Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Aldığınız kredi kartlarınızı, son ödeme tarihlerini geçirmeden ve minimum asgari tutarında ödediğinizde bankalarla herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak kart ödemelerinizi, asgari tutarında bile yapamamaya başladığınızla bankalarla aranız bozulur ve kendinizi kara listeye bile sokacak uzun ve sıkıntılı bir sürecin içinde bulursunuz. Kart borçlarınızı ödemede zorlanmaya başladığınızda kredi kartı borç yapılandırmasına gitmek akıllı bir hareket olur. Kredi kartı borcu yapılandırmasının ilk olarak 2000 ’li yıllarda başladığı görülmektedir. 2001 krizi sonrasında pek çok kişinin kredi kartı borcunun asgari tutarını bile ödeyememesi sonucunda, borcun eşit miktarlarda aylık ödenmesi yöntemine gidilmiş ve bu yöntem “yapılandırma” olarak adlandırılmıştır.

Borçlarınızı Ödeyemiyorsanız Yapılandırın
Kredi kartı borcunun asgari ücretini bile ödeyememeye başladığınızda bu durumu daha kötüleştirmemek adına bankanızla görüşüp yapılandırma talebinde bulunmanız gerekir. Yapılandırma talebinde bulunduğunuz an, kendi isteğinizle hukuki bir süreci de başlatmış olursunuz. Bankanızın şartları çerçevesinde yapılandırma için bir protokol imzalarsınız. Bu protokolle beraber banka, kredi kartınızı kapatır ve borç tutarınızı sabitler. Ve borcunuzu eşit taksitlere bölerek geri ödemenizi ister. Eğer yapılandırmanıza rağmen borcunuzu ödeyemiyorsanız, hemen kanuni takip süreci başlar.

Yapılandırmalarda Kredi Puanınız Düşecektir
Kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra bankanın protokolüne uygun ve düzenli olarak taksitlerinizi ödeseniz bile bankalarla ilişkilerinizin eskisi gibi iyi olacağını ve kaldığınız yerden devam edeceğini düşünmek yanlış olur. Maalesef bu çok düşük bir ihtimalle olasıdır. Çünkü bu kredi kartı ödemelerinde yaşadığınız sorunlar KKB (Kredi Kayıt Bürosu)‘ de kayıt altında tutulan verilerdir ve tüm banka sistemlerinde görülür.  Yapılandırma talebinizle beraber hukuki bir süreç başlatmış olursunuz. Konu, kredi kartı borcundan çıkarak yerine, bankaya sabit ödediğiniz bir borca döner. KKB ‘de kanuni bir takibe alınmışsınız gibi kayıt tutulur. Bunun sebebi, kredi kartı borcunu bankayla arasındaki sözleşmeye uygun, faizini ödeyerek kapatan müşterilerle, yapılandırma protokolü yapıp kapatan müşterileri bir göstermemektir.

6 Aylık Süreç; Mevcut yapılandırmanızı bitirdikten en az 6 ay sonra tekrar bankalardan kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bankaların tepkisi, kredi kartı yapılandırmanıza konu olan borç tutarına, yapılandırma sürecinde taksitlerini ödeme düzeninize göre değişiklik gösterir. Bankaların yeni kredi kartı çıkartma konusunda vereceği kararda, KKB ‘deki kayıtlarınıza bağlı olarak düşen kredi notunuz da önemli bir etkiye sahiptir. Yapılandırmanızı neticelendirip belli bir süre bekledikten sonra, bankalardan yeni kredi kartı alabilirsiniz.

Siciliniz Açısından “İhtiyaç Kredisi” Yapılandırmalardan Daha Mantıklı Olabilir
Ancak kredi kartınızı yapılandırmaya sokup, kredi sicilinize işletmemek için farklı bir finansman alternatifine başvurarak düşük faizli bir ihtiyaç kredisi kullanabilir ve kredi kartı borcunuzu çektiğiniz krediyle kapatarak kredi sicilinizi temiz tutmuş ve kredi notunuzu düşürmemiş olursunuz. Bankalarla olan ilişkinizi bozmamak ve kullandığınız finansman araçlarına sorunsuz devam edebilmek adına, kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemeye dikkat etmeli, harcamalarınızı yakın takibe almalısınız. Kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra kredi kartı alabilirsiniz ama sizin için asıl önemli olması gereken, bu borçlar yüzünden başınıza yasal sorunlar açmamak olmalıdır.

Ek İş İlanı; Nerede oturduğunuz hiç fark etmez. Evden makale yazarak para kazanmak için tıklayınız.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?