Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Maaşımın Ne Kadarı Kadar Kredi Çekebilirim

Maaşımın Ne Kadarı Kadar Kredi Çekebilirim

Bankalar bünyesinde bulunan kredi ürünlerini bireysel ve ticari müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda talep ettikleri miktar kadar kullandırmaktadırlar. Ticari kredilere nazaran bireysel ihtiyaç kredileri en çok tercih edilen finans ürünleri arasındadır. Bankalar kendi bünyesinde bulunan birçok bireysel krediyi barındırmaktadır. Banka müşterileri kendi ihtiyaçları doğrultusunda bulunan bu kredi ürünlerinden dilediklerini çeşitli başvuru kanalları aracılığıyla yaparak kullanabilirler. Kredi talebinde bulunan bireysel müşterilerin kredi onayları bankanın belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda verilmektedir. Banka tarafından kredinin onaylanması noktasında kriter olarak görülen hususların başında talepte bulunan kişinin düzenli maaşı gelmektedir. Düzenli maaşa sahip olan banka müşterilerinin talep ettiği kredi miktarı maaşın belirli katına göre verilmektedir. Banka müşterisi düzenli maaşa sahip olduğu için dilediği miktarda kredi çekebilir diye bir husus yoktur.

Maaşın Kaç Katına Kredi Çekilebilir?

Bankalar kendisinden kredi talebinde bulunan müşterilerinin maaş miktarına göre kredi tutarını belirlemektedirler. Kredinin tutarı belirlenirken bankalar çekilecek olan kredi türünü de kriter olarak kabul ettiklerinden dolayı maaş miktarına göre belirlenen tutar kredi türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda bankalar genellikle kredi türü bakımından ele alınacak olunursa, konut kredilerine en çok kredi tutarı verildiğinden bu tür üzerinden yapılacak olan hesaplamaya göre maaşın en fazla 20-22 katı arasında değişen oranlara göre kredi miktarı kullandırılabilmektedir. Bankalar kredi tutarının hesaplanması noktasında doğrudan maaşın katı üzerinden hesaplama yapmak yerine genellikle kredi türünün ödeme vadesine göre aylık maaşın belirli oranından kesinti yapmak suretiyle kredi tutarını belirlemektedirler.

Bankalar çekilecek olan kredinin aylık ödeme tutarını kredi talebinde bulanan kişinin aylık olarak almış olduğu maaşın %50 ile %70 arasında değişen oranlar neticesinde çıkan rakamlara göre hesaplama yapmaktadır. Bir banka müşterisi 3.000 TL maaş alıyorsa çekeceği kredi miktarının aylık ödemesi 1.500 TL ile 2.100 TL arasında değişen rakamlarda olacaktır. Çekilecek olan kredinin vadesi 48 ay ise kredinin toplam tutarı 72.000 TL ile 100.800 TL arasında değişecektir. Kredinin yüksek rakamlarda kullanılabilmesine sağlayan en önemli hususlardan biri hem bankaya karşı olan iyi niyeti hem de kredi talebinde bulunan kişinin kredi sicilinin ve kredi notunun yüksek olmasıyla alakalıdır. Daha önce bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmış olan birinin ödemeleri düzenli olması durumunda, kredinin onaylanması ve kredinin toplam tutarının yüksek rakamlara çıkmasında önemli bir etken olmaktadır. İyi bir banka müşterisi her zaman maaşı üzerinden en yüksek oranlarda bireysel krediyi bankalar aracılığıyla kullanabilirler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?