Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Yurt Dışından Ucuz Ürün Nasıl Getirtilir?

Yurt Dışından Ucuz Ürün Nasıl Getirtilir?

Türkiye’de vergilerin çok yüksek olması ve üretimin de istenilen düzeyde olmamasından dolayı birçok yatırımcı ürün almak için iç piyasa yerine yabancı ülkeleri tercih etmektedir.

Son yıllarda özellikle uzak doğu ülkelerinden yapılan ithalat oldukça yoğunlaşmış ve birçok girişimci en ucuz malları bu ülkelerden temin etmeye başlamıştır. Bu noktada birçok yeni yatırımcı yurt dışından ucuz ürün nasıl getirtilir sorusunun cevabını merak etmektedir. Çünkü, yurt dışından getirtilecek ürünler, iç piyasada çok yüksek kar marjı ile satılabilmektedir. Sadece uzak doğu değil, Avrupa’dan da ürünler getirtilip satışı yapılabilmektedir.

Bu yazımızda;

 • Yurt dışından ürün nasıl getirtilir?
 • En ucuz mal hangi ülkelerden alınabilir?
 • Yurt dışından güvenli alışveriş nasıl yapılabilir?
 • Gümrükte ödemeli olmak kaydı ile yurt dışı alışverişi nasıl yapılır?
 • Yurt dışından alışveriş yapmak için hangi belgeler gereklidir?
 • Bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

Yurt Dışından En Ucuz Ürünler Nasıl Getirtilebilir?

Ülkemizde birçok sektörde üretim yapılmaktadır. Ama gerek insanların tercihi farklı olduğu için gerekse yurt dışı ürünler daha ucuz olduğu için olsun, iç piyasada yerli ürünlerden daha çok yabancı ürünler satılabilmektedir. Aslında bunun temel sebebi ürünlerin daha ucuz olmasıdır. Kaldı ki yurt içinde üretim odaklı çok fazla fabrikamız olmadığı için bu noktada mevcut olan eksiklik ithalat yolu ile giderilmeye çalışılmaktadır.

Peki yurt dışından ürün nasıl getirtilir? Yurt dışından ürün almak isteyen kişiler üç yolla bunu yapabilirler. Bunlar;

 • Ürün alacak girişimcinin bizzat yurt dışındaki satıcı firma ile iletişime geçmesi ile mümkün olabilir. Bunun için de yabancı dil bilgisinin olması gerekmektedir.
 • Yurt dışı alışverişi konusunda tecrübesiz olanlar, bunun için satış acenteleri ile anlaşma yoluna gidebilir. Bu danışman firmalar sizin için en ucuz ürünü belli bir komisyon karşılığında getirtebilmektedir.
 • Son yöntem ise en basit ve en ucuz yöntemlerden biridir. Bu da online siteler üzerinden alışveriş yapmaktır. Son yıllarda dünyada en büyük online alışveriş sitelerinin başında gelen “Alibabaexpres” sitesi ile bu noktada tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.  Bu site üzerinden vereceğiniz siparişler direkt olarak Türkiye’ye yönlendirilmektedir.

Yukarıdaki yöntemler kullanılarak uzak doğudan ürün almak mümkün olacaktır. Peki en ucuz mallar hangi ülkelerden alınabilmektedir?

En Ucuz Mallar Hangi Ülkeden Alınabilir?

Dünya genelinde artık en ucuz mallar belli ülkeler tarafından üretilmektedir. Kaliteden ziyade, üretim sayısı ve ihracata odaklanan bu ülkeler son 10 yılda tüm dünya piyasasını ele geçirmeyi başardılar. Peki hangi ülkelerden söz ediyoruz? Bunlar;

 • Çin Halk Cumhuriyeti
 • Hindistan
 • Vietnam
 • Kore Malezya
 • Filipinler Cumhuriyeti
 • Tayvan
 • Nepal

Görüldüğü gibi söz konusu ülkelerin tamamı Güney Doğu Asya’da bulunmaktadır. Bu ülkeler içinde özellikle Çin ve Hindistan ön plana çıkarak dünyaya en fazla ürün satan ülkeler grubunda yer almaktadır. En ucuz ürünü istiyorsanız bunun için önceliğiniz Çin olmalıdır. Çünkü, Çinli online alışveriş sitesi olan Alibabaexpres sayesinde ürünlerinizi hızlı bir şekilde tedarik edebilirsiniz.

Hindistan Çin’den Sonra En Çok Ürün Satan Ülkeler Grubunda Yer Alır

Yurt Dışından Gümrüksüz Alışveriş Yapılabilir Mi?

Yurt dışından alışveriş yapmak isteyenler için en problemli durum alınan gümrük vergileridir. Çünkü, vergi oranı yüksek olduğu için ürüne verilen para kadar ayrıca gümrük vergisi de ödenmektedir. Bu da ithalatçıyı oldukça yavaşlatmaktadır. Peki gümrüksüz alışveriş yapmanın yolu var mıdır?

2011 yılına kadar yurt dışından yapılan alışverişlerin 150 Euro olanına kadar gümrük alınmazdı. Bu da yaklaşık olarak 600 TL anlamına gelmekteydi. Ama birkaç sene önce bu oran 75 Euro’ya düşürüldü. Bu da alışveriş yapanlar için sorun olmaya başlamıştı ki, yeni yasa ile birlikte gümrük vergi sınırı 30 Euro’ya kadar düştü.

Şu anda yurt dışından yapılan alışverişlerin 30 Euro’yu geçmesi sonrası gümrük vergisi alınmaya başlanmıştır. Bu da ticaret için değil de kişisel bir ihtiyaç için bile alışveriş yapanlardan bile gümrük vergisi alınacağı anlamına gelmektedir.

Gümrükte Ödemeli Alışveriş İmkanı Var Mı?

Özellikle Avrupa kökenli şirketlerden yapılan alışverişlerde, danışmanlık yapan acenteler ile iş birliği yapıldığında, alışveriş güvenliği için mallar gümrükte teslim alındıktan sonra, gümrükte ödeme yapılabilmektedir. Bunun için alışveriş güvenliği ön plana çıkarılmaktadır. Yurt dışından alışveriş yapmak isteyip de güven sorunu yaşayanlar bunun için gümrükte ödeme yapabilirler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?