Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Kredi Notu Sorgulama Ücretleri Ne Kadar?

Kredi Notu Sorgulama Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların vermekte olduğu kredilerden faydalanabilmek için belli kriterleri yerine getiriyor olmak gerekiyor. Bu kriterlerden en önemlisi de şüphesiz daha önceden bankalar ile yapmış olduğunuz her türlü işlem konusunda temiz bir geçmişe sahip olmak. Siciliniz temiz ise size istediğiniz koşullarda kredi imkanı tanınıyor. Ancak bir de sicilinizin bozuk olma durumu söz konusu. Sicili bozuk olanların yer almakta olduğu liste ise kara liste olarak adlandırılıyor. Kara listede ya da temiz listede yer alacağınız ise kredi notlarınıza göre belirleniyor. Bu kendi içerisinde bir hesaplama yöntemi.

Ortak Sistem; Öncelikle bilinmesi gereken temel şey kredi durumu için sahip olduğunuz kredi notunuz sadece daha önce işlem yapmış olduğunuz bankanın bilgisinde değildir. Bahsetmiş olduğumuz bu kredi notu sistemi bankaların tümünün kendi içerisinde ortak olarak kullandığı bir sistemdir. Örneğin daha önce sadece A Bankası ile işlem yapmışsınızdır. Sadece A Bankasının kredi kartını kullanmışsınızdır. Ancak B Bankasından kredi talebinde bulunacaksınız. B Bankası da A Bankasında daha önce yapmış olduğunuz ödeme ve işlemlerde nasıl bir müşteri olduğunuzu rahatlıkla görebilir. Sıkıntılı ödeme dönemleri yaşamış ve kara listeye düşmüşseniz bunu B Bankası da bilecektir. Haliyle kredi talebiniz reddedilebilir.

Kredi Notunu Öğrenmek İçin Mutlaka Ücret Ödemelisiniz
Peki bu duruma düşüp düşmediğimizi nasıl öğreneceğiz?  Öyle ya, bir banka bizi kara listeye sokmuşsa bunu net olarak bize belirtmeyecektir. Bu gibi durumlarda bankalar arası kredi notu sorgulamanızı sağlayan da bir sistem söz konusu. Ancak sicilinizin temiz olup olmadığını, kara listede yer alıp almadığınızı öğrenebileceğiniz bu kredi notunu sorgulamak için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Her yıl güncellenen bu ücretleri ödeyerek notunuzu öğrenebilir, kredi başvurunuzu buna göre yapabilirsiniz.

Ücretler; Kredi geçmişinizi tek seferlik olarak 8.85 lira karşılığında sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama sadece kredi çekmek isteyenler için değil kredi kartı çıkartmak isteyenler için de bir gereklilik olmaktadır. KKB notu olarak bilinen bu notu öğrenmenin bedeli 7.50 liradır. KDV olan miktar da eklendiğinde 8.85 lira karşılığında rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Peki bu miktarı ödeyerek KKB notumuzu nasıl öğreneceğiz? Öncelikle findeks.com üzerinden siteye giriş yapmalısınız. Karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekranda T.C Kimlik numaranızı ve iletişim için gerekmekte olan telefon numaranızı yazarak devam etmelisiniz. Yeni gelen ekranda ise adınız, soyadınız, elektronik mail adresiniz ve doğum tarihinizi yazmanız gereken boş alanlar karşınıza gelecek. Bu alanları da doldurarak devam etmelisiniz.

Findeks’te Farklı Paketlerde Yer Almaktadır; KKB sorgusu yapmak için sadece tek bir alternatif söz konusu değil. Findeks üzerinden çoklu bir sorgulama yapabilirsiniz. Bu çoklu sorguları gerçekleştirebileceğiniz birden fazla farklı paket bulunmaktadır. Bu paketler kendi içerisinde bireysel ve ticari olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Mobil cihazlardan bu paketleri kullanamayabilirsiniz. Bu paketleri dizüstü ya da masa üstü bir bilgisayar yardımı ile görüntüleyebilirsiniz. Bireysel olarak sorgulama paketi ücreti 5.71 lira civarından başlayarak 14 liraya kadar çıkabilmektedir. Ticari olarak kredi notlarını sorgulamak isteyenler ise 2017 yılı içerisinde bu işlemi 74 lira ile 28 lira arasında bir ücret karşılığında gerçekleştirebilirler.

Kredi ve Kredi Kartı Sorgulama Dışında Çek Sorgulama ve Raporları Findeks.com’da
Bireysel olarak kredi notu sorgulama ihtiyacı sadece kart ve kredi ile alakalı olmaktadır. Ancak birçok ticari faaliyet gösteren firmalar için durum daha farklı ve karışık olmaktadır. Karşılıksız çıkan çekler farklı bir grubu oluşturmaktadır. Findeksin internet sitesi üzerinden çek sorgusu yaptırmanız da mümkün. Bunda da yine 2017 yılı için yeni fiyatlar belirlenmiştir. 50’ye kadar olan çek raporlarını sorgulamak için işlem ücreti 215 liradır. 250 taneye kadar çek raporu sorgulamak için ise 483 liralık bir ödeme yapmanız yeterli olacaktır.

Teminat Mektubu: Teminat mektubu da yine çek raporu gibi sorgulayabileceğiniz bir başka evrak. Bayilik vererek çalışmakta olan firmaların talepleri doğrultusunda çıkan teminat mektupları banka tarafından güvence altına alınmaktadır. 100 ile 1000 tane teminat mektubunu sorgulayabilmek yine farlı ücretler belirlenmiştir. 12 ay süresince 100 tanelik teminat mektubu sorgusu için 295, 1 sene içerisinde 500 adet teminat mektubu sorgusu için 1180 lira, 1 yıl boyunca 1000 adet teminat mektubunu sorgulamak için ise 1770 liralık bir ücret vermeniz yeterli olacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?