Ana Sayfa KREDİ KARTI 11 Ağustos 2017

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Kanunu

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Kanunu

Günümüzde kredi kartı borçları yüzünden birçok kişi büyük sıkıntılar yaşamıştır. Hala da kredi kartı borçları yüzünden büyük sorunlar yaşayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bütün bunların sebebiyse düzensiz alınanlar ve ödemelerdir.

Artık kredi kartı borçları yaşayan insanlar genelde teknolojik aletler yüzünden bu ödemeleri yapamaz hale gelirler. İhtiyacımız olmayan birçok teknolojik ürün hem yüksek maliyetiyle bize sıkıntı çıkarır hem de ödemeleri düşünülmeden alınırlar. Genel olarak bu konuda artık bir rahatsızlık olarak gözüken her zaman en yenisini alma hastalığı ülkemizde de çok belirgin bir şekilde görünmektedir. Artık ödemelerinizi planlamadan bir alışveriş yapmak sıkıntılı bir durum oluyor. Kredi borcuna girdiğiniz zaman aylık ödemelerinizi gerçekleştiremiyorsanız ilk olarak kart sahibi olduğunuz bankadan bu konuda yardım isteyin. Size ilk olarak yapılandırma teklifi sunmazlarsa bu konuda bir müracaatta bulunun. Yapılan yapılandırma işlemiyle birlikte borçlarınızın vade süresi uzayacaktır. Borçlarınızın vade süresi çoğalınca da aylık ödemeleriniz düşecektir.

72 Ay Borç Yapılandırma Kanunu

Geçen aylarda kredi kartı ve kredi ödemeleri hakkında yapılan değişiklikler ve yenilikler Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklığa kavuşturulmuştu. Ekonomi koordinasyon kurulu toplantısında söz sahibi olan Binali Yıldırım kredi ile alakalı borçları olan ve ödemelerde zorlanan kişilere büyük müjde verdi. Yapılan açıklamayla birlikte bütün kredi borçlarına 72 ay yani 6 yıllık bir yapılandırma işleminin yapılabileceğini açıklayarak çoğu kişinin yüzünü güldürdü. Bu durumda Resmî Gazete ile yayınlanan yönetmeliğe bakılarak bankalar, müşterilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerini yapabilmesi için 72 ay yapılandırma fırsatı vereceklerdir. Yönetmeliğe baktığımızda bu durum bu şekilde açıklanmıştır. Bu kolaylığın sağlanmasıyla kredi borçları yüzünden birçok sıkıntıya giren ya da çoğu şeyden fedakârlık yaparak borçlarını zorla ödeyen kişilere gün doğdu diyebiliriz. Hem hukuki yollar ile uğraşmalarına gerek kalmayacak hem de borçlarını ödeyerek rahatlamış olacaklar.

Kredi Borcu Yapılandırma Kanunuyla Birlikte Yönetmelikteki Değişiklik

İlk olarak yukarıda da anlattığımız gibi bu açıklamalarla her türlü bir yapılandırma desteğinin gelmesi kesinleşmiştir. Bu yapılandırma desteği sayesinde birçok kişinin hem içi rahatlamış hem de durumları çok daha iyiye doğru ilerleyecektir. Hedeflenen olay ise herkesin kredi borçlarını bitirmesi ve bu durumdan ders alarak kredi borçlarını dikkatli olarak yapmasıdır. Herkesin ödemelerini yapabilecekleri şekilde bir ödeme planı yapması gerekmektedir. Bu durumu sağlamak için ise ilk olarak var olan borcun bitirilmesi ve eksi durumdan artı duruma geçilmesi gerekmektedir. Kart sahipleri artık kendi isteğiyle 72 ay yapılandırma imkanından faydalanabilir ve aylık ödemelerini olabildiğince düşük miktarlara çekmiş olacaklardır. Bu yönetimin değişimiyle ortaya çıkan bazı sonuçlar ise;

  • Kart sahibi kişiler kredi kartlarını kullanmaya devam edebilecek ve yeni oluşmuş olan kullanıma bağlı asgari ödeme tutarının üzerine bu tutarın ilave edileceğidir.
  • 72 aylık yapılandırma imkanının daha üst düzey bir yapılandırması bulunmamaktadır. Maksimum yapılandırma süresi 72 ay yani 6 yıldır. Banka isterse 12 ay taksitlendirme yapabilmektedir.
  • Bu maddelerin değişimiyle birlikte artık bütün kişiler o büyük borç batağına girdilerse çıkacaklar ya da o batağa doğru ilerliyorsa bu durumdan kurtulabileceklerdir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?