Ana Sayfa EKONOMİ 8 Aralık 2017

Türkiye Arapların Yatırım Cazibesi Oldu

Türkiye Arapların Yatırım Cazibesi Oldu

Arap ülkelerinde meydana gelen olaylar ve belirsizlik ile ABD ve Avrupa ülkelerinin müslümanlar hakkında artan olumsuz söylemleri, Arap turist ve sermayesinin Türkiye’ye kaymasını sağladı. Arap ülkelerinden Bahreyn, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan, Katar ve BAE da yaşanan olaylar ve belirsizlik, Arap dünyasının yönü Türkiye’ye çevrildi.

 Bahreyn İslami Bankası CEO’su Hassan Jarrar, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde istikrarsızlığın devam etmesi halinde, Arap sermayesinin Türkiye’ye doğru akmaya etmeye devam edeceğini belirtti. Jarrar şöyle dedi: “Arap sermayesi güvenli limanlar arıyor. Körfez ülkelerinde bunu bulabilmek imkansız. Bu nedenle daha fazla sermaye Türkiye’ye giriş yapacak” diye belirtti.

Jarrar sözlerine şöyle devam etti: “Bu bölgede ülkeler, Türkiye’yi bir büyüğü gibi görür. Türkiye’nin demokratik ve laik bir ülke oluşu, bölgede rol model oluşturuyor. Çoğu ülke bunu başaramadı.” diye açıkladı.

Arap ülkelerinin Türkiye’ye gayrimenkul ve turizm alanında daha fazla yatırım yapacağını açıklayan Jarrar, İslami bankacılığın da daha çok yatırım olacağını altına çizdi. Türkiye’de gayrimenkul açısından Avrupa’ya nazaran daha iyi olduğunu ve Türkiye’nin kültürel yapısı, gelenekleri ve toplumsal yapısı Araplara daha yakın olduğunu söyledi.

Son zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump ve Avrupa’da bazı ülkelerin, Müslümanlara karşı olan söylemleri nedeniyle Arap sermaye ve turistlerin Türkiye’ye daha fazla kayacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?