Ana Sayfa BANKALAR 11 Ağustos 2017

Bankalardan İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalardan İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

Acil nakit ihtiyaçlarımızı artık bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Peki bir kredi ödemesi henüz bitmeden ve ödemesi devam ediyorken herhangi bir bankadan ikinci krediyi nasıl çekeriz. İkinci krediyi çekmek için avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Bankalar ikinci kredi çekmeye ne kadar sıcak bakarlar? İşte ikinci krediyi çekmek ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

İKİNCİ KREDİ ÇEKMEK

Bankaya henüz kredi borcunuz bitmeden 2. kredi çekmek istiyorsunuz. İlk olarak şu uyarıyı yapalım, ikinci kredi başvurusunu kesinlikle internet ve sms üzerinden yapmayın. Direk olarak seçtiğiniz bankaya giderek şubelerden yapılması daha olumlu sonuç almayı sağlamaktadır. Eğer nakit ihtiyaçlarınızı karşılayamıyor ve ikinci krediyi çekmek istiyorsanız bu konuyu dikkatli şekilde incelemeniz gerekmektedir.
İkinci krediyi çekerken banka sizin çoğu durumunuzu gözden geçirecektir. Şunu belirtmekte de yarar olduğunu düşünüyorum; ikinci krediyi vermek bankaların insiyatifine bir durumdur. Yani ilk krediniz kadar kolay onaylanmayabilir. Bankacıyı tatmin edici açıklamalar yapmalı, ikinci kredi ödemesini yapabileceğinizi resmi olarak kanıtlamalısınız. Bankalar kredi borç ödemesini yapamayacak olan kişilere kredi vermezler.

Şimdi gelelim ikinci kredi çekmek başvurusunda bankaların inceledikleri şeylere:

  • Gelir durumunuz

 

  • Mal varlığınız

 

  • Kredi geçmişi

 

  • Düzenli ödemeler

 

  • Kredi notu

 

  • Eşinizin kredi ödemeleri

 

  • İlk krediden ne kadar borç olduğu

 

Yukarıdaki yazdıklarımıza ek olarak banka ayrıca gerek gördüğü durumlarda 2. kredi ödemesi için kefil ya da ipotek göstermenizi talep edebilmektedir. Bankacının göz önünde bulundurduğu en önemli durum ise, ilk krediden kalan ödeme miktarı ile 2. kredinizin toplamı, gelir durumunuzdaki ödeme miktarını zorlayıp zorlamayacağıdır. Yani siz 2 kredi ödemesini rahatlıkla yapabilecekseniz banka da size 2. krediyi verecektir. Eğer ki kredi ödemelerinde zorlanacak bir durum görülürse kredi başvurunuza red yanıtı gelecektir. Bundan sonra yapabileceğiniz yol haritası ise resmi olarak belgelenebilir gelirinizi artırmaktır. Eğer maaşınızda artış gösterebilirseniz ikinci krediyi almanız daha kolay olacaktır.

Kredi Öderken İkinci Krediyi Çekmek

Size son olarak önerebileceğimiz şeyler ise, ikinci kredi çekmek için bir kefil göstermeniz. Eş, dost ve yakınlarınızı kredi çekmek için kefil gösterebilirsiniz. Tabi kefil gösterebileceğiniz kişi de kredi çekmek için herhangi bir sorunu olmaması gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise gelir durumunuzu artırmaktır. Bunu da yapamıyorsanız bir diğer yöntem ise ipotek göstererek kredi çekmektir. Eğer üzerinize gayrimenkul varsa onu ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz durum ise eğer ikinci kredi ödemesini yapamayacak duruma düşerseniz ipotek gösterdiğiniz gayrimenkule banka el koyma durumu vardır.

 

İkinci kredi çekerken kefil göstermeniz gerekebilmektedir. Bu durumda krediye kefil olmak yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

İkinci krediyi çekmek ile ilgili konumuzda tüm detayları kısa ve net şekilde açıklamaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları bize mail ile sorabilir ya da konu altına yorum yaparak daha detaylı bilgi alabilmeniz de mümkündür.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?