Ana Sayfa KREDİ 11 Kasım 2017

Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir

Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir

Kredi notu belirlenirken, hem bankalar hem de diğer finansal kuruluşlar tarafından yorumlanma sırasında kolaylık yaşanması için kredi notları belirli aralıklara göre düzenlenmektedir. 1 ile 1900 arasında olan kredi notlarının hem yorumlanması hem de kimlerin nasıl bir finansal kimliğe sahip olduğunun anlaşılması için aşağıdaki belirteceğimiz listenin takip edilmesi yeterlidir.

Kredi çekme şartları arasında da yer alan bu aralıklar şu şekildedir.

  • Kredi notu 699 ve altında olan kişiler en riskli olarak değerlendirilen grupta yer alır. Bu kişiler yeni bir kredi, kredi kartı veya da limit artışı talebine olumlu yanıt alamayacaktır.
  • Kredi notu 700 ve 1099 aralığında olan kişiler orta riskli grupta yer alır. Düşük limitli kredi başvurularına olumlu yanıt almak için kefil ya da bankaya teminat göstermeleri gerekecektir.
  • Kredi notu 1100 ve 1499 aralığındaki kişiler az riskli olarak görülmektedir. Gelir belgesi ile yapılacak başvurularına da aylık maaşları ile doğru orantılı oalcak miktarlarda onay verilmektedir.
  • Kredi notu 1500 – 1699 ve 1700 – 1900 aralığında olan kişiler, bankalardan sorun yaşamadan kredi alabilen grupta yer almaktadırlar.

Yukarıda belirttiğimiz kredi notu aralıklarına bakacak olursak, kredi çekme şartları en iyi şekilde karşılanan ve sorun yaşama ihtimallerinin de çok düşük olduğu not grubunun 1500 ve yukarısı olduğunu görmekteyiz. 1100 ve 1499 aralığındaki kişiler de her ne kadar kredi kullanabiliyor olsa da, alınacak hizmetin tutarı biraz daha düşük olacaktır. Bundan dolayı bankacılık işlemlerinde her zaman ayrıcalıklı hizmet almak isteyen ve başvuru miktarı ne olursa olsun onay almak isteyenlerin kredi notlarının en az 1500 olmalarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Kredi notu yüksek olan kişiler yalnızca onay alma sürecinde olumlu bir durum ile karşılaşmayacaktır. Şuan bankalar hazırladıkları özel kredi paketlerinde, kredi notu ile doğru orantılı şekilde değişen faiz oranları ile hizmet vermektedir.

Bunun en güzel örneğine sahip olan ING Bank, %1,09’luk faiz oranından başlayarak kredi kullanımı sağlamaktadır. Fakat, bu ayrıcalıklı hizmetten faydalanmak isteyenlerin en az 1600 seviyesinde kredi notuna sahip olması ve bankanın ihtiyaç kredisine başvurması gerekmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?