi Derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından kredi notu düşürülen perakende devi Steinhoff, muhasebe kayıtlarındaki sorunlardan dolayı 13 milyar dolarlık kayıbın ardından şirketin CEO’su Markus Jooste istafa kararı aldı.

Perakende sektöründe Güney Afrika’da önde gelen şirketlerden Steinhoff şirketi kriz yaşıyor. Muhasebe kayıtlarında sorunların ortaya çıkması ile başlayan kriz, CEO Markus Jooste’nin istifa etmesi ile birlikte büyük bir kayıp yaşamaya başladı. Sektörde istihdam açısından 300 binden fazla çalışanı bünyesinde barındıran perakende şirketi Steinhoff, PwC’den bağımsız denetim talebinde bulundu. Şirket yaşanan krizlerin ardından kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s ‘den gelen haberlerle bir hafta içerisinde yüzde 88 değer kaybı yaşayarak adeta dibe vurdu. Moody’s perakende şirketinin kredi notunda dört basamak birden düşüş uygulayarak B1 seviyesine indirdi. Steinhoff’un hisseleri yaşanan krizlerin ardından yüzde 41,7 seviyesine geriledi.

Perakende sektöründe adeta bir ekol olan Steinhoff’un uzun vadeli ulusal notunu da düşüren Moody’s, Aa1 seviyesinden Baa3 seviyesine çekti. Yaşanan krizin ardından büyük bir gerileme yaşayan şirketin notlarının ilerleyen günlerde daha da alt seviyelere ineceği belirtildi. Steinhoff şirketinin notunun düşmesi ile birlikte firmanın borç yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceğine ve farklı belirsizliklerin yaşanmasına bağlı olduğuna dikkat çekiliyor.

Şirketin CEO’sunun istifa etmesi ve mali kayıtlarda belirsizliklerin yaşanması güvensizlik yaratan unsurlar arasında gösteriliyor. Geçtiğimiz ayın sonunda 15 milyar dolar değere sahip olan perakende devi Steinhoff’un arka arkaya gelen haberlerin ardından ve Moody’s kredi notlarında büyük düşüş yapmasıyla, Aralık ayının ilk haftası geride kaldığında şirketin değeri 13 milyar dolar gerileme yaşayarak 1,8 milyara kadar indi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?