Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Kredi Kartı İle Online Tapu Harcı Ödemesi Yapılabilir Mi?

Kredi Kartı İle Online Tapu Harcı Ödemesi Yapılabilir Mi?

Bilindiği gibi kredi kartları artık o kadar alanda kullanılmaya başlandı ki insanlar yanlarında nakit taşıma gereği bulundurmuyorlar. Fatura ödemeleri, borç ödemeleri, kredi kartı borçları, kredi borçları, eğitim ödemeleri, alış verişte yapılan ödemelerin hepsi kredi kartları ile sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra kredi kartından çekim yapmaya gerek kalamadan internet bankacılığı aracılığı ile de bu işlemlerin hepsi kolaylıkla sağlanabilir. İnternet bankacılığı sisteminde her alanda ödemenin sağlanabilmesi de mümkündür. Tapu harcı da kredi kartı ile yapılabilecek ödemeler arasında yer alıyor.

Tapu Harcı Nedir?
492 sayılı Kanuna bağlı olan ( 4 ) sayılı tarife kapsamında ki tapu işlemleri, tapu harcına tabii tutulmaktadır. Harç işlemleri kanuni olarak, işlemlerin nevi ve mahiyetine uygun olarak, değer esasına bağlı şekilde nispi ya da maktu şekilde alınır. Harç ücretleri birçok konu üzerinden alınabilir. Mesela tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen beyan üzerinden verilen bilgiler doğrultusunda hesaplanmaktadır. 1319 sayılı emlak vergisi kanununa göre 29. Maddesine bağlı olarak belirlenmiş vergi değerini ifade etmektedir. Bu tapu bedelleri en düşük şekilde devredilecek olan gayrimenkulün emlak vergisi olabilecektir ve gerçek olan devir bedelinin emlak vergisinden daha yüksek olması durumunda ise, tapu harcı gerçek olan devir bedeline bağlı olarak düzenlenerek hesaplanacaktır. Peki, bu bahsedilen ve vergi dairesi tarafından hesaplanan vergi ve tapu borçları nasıl ödenecek?

Anlaşmalı Bankalardan Kredi Kartı İle Ödeme İmkanı
Tapu harçları ve vergiler de vergi dairelerinden ödenmektedir. Bankalar eğer ki maliye bakanlığı ile bir sözleşme imzalamışsa bu durumda siz bu kurum ve kuruluşlardan kredi kartı ile tapu harçlarınızı ya da vergi borçlarınızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Fakat artık resmi kurumlardan yüklü ödemeler yapacağınız bir durum söz konusu ise çoğu kez banka kartları ya da kredi kartları kullanımı söz konusu olmaya başladı. Bu bahsettiğimiz gibi bankalar ve bakanlıklar arasında anlaşmalara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunun dışında eğer ki bazı bankalar ile sözleşme imzalanmış ise bu bankaların internet sitelerinden ya da telefon uygulamalarından giriş yaprak internet bankacılığı gibi sistemler aracılığı ile de bu vergilerin ve harçların ödemelerini gerçekleştirebilirisiniz.

ATM Üzerinden Bankamatik Kartıyla ya da Kartsız İşlemle Tapu Harcı Ödeme
Bir diğer seçenek ise anlaşmalı olduğunuz bankanın bankamatiklerinden yani ATM’lerinden ödemelerin yapılmasıdır. Bunun için anlaşmalı olan bankadan kartınız var ise bu kart ile ya da kartsız işlem seçeneği ile ödeme işlemlerine gelerek buradan vergi ödemeleri ya da harç ödemeleri seçeneklerini kullanarak sizden istenen bilgileri de tuşlayarak gerekli olan borcunuzu yatırmış olursunuz. Genellikle devlet kurumlarına yapılacak ödemelerde daha çok devlet bankaları tarafından bu işlemler gerçekleştirilir. Vergi ödemeleri ya da tapu harçlarından tutunda, devlet kurumlarının yaptığı sınavlara, devlet üniversitesi harçlarına kadar yapılacak ödemeler devlet bankaları aracılığı ile sağlanmaktadır. Özel bankalar bu işlemler çok sık yapılmamaktadır.

Hangi Kredi Kartları veya Hangi Bankalar Aracılığıyla Tapu Harcı Ödenir?
Özel bankalar ve devlet bankaların hemen hemen tamamı tapu harcı ödeme imkanı sunmaktadır. Tapu harcı ödeme sayfasına girerek de ödemelerinizi online yapabilir ya da bankanızın internet şubesi üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz. İlgili dosya için buraya tıklayınız.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?