Ana Sayfa BANKALAR 28 Kasım 2017

Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları 2018

Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları 2018

Bankalardan ihtiyaç duyduğumuz durumlarda kredi çekiyoruz. Faizsiz kredi veren bankalar 2018 yılında da bazı bankalar tarafından sunulmaktadır ancak bunlar bazı şartlar arasında verilmektedir. Bankalar bilindiği gibi kar etmek için çalışırlar ve tüm ürünlerinde faiz uygularlar. Siz eğer faizsiz olarak kredi arıyorsanız konumuzu okumaya devam edin.

Faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz krediler, İslam dini esaslarına uygun olarak sunulan ve birçok müşterinin ilgi gösterdiği kredi çeşididir. Bazı bankalar, faizsiz krediler vererek “katılım bankacılığı” adı altında hizmetlerini sunarlar. Faizsiz krediler de bu kapsamda genellikle “katkı payı” adı altında sunulmaktadır. Albaraka Türk, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk faizsiz katılım bankaları arasında yer almaktadır. Bu bankalar sundukları kredilerde faiz oranı kavramı yerine “katkı payı” terimini kullanmaktadır. Bu bankalar ihtiyaçları doğrudan karşılamak yerine, mal yada hizmet alımlarını direk olarak yaparlar. Bu yöntemle hizmetine devam eden bu bankalar, İslam dini esaslarına uygun olarak çalışmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk, faizsiz bankacılık alanında hizmet veren bankalardandır. Türkiye’nin ilk faizsiz bankası unvanını elinde bulunduran Albaraka, 1984 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Albaraka Türk; konut finansmanı, taşıt finansmanı ve ihtiyaçlar için finansman sağlamaktadır. Eğer konut kredisi almak için faizsiz kredi veren bankalardan birisini tercih etmek istiyorsanız, Albaraka Türk şubelerine gidebilirsiniz. Başvurunuzdan sonra almak istediğiniz ev, verilen vekaletle Albaraka tarafından satın alınır. Kullanacağınız finansmana göre bir kar oranı belirlenir ve bu kar ile birlikte konut size satılır. Alacağınız konut, borcunuz bitene kadar Albaraka Türk tarafından ipotek edilir ve kredi borcunuz bitince ipotek kaldırılır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ülkemizde yüksek potansiyelde müşterisi bulunan banka, konut kredisi, mal yada hizmet alımı, araç, işletme yada diğer ihtiyaçların karşılanmasında faizsiz olarak hizmet vermektedir. Faizsiz kredi sunan banka, İslam usüllerini esas alarak çalışmaktadır. Albaraka’da olduğu gibi, Kuveyt Türk’te de verilen hizmet karşılığı kar payı talep edilmektedir.

Ziraat Katılım Bankası

Faizsiz katılım bankaları olarak, Yakın zamanda kurulan ve devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası’nın yan bankası Ziraat Katılım ile, faizsiz kredilerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan farklı olarak hizmet veren katılım bankası, kredilerinde faiz hesaplamasını hiçbir şekilde kullanmıyor. Özellikle konut kredilerinin indirilmesiyle birlikte birçok bankadan daha avantajlı olarak, kredi sunan Ziraat Katılım muhafazakâr kesimin yanı sıra, bir çok müşterinin hizmet aldığı yerdir. Ziraat Katılım’ın çalışma şeklini bir konut finansmanı üzerinden örneklendirelim.

Bir ev satın alacağınız zaman bankaya giderek konut kredisi başvurusu yaparsınız ve Ziraat Katılım, araştırmalar yaparak krediyi onaylar. Onaylanan krediniz sonrasında ise bir kar payı belirlenir ve vade sayısı hesaplanır. Maliyet tablosunu çıkaran Ziraat Katılım, onay vermeniz halinde evi satın alır. Kar payını da ekleyerek evi üzerinize satışını gerçekleştirir. Ziraat Katılım, bu kredide ipotek koymak zorundadır ve kredi bitene kadar evin üzerindeki ipotek kaldırılmaz.

Faizsiz kredi veren bankalar 2018 yılında yukarıdaki saydıklarımızın yanı sıra; Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası da yer almaktadır. Faizsiz olarak konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler bu bankaları tercih edebilirler. Bu bankalar İslam usüllerini esas alarak hizmetini müşterilerine sunarlar, ancak kar payı adı altında belli bir ücret alınmaktadır. Bu kar payı da, bankaların hizmetine devam etmeleri için aldıkları ücrettir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?