Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Findeks Kredi Notum Yüksek Ne Kadar Kredi Alabilirim

Findeks Kredi Notum Yüksek Ne Kadar Kredi Alabilirim

Hepimiz artık biliyoruz ki kredi notları bankalar için en önemli bilgidir. Bir kişinin bankalarla arasındaki bütün finansman işlemlerini gösteren ve kişiyi sınıflandıran bu sistem bankaların çok işine yaramaktadır. Eski zamanlarda kişinin banka sicili tamamen öğrenilemezdi ve bankalara borcu olan kişiler tekrar tekrar borçlanabilmekteydi.

Artık bu durumun riski kredi notu uygulamasıyla birlikte neredeyse sıfıra inmiştir. Bunun sebebi ise artık bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi imkanları vermezler. Kredi imkânı verecek olan bankalarda bu kişilerden kefil ya da ipotek ettireceği bir varlık talep etmektedirler. Bunlar dışında o kişiler kredi kullanamazlar. Ayrıca bankalar istedikleri kefilinde sicilinde finansman açısından bozukluk olmamasını talep etmektedir. Bankalarla arasındaki ilişkileri iyi tutan ve bankalara borcu olmayan bir kefil bulmalılar.

Kredi notlarınız yüksekse ne kadar kredi alabileceğinizden bahsedelim. Öncelik olarak kredi notlarınızı hesaplamanız sonucunda size 0 ile 1900 arasında bir not çıkacaktır. Eğer ki kredi notlarınız 1500’den yüksek seviyelerdeyse gerçekten bankaların kredi verirken çekinmediği müşterilerden olursunuz. Kredi miktarları belirlenirken birçok şey araştırılarak hareket edilir. Bu konuda kredi notunuzun iyi olması tabi ki de önemli bir husustur. Ancak bir diğer çok önemli konuda maaş bordronuz ya da aylık geliriniz diyebiliriz. Bankalar kredi tutarlarını belirlerken aylık ödeyebileceğiniz şekilde kredi miktarları çıkarmaktadır. Aylık geliri 2000 TL olan bir kişi aylık ödeme olarak maksimum 1000 TL yapabilmektedir. Banka bu konuya da çok önem vermektedir. Daha yüksek seviyelerde ödeyebileceğinizi bankalara bu durumu kanıtlamanız durumunda daha yüksek ödemeler halinde sizlere daha yüksek kredi imkanları verebileceklerdir.

Findeks’ ten Kredi Notunuzu Öğrenin

  • Kredi Kayıt Bürosu’nun yönetiminde olan Findeks sizin kredi notunuzu cüzi bir miktar karşılığında sizlere söyleyecektir. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenin ve notunuza göre kredi başvurularında bulunun.
  • Findeks kredi notuyla birlikte müşteriler bir sınıflandırma içerisinde olurlar. Bu sınıflandırmalar tamamen kredi ödemelerinizle ve ödemeler sonucu notunuzdaki değişimlere göre yapılmaktadır. Tüketici kişi eğer ki notunun düşük olduğunu öğrenmişse ve kredi notunu yükseltip kredi kullanmak istiyorsa bunun için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Öncelik olarak bankaya olan borçlarınızı ödeyerek tamamen kapatmanız veya başka borçlarınız varsa ödemelerinize aydan aya düzenli olarak devam etmeniz gerekmektedir. Düzenli ödemeler her zaman için kredi notlarınızı iyi seviyelere çıkartmaktadır.
  • Findeks kredi notunuzu öğrenmeniz sonucunda kredi notunuza göre riskli, nötr ya da risksiz grup olarak sınıflandırılırsınız. Bu sınıflandırmalar tamamen kredi notunuza bağlıdır. Findeks bu sıralamaları yaparken kırmızı, sarı ve yeşil renklerini kullanmaktadır. Kırmızı sınıfında olan vatandaşların kredi notları; 0 ile 699 arasındadır. Sarı sınıfında olan vatandaşların kredi notları; 699 ile 1499 arasında kredi notu vardır. Yeşil sınıfında olan vatandaşların kredi notları ise; 1499 ile 1900 arasında olacaktır. Kırmızı grupta yer alıyorsanız kefil ve ipotek sunmadan bankalara kredi başvurusu dahi yapamazsınız. Eğer ki sarı sınıfındaysanız az riskli olarak gözükmekte olursunuz. Bu kişilere kredi imkanları verilmektedir. Yeşil sınıfında bulunuyorsanız eğer risksiz müşteri grubundasınızdır. Bu grupta bulunan kişiler rahatlıkla kredi kullanabilirler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?