Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır, Etmenler Nelerdir?

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır, Etmenler Nelerdir?

Kredi notu bankaların kendi şart ve prensiplerine göre bazı değişiklikler gösterse de genel olarak bazı etmenlere dayalıdır ve bu etmenler dahilinde kredi notunuz Findeks (KKB) tarafından belirlenir. Belirlenen kredi notu sizin bankalar için hangi risk grubunda yer aldığınızı belirtir ve bu puana göre size kredi verip vermeme durumu ortaya çıkar.

Aşağıdaki verilen etmenler haricinde farklı etmenler de yer alabilir ancak en önemli etmenler aşağıdaki gibidir. Eğer kredi notu hakkında biraz daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notu nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1. Kredi Kartını Ödeme Alışkanlıkları ve Zamanlamaları – Etki Oranı %35

Kredi notunu belirleyen en önemli unsur kredi ödeme alışkanlıklarınızdır. Eğer yüksek bir gelir ya da krediye uygun bir kişi olsanız dahi eğer ödemelerinizi aksatarak yapıyorsanız almak krediyi alamayabilirsiniz. Bundan dolayı ödemelerinizi yaparken dikkatli bir şekilde ve zamanında yapmanız gerekir.

Gecikmeli Ödemeden Kasıt Nedir?

Kredi kartı kullanıcıları için 2-3 günlük süreler pek gecikme olarak algılanmamaktadır ancak kredi taksiti ödeme gününden sonraki gün dahi ödeme yapsanız bu banka tarafından gecikme olarak algılanır ve kredi notunuzu düşürür. Eğer ödemelerinizin gecikmesi daha fazla olursa bu sefer kredi notunuz daha da düşecektir.

2. Bireyin Güncel Borç ve Ödeme Durumu – Etki Oranı %35

Kredi notunuzu en çok etkileyen diğer bir etmen ise güncel borç durumunuz olacaktır. Eğer aylık olarak belirli bir kredi taksiti ödemeniz var ise bunun sonucunda mevcut geliriniz ciddi oranda azalıyor ise yeni bir kredi almanız mümkün olmayacaktır. O anki borç durumunuz gelirinizi aşırı etkilemiyor ve hala para durumunuz yüksek ise kredi çekebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda gelir durumunuza göre en fazla çekebileceğiniz kredi miktarı yer almaktadır.

Aylık Gelir
Vade
Aylık Ödenecek Taksit Tutarı
En Fazla Çekilebilecek Kredi Miktarı
1.400 TL
48 Ay
700 TL
24.000 TL
2.000 TL
48 Ay
1.000 TL
35.000 TL
3.000 TL
48 Ay
1.500 TL
52.000 TL

3. Yeni Kredilerin Açılması – Etki Oranı %11

Eğer çok yakın bir sürede yeni bir kredi almış iseniz bu kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü hesap durumunuza yeni bir ödeme eklenmiş ve yeni kredi için olumsuz konuma düşüyor olabilirsiniz. Tabi çektiğiniz kredi mevcut finansal durumunuzu çok bozan bir kredi değil ise ve aylık geliriniz yüksek ise böyle bir durum söz konusu olmayacaktır.

4. Kredi Kullanım Sıklığı – Etki Oranı %10

Eğer bir kişi hiç kredi kullanmamış ya da çok nadir kullanıyor ise bu kişinin kredi notu düşük olabilir. Eğer krediyi düzenli kullanan ve zamanında ödeme yapan bir kişi iseniz kredi notunuz diğer kişilere göre yaklaşık %10 kadar daha yüksek olma ihtimali olacaktır.

Diğer Sebepler – Etki Oranı %9

Bu diğer sebepler sizin bankalar ile yapmış olduğunuz her işlem ile ilişkisi bulunmaktadır. Küçük küçük de olsa yapmış olduğunuz başvurular, işlemler sizin kredi notunuzu etkilemektedir. Ayrıca bu diğer etmenlerin arasına bankaların şart ve prensiplerini de dahi edebiliriz. Yazı başında da belirttiğimiz gibi her bankanın kendine göre kuralları ve şartları olabilir. Bundan dolayı kredi alma durumunuz bankadan bankaya göre değişkenlik de gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Notunu Kendim Hesaplayabilir Miyim?

Kredi notunuzu kendinizi hesaplamanız herhangi bir şekilde mümkün olmasa da bu etmenleri göz önünde bulundurarak hemen hemen kredi notunuzun hangi dolaylarda olduğunu tahmin edebilirsiniz. Aksi halde kredi notu yalnızca Findeks tarafından hesaplanmaktadır. Aşağıdaki tabloda bir yer edinmeniz yukarıdaki etmenlere göre değişkenlik gösterecektir.

Kredi Notu Puan Tablosu

Çok riskli
Orta riskli
Az riskli
İyi
Çok iyi
0-799
800 -1299
1300-1499
1500-1699
1700-1900

Kredi Notu Hangi Aralıklar ile Güncellenir?

Kredi notu verileri Findeks tarafından 24 saat içerisinde güncellenmektedir ancak bankalar müşterileri hakkındaki verileri aynı sıklıkla yapmadıkları için yaptığınız ödemelerin kredi notuna etkisi 1 ay gibi bir süre içerisinde görülmektedir. Tabi bu güncel kredi notunuz başvuru yaptığınızda tüm verilerin anlık olarak toplanması ile de bahsedilen verilerin ulaşması sonucu değişkenlik gösterebilir.

Erken Ödemeler Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Kredi notunuzu yükseltmek için herhangi bir şekilde ödemeleri ödeme gününden daha erken yapmanıza gerek yoktur. Ödemeleri zamanında yapmanız yeterli olacaktır. Erken ödemek kredi notunuza bir fayda sağlamaz.

Hiç Kredi Kullanmadım Kredi Notum Nasıl Olur?

Eğer bugüne kadar hiç kredi kullanmadıysanız başlangıç olarak kredi notunuz düşük olacaktır çünkü banka sizin hakkınızda herhangi bir veriye sahip olmadığı için risk grubunda gözükebilirsiniz. Bu sizin asla kredi alamayacağınız anlamına tabi ki de gelmemektedir. Eğer bir maaşınız var ise ve en az 3 aydır SGK’lı iseniz banka size düşük de olsa kredi verecektir. Çektiğiniz bu krediyi ödeme alışkanlıklarınıza göre de gelecek kredi notunuz değişkenlik gösterecektir.

Hiç Kredi Kullanmadım Ama Kredi Alamıyorum Neden?

Hiç kredi almadığınız halde kredi alamıyorsunuz bunun bir kaç sebebi olabilir. Eğer güncel olarak çalışmıyorsanız ve gelir gösteremiyorsanız kredi alamayabilirsiniz. Bugüne kadar kredi almamış ancak çalıştığınız halde kredi alamıyorsanız bugüne kadar çalıştığınız yerlerde düzensiz bir şekilde çalıştığınızdan dolayı bu tarz bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.

Eğer farklı soru veya problemleriniz var ise yorum atabilir yada Soru Cevap sayfamızdan uzman ekibe sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?