Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

Senetle Para Veren Yerler

Senetle Para Veren Yerler

Kredi çekmek kişilerin her alanda ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamaktadır. Fakat bankaların bazı durumlarda kredi vermediği de bilinmektedir. Özellikle daha önce kredisinde sorun yaşanmış ya da kefil gibi durumlarda banka ile problem yaşamış kişilere kredi verilmemektedir. İnsanlar da bu durumda senet yöntemine başvurmaktadır. Senet karşılığında para almak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Fakat birçok kurum ya da kuruluşta böyle bir durum mümkün olmamaktadır. Bu nedenle senet karşılığı para almak isteyen kişiler senetle para veren yerleri araştırmaktadır. Bu tarz işlemler genellikle metropol şehirlerde yapılabilmektedir. İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde ikrazat firmaları ve çeşitli kuyumcular bulunmaktadır. Kuyumcularda senet ile para verme işlemi yaygındır. İkrazat ise senet karşılığında para veren tüm firmaların genel ismidir. İkrazat ile senet karşılığı para almaya ya da kuyumcudan senet karşılığı ile para almaya herhangi bir yasak getirilmemiştir. Bu yönteme başvurmanın da çeşitli gerekçeleri bulunmaktadır. Gerekçelerden en önemlisi ise kredi alamamaktır.

Güvenli Yerler Tercih Edin
Bankalar herhangi bir müşteriye kredi verebilmek için öncelikle gelir belgesi istemektedir. Daha sonra da kredi notlarının yüksek olmasını beklemektedir. Kredi notunun yüksek olabilmesi için daha önceden herhangi bir kredi alınmışsa bu kredinin zamanında ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında bankalara olan borçların da zamanında ödenmiş olması beklenmektedir. Borçların geciktirilmemesi kredi notunun yüksek olması için oldukça önemlidir. Ödemelerinde eksiklik olan ya da sürekli olarak ödemelerini geciktiren kişilerin sicilleri de bozuk olmaktadır ve bankaların kara listelerinde yer almaktadırlar. Bu durumu yaşayan kişilerin senetle para veren yerleri araştırdığı bilinmektedir. Senetle para veren yerler konusunda da oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle büyük şehirlerde bu tarz bir girişim yapılacağı zaman para veren yerlerin güvenilirliğinden emin olunması gerekmektedir.

Senet Yöntemiyle Para Alabilmek İçin Çeşitli Yöntemler
Senet ile para alabilmek için uygulanabilecek çeşitli yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de bozdurma yöntemidir. Bozdurma yöntemi en fazla tercih edilen senet ile para elde etme yöntemidir. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle elde bulunan bir ürün gereklidir. Bu ürünün çok büyük boyutlarda olmaması ve belli bir değere sahip olması gerekmektedir. Özellikle cep telefonu, laptop, tablet, iPad gibi teknolojik ürünler bozdurma yönteminde etkilidir. Bunun dışında altın ve mücevherat tarzı ürünler de bozdurma yönteminde sık tercih edilmektedir. Bozdurma yöntemi ile ilgili bilinmesi gereken bir nokta da bulunmaktadır. Teknolojik eşyaları bozdurma yönteminde kullanmak için Beko, Arçelik ve Bosch gibi mağazalara gidilebilir. Bu mağazalar beyaz eşya ile bozdurma yönteminde kişilere yardımcı olmaktadır. Cep telefonu ve tablet gibi teknolojik ürünler için de senetle teknolojik ürünler satan mağazaların müşterilere çeşitli imkanlar sunduğu bilinmektedir.

Nakit Para İhtiyacı; Bozdurma yöntemi ile nakit para elde edebilmek için yapılacaklar ise oldukça basittir. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz ürünlerden herhangi birisini taksitli ve senet karşılığında satın almanız gerekmektedir. Daha sonra aldığınız bu ürünü ikinci el ürün alan başka bir mağazaya satabilirsiniz. Bu durum için küçük bir örnekle hesaplama yapılabilir. Örneğin herhangi bir teknoloji mağazasından 5 bin TL değerinde bir cep telefonu atın aldığınızı düşünelim. Cep telefonu kredi kartı ile alınmadığı için ederinden daha fazla bir fiyata satın alınacaktır. Yani 5 bin TL değerinde olan bir telefon yaklaşık olarak 12 ay vadeye bölündüğünde fiyatı 5 bin 800 TL’ye kadar çıkacaktır. Alınan bu ürün satış aşamasında 400 TL ile 500 TL arasında fiyat kaybuna uğrayacaktır. Bu kaybı da 12 ay vade çerçevesinde düşündüğümüz zaman toplamda 1200 TL gibi bir fiyat düşüşü olacağı söylenebilir.

Bozdurma yöntemi yerine aynı paranın bankadan alınması işlemi gerçekleştirildiğinde ise ortaya şöyle bir tablo çıkmaktadır:  5 bin TL’nin 12 ay vadelendirilmesi durumunda ortaya % 1.19 gibi bir faiz oranı çıkmaktadır. Bu faiz oranı sayesinde eklenen faiz 456 TL olacaktır. Faiz ile bilikte 5476 TL para elde edilmektedir. Toplam 476 TL’lik bir faiz, 100 TL değerinde hayat sigortası ve 50 TL değerinde işlem ücreti ile yaşanan zarar 626 TL olacaktır. Bu durum çok daha hesaplı olsa da sicili bozuk olan ve kara listede olan kişiler için en ideal yöntem bozdurma yöntemidir. Siz de senetle para veren yerler ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?