Ana Sayfa BANKALAR 10 Ağustos 2017

Meyve Bahçesi Kurmak İçin Devletten Destek

Meyve Bahçesi Kurmak İçin Devletten Destek

Kırsal alana dönüş yapmayı kabul eden ya da meyve bahçesi kurmak için uygun bir arazisi olan kişilere, devlet tarafından hem hibe hem de faizsiz kredi olmak üzere destek sunulmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan bu desteklemelerin ilki, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve köye dönüş yapanlar ile genç çiftçilere yönelik sunulan 30 bin TL değerindeki hibeler ile gündeme geldi. Bunun dışında da kivi yetiştiriciliği devlet desteği açısından değerlendirmelere başlandı. Özellikle meyve bahçesi ve kivi alanında, bölgelere göre çok daha yüksek oranlarda hibe desteği yapıldığı bilinmektedir.

Köye Döneceklere Devletten 30 Bin Lira Hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Köye Dönüş Projesi ve Genç Çiftçi projelerinde, şartları tamamlayan ve kura seçiminden sonra da desteklerden faydalanacağı kesinleşen kişilere, tam 30 bin TL değerinde hibe desteği yapılmaktadır. Bakanlık tarafından özel olarak yürütülen bu projede, aynı zamanda kırsal alana yönelik yapılacak yatırımlar için yatırım desteği olarak 100 bin TL’ye kadar kredi yardımı da yapılmaktadır.

Bu doğrultuda meyve bahçesi kurmak ve bunun için hem arazi hazırlığı hem de fidanların tedarik edilmesi açısından finansmana ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın, devlet desteklerinden faydalanmak için bir an önce faaliyete geçmesi gerekecektir. Organik tarımın desteklenmesi amacıyla hazırlanan projelerde, kişilerin taşıması gereken şartlar ve proje destek unsurları da şu şekildedir.

 • Kişilerin en az 10 dekarlık bir alanda bodur veya da bodur olmayan, alt sınır 250 tane olmak üzere sertifikalı fidan ile yapılacak girişimlerine destekleme yapılacaktır. Aynı zamanda, kurulacak tesislerde, basınçlu sulama, çapa makinesi ya da pülverizatör gibi modern tarım makinelerinin de kullanılıyor olması gerekmektedir.
 • Kırsal alanda en az 6 dekarlık bir alanda ve en az 500 adet sertifikalı fidan ile yapılacak, sulama sistemi için basınçlı yöntemin seçileceği, etrafının da telli dikenler ya da direkler ile çevrili olduğu projeler.

Yukarıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılında desteklenen projeler ve bunların içeriği hakkında kısa bir bilgilendirme bulunmaktadır. Bu projelerde de görüleceği gibi, bakanlık tarafından verilecek kredi ve hibe yardımlarında, tamamen modern tarıma dönük projeler kabul edilmektedir. Ayrıca, mevcut bir meyve bahçeniz varsa, tarım makinelerinin alınması ya da yeni bir sulama sisteminin kurulması amacıyla hem bakanlıklara hem de diğer kamu kurum ve kuruluşlarına başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çiftçiler İçin 2017 Yılı Destekleri

Kivi yetiştiriciliği devlet desteği ve meyve bahçesi kurmak isteyenler için bakanlığın geçerli olan iki uygulaması yukarıda anlattığımız gibidir. Hem modern tarımın uygulanması gereken hem de kırsal alandaki kalkınmaya faydalı olunması amacıyla yürütülen bu projelerde, çiftçilerimize yönelik de özel destek paketleri hazırlanmaktadır. Şuan bakıldığı zaman, çiftçilerimiz için ayrılan ödenekler ile, aşağıdaki alanlarda hibe ve kredi destekleri yapıldığını belirtebiliriz.

 • Gübre, toprak analizi ve mazot destekleri.
 • Fındık üretim desteği.
 • Bitkisel üretim desteklemeleri.
 • Sertifikalı fidan, fide ve tohum desteklemeleri.
 • İyi tarım uygulamalarına yönelik destekler.
 • Organik tarım desteklemeleri.

Çiftçiler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında, tarım ve tarıma yönelik yan sektörlerdeki desteklerden faydalanmak isteyen kişilere, yukarıdaki alanlarda hibe ve kredi politikaları yürütülmektedir. Projelerin ve yapılan destek alanlarının içeriklerine baktığımız zaman modern tarım tekniklerinin yanı sıra tarım ürünlerindeki kalitenin de arttırılması amacıyla sertifikalı fidan ve tohum kullanımının zorunlu olduğu görülmektedir. Bu alanda yapılacak harcamalar için bakanlık tarafından yılın büyük bir çoğunluğunda başvuruda bulunacağınız destekler de sunulmaktadır.

Sertifikalı Fidan ve Standart Fidan Kullanım Desteği

Meyve bahçesi kurmaya karar veren vatandaşlarımız sertifikalı meyve fidanı, asma fidanı ve bahçe tesisi kurulumu sırasında karşılaşacakları masraflar için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı programlarına başvuru yapabilirler. Bakanlığa yapılacak başvuru işlemlerinde, aşağıdaki belgeler talep edilecektir.

 • ÇKS Belgesi
 • Taahhütname
 • Başvuru Dilekçesi
 • Fidan ve kullanım desteklemesi bilgilendirme ve talep formu
 • Satış faturları
 • Bitki muayene raporları
 • Sertifika belgeleri
 • Bahçeye yönelik tapular ya da kira sözleşmeleri

Meyve bahçesi ve kırsal alan desteklemelerinde, yukarıdaki maddelere göre belge talep edilmektedir. Hibe ya da faizsiz kredi için başvuru yapıldığı zamanlarda, kişilerden burada belirttiğimiz belgeler dışında da ek teminatlar talep edilebilecektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?