Ana Sayfa BANKALAR 28 Kasım 2017

Kredi Çeken Vatandaşa İşsizlik Sigortası Uyarısı

Kredi Çeken Vatandaşa İşsizlik Sigortası Uyarısı

Kredi Çekecekseniz Mağdur Olmamak İçin İşsizlik Sigortası Mutlaka İsteyin – Değerli dostlarım ve saygıdeğer okurlarım, durmadan sizler ile bankaların kredi kampanyalarını paylaşıp duruyoruz. Sizlerde bu sayede kendinize göre hesaplı olan krediyi bulabiliyorsunuz. Peki kredi çekerken yeterince bilinçli miyiz? Bu soru çok önemli. Kaçımız evet ben bu konu da yeterince bilinçliyim diyebiliyor? Pek azımız. Özellikle de kredi çekildiği zaman son gelişmeler oldu. Kredi ile birlikte bazı hizmetler de bizlere sunulmaya başlandı.

BANKALARIN KREDİ ALDIĞINIZDA İSTEDİĞİ 2 ŞART

Malumunuz kredi aldığımızda cebimizden 2 masraf çıkıyor. Bunlardan ilki kredi tahsis ücreti. İkincisi ise Hayat sigortası. Banka bu iki maddeyi sizlerden talep ediyor. Hayat sigortası ile de olur da ölüm hali ortaya çıkarsa, banka kafası rahat bir şekilde borcunu, sigorta şirketinden alabiliyor. Yada uzuv kaybında yani kesin hali ile uzuv kaybında devreye giriyor. Banka bir nevi burada ıslak tahtaya basmıyor ve kendisini garantiye alıyor. Buna amenna. Hatta hayat sigortası sayesinde borç ailenize de kalmamış oluyor.

İŞSİZ KALMA DURUMUNUZU DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Şimdilik işler çok iyi. Bir yerde dolgun bir ücret ile çalışıyorsunuz. Çeşitli nedenlerden dolayı da kredi çektiniz. Malum kredisiz olmuyor artık. Sağdan soldan da borçta istenmiyor. Bankalara ve kredilerine bir nevi muhtacız. Yalnız size bir sorum olacak. Diyelim ki 3 ay sonra işsiz kaldınız. 24 ay vadeli krediniz de sizi bekliyor. Her ay 1.000 TL ödeyebilecek gücünüz var mı? Öyle bir birikiminiz var mı? Özellikle turizm bölgesinde olan ve mevsimlik çalışanlar için konuşuyorum. İşsiz kalma durumunu düşündünüz mü? böyle bir durumda önleminiz, yada önlemleriniz nelerdir?

İŞSİZLİK SİGORTASI YAPTIRMAYA NE DERSİNİZ?

Arkadaşlar demin sorduğum soruların ağır olduğunu biliyorum. Ama çalışanların büyük bir çoğunluğu birilerinin elinin altında. Haliyle de her an işsiz kalma durumu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Dolayısıyla da kredi borcu ödemesinde sıkıntı yaşanıyor. Hatta borç günü gelmeden gerekirse çok daha düşük maaş ile işe giriliyor. İşsiz kalma durumunda halbuki bunlar ile uğraşmanıza gerek yok. Zira bilinçli vatandaşlar artık kredi çektiklerinde işsizlik sigortası yaptırıyorlar. Madem bankalar hayat sigortası ile parasını korumaya alıyor, sizlerde işsizlik sigortasını deneyin.

İŞSİZLİK SİGORTASI TAM OLARAK NEDİR? PAHALI MIDIR?

İşsizlik sigortası ile, işsiz kalma durumunuzda, kredi borcunuzu sigorta şirketi öder. Hani bunu lütfen SGK’nın işsizlik maaşı ve sigortası ile bağdaştırmayın. Kredi çektiğinizde banka sizden hayat sigortası yaptırmanızı istiyor. Hatta bir çok banka hayat sigortasının yanı sıra işsizlik sigortası seçeneğinizi de önünüze koyuyor. Eğer sunmasalar bile siz özellikle isteyin. Bu sigorta pahalı mı peki? aldığını krediye oranlar çok pahalı değil. Ben geçenlerde 8 bin lira kredi çekmiştim. 70 lira hayat sigortası ödedim. İşsizlik sigortası ile birlikte 170 lira oldu .

İŞSİZLİK SİGORTASI DETAYLARI

İşsizlik sigortasının amacı tüm borcunuzu sigorta şirketine ödetmek değildir elbetteki. Bunun amacı işsizlik sürecinizi aklı selim bir şekilde geçirmenizdir. İş tekliflerini daha kolay bir şekilde değerlendirmenize ve istediğiniz ücret ile iş bulmanıza yardımcı olur. Çünkü işsiz kaldığınız süre içerisinde kreid taksitlerinizi ertelemeden sigorta şirket öder. Sigorta şirketlerinin sözleşmelerine göre belirli bir üre de konulmuş. örneğin benim sigorta sözleşmemde, yılda 6 aya kadar taksit borcumun ödeneceği yazıyordu. Bu duruma dikkat edin.

Hani 4 -5 ayda çok rahat iş bulunur. En azından direk küçük maaş ile bir yerde işe başlamak zorunda kalmazsınız. Hem bir iki ay dinlenmiş olursunuz. Hemde iş tekliflerini daha rahat bir şekilde değerlendirme altına alabilirsiniz. Ayrıca ben önceden kredi çekmiştim diyenler var ise, yinede işsizlik sigortası yaptırabilirler. Zira ne zaman işsiz kalınacağı belli olmuyor. Ayrıca kimisi de iş vereni ile anlaşamıyor. Hani eğer bir iki aya patron bana yol verir diyorsanız, değerlendirmenizi öneririm.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?