Ana Sayfa GÜNDEM 9 Aralık 2017

Eşinin Bileziklerini Sattı Dev Şirket Sahibi Oldu

Eşinin Bileziklerini Sattı Dev Şirket Sahibi Oldu

Zafer Durusoy tarafından kurulan Nanovak firmasının kuruluş hikayesi girişimcilere ders verilecek niteklikte olup, 11 yıllık büyüme hikayesini anlatan şirket sahini Durusoy Savunma ve uzay teknolojileri sektöründe elde etmiş olduğu başarıyı önce eşinin bileziklerine daha sonrada KOSGEB’den almış olduğu destek sayesinde 6 ülkeye ihracat yapmaya başladı.

Savunma ve uzay teknolojileri alanında çalışmalarını Hacettepe Teknokentte devam eden Nanovak şirketi sahibi yürüten Zafer Durusoy, firmanın 2006 yılında kurulduğunu ifade etti. Teknoloji dünyasının hızla büyümesiyle savunma ve uzay teknolojileri günden güne gelişirken, KOSGEB desteği ile şirketi büyüttüğünü ifade eden Durusoy, geldikleri noktada KOSGEB’in büyük yardımının olduğunu ifade etti.

Alınan yardımla birlikte bir çalışanının sigortasını KOSGEB’in ödediğini belirten girişimci Durusoy, faizsiz kredi verdikleri için kuruma teşekkür ettiğini belirtti. Girişimine 10 yıl önce başladığını belirten Durusoy, kurulduğu günden beri Teknokentte olduklarını ifade etti. Kurulma aşamasında alınan desteklerle birlikte teknolojilerini geliştirdiklerini belirten Durusor, yapılan yardımların kendilerine çok faydası olduğunu belirtti. Şirketi bu seviyeye getirirken çok zorluk çektiğini ifade eden Durusoy, varlıklı bir aileden gelmediklerini, başlangıçta düşük ekonomilerle yola çıkıldığını ifade etti. Durusoy, eşinin bileziklerini bozdurarak şirketin temellerinin atıldığını vurgularken, devletten gelen yardım ile büyümeye gittiklerini belirtti. Nanovak olarak savunma sanayisi ve nano teknoloji sektöründe işlerini yürüttüklerini belirten Durusoy, savunma sanayisinde kullanılması için vakumlu sistemler ürettiklerini dile getirirken, çeşitli cihazların yer aldığını belirtti.

Şirketin sanayi sektöründe kullanılan ürünlerin test edilmesinde kullanılan yan cihazları ürettiklerini belirtti. Durusoy, savunma anlamında direkt olarak silah üretmediklerini ancak sensör üretimi yapıldığını belirtti. Firma büyümesini gerçekleştirdiği sırada ihracat gönderimine ilk olarak İngiltere ile başladıklarını belirten Durusoy, aynı zamanda İngiliz bir firmadan mal aldıklarını da belirtti.

Yutdışında ihracat yaptıkları ülkelerin İngiltere, Pakistan, Ürdün, Irak, Suriye Mısır olduğunu belirten Durusoy, bir yılda 30 ila 40 arası cihaz üretimi yaptıklarını ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?