Ana Sayfa EMLAK 12 Ağustos 2017

Ev Alacak Kişi Evdeki Kiracının Tahliyesini İsteyebilir

Ev Alacak Kişi Evdeki Kiracının Tahliyesini İsteyebilir

Hem yatırım yapmak hem de geleceği garanti altına lamak isteyen vatandaşlar kirada oturmak yerine ev almayı tercih eder. Ev alma işlemleri sırasında sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu problemlerden en sık yaşanılan arasında, alınan evde kiracının oturmasıdır.

Bu konu basit olarak görülse de alınacak evde kiracının oturması, dikkat edilmediği takdirde mağduriyete neden olabiliyor.

Kiracı Tahliyesi

Alacağınız evde eğer kiracı oturuyor ise evi alacak kişinin, kiracının tahliyesini isteme hakkı vardır. Bu kapsamda, kira sözleşmesi, daha önceki ev sahibi ile yapılan anlaşmalar ve kiracının tutumu önem arz eder.

Yeni ev sahibi, evi aldığı andan itibaren 1 ay içerisinde kiracının tahliyesini isteme hakkına sahiptir. Söz konusu durum, ihtarname olarak adlandırılıyor. Kiracı, 6 aylık süreç içerisinde evden hala çıkmıyor ise ev sahibinin yasal işlemlere başvurma hakkı bulunuyor. Ev sahibi kiracıyı mahkeme zoru ile evden çıkartabilir.

Böyle bir durum yaşanmaması için ev almadan önce eğer içerisinde kiracı bulunuyorsa, kiracı ile tahliye konusunu görüşmek gerekiyor.

Kiracı İle Anlaşma Sağlamak

Ev alırken, alınacak evin içerisinde kiracı bulunuyor ise sonrasında problem yaşamamak için kiracı ile anlaşmaya varmak önem arz ediyor. Alınacak ev içerisinde bulunan kiracının ne kadar daha içerisinde oturacağını öğrenmek, kira sözleşmesinin olup olmadığına bakılması, kiracıya evi tahliye etmesi için belirli bir süre tanıması, ev sahibinin kiracı ile ortak bir yol bulmasında yardımcı olacaktır.

Yeni ev alınmış olsa bile anlaşma sağlayarak sorun yaşamaz ve kiracının evde oturmasına dahi izin verebilir.

Eski Kira Sözleşmesi İncelenmeli

İçinde kiracı bulunan bir ev satın alınırken daha önceki ev sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin detaylı olarak incelenmesi gerekir. Daha önce yapılmış olan kira sözleşmesinin süresinin ne kadar olduğu, kiracının ve evin yeni sahibinin haklarının neler oluğunu belirler.

Kiracının evde kalma süresi yapılan sözleşmede daha uzun ise yeni ev sahibi kiracının evden çıkmasını isteyemez. Eğer kiracı ile yeni ev sahibi anlaşma sağlarsa sözleşmede yer alan durumlar değişebilir.

Yeni ev alırken, eski kira sözleşmesini incelemek ve kiracı ile anlaşma sağlamak bu sürecin, ev sahibi ve kiracı için sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?