Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

KOSGEB Nedir? Destekleri Nelerdir? Kimler Başvurabilir

KOSGEB Nedir? Destekleri Nelerdir? Kimler Başvurabilir

Özellikle tüm esnafın yardımına koşan ve halkın dilinde olan kamu kurumları arasında yer alan KOSGEB hakkında pek çok kişinin hiçbir fikri ve bilgisi yoktur. Kredi Haberlerim ekibi olarak sizler için KOSGEB nedir, destekleri nelerdir ve kimler başvurabilir içeriğimizi hazırladık.

KOSGEB genel olarak girişimcilere ve esnaflara destek vermesi ile bilinen önemli kamu kurumları arasında yer almaktadır. Peki KOSGEB’in tam olarak görevi nedir, KOSGEB kimlere destek vermektedir, KOSGEB karşılıksız destek veriyor mu? KOSGEB yüzde 0 faiz ile banka kredisi verir mi? KOSGEB’e kimler müracaat edebilir, KOSGEB’in açılımı ve KOSGEB hakkında aklınıza gelecek tüm soruların cevaplarını veriyoruz.

KOSGEB Hakkında Detaylar

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinen KOSGEB esnafa, girişimcilere, tarım, hayvancılık ile uğraşanlara ve gençler ile özellikle kadınlara maddi imkanlar sağlayarak onların işlerini büyütmeleri için destek vermekte olan bir kurumdur.

KOSGEB karşılıklı ve karşılıksız olarak ödeme desteği vermekte olup genel olarak 150 Bin TL’ye kadar KOSGEB destek vermektedir. Yapılacak girişimcilik ve kişinin durumuna göre KOSGEB 150 bin TL’lik desteğin 100 bin lirasını geri ödemesiz ve 50 bin lirasını geri ödemeli olarak verebilmektedir. Peki KOSGEB’den kimler maddi destek alabilir, KOSGEB’den yardım almak için neler yapılmalıdır.

KOSGEB’den Nasıl Maddi Yardım Alınır

KOSGEB’den maddi olarak yardım alabilmeniz için ilk olarak KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına gitmeniz gerekmektedir. Girişimcilik kursları uygulamalı olarak verilmekte ve tamamen ücretsizdir. Tüm Türkiye geneli her ilde verilmekte olup hemen ilinizdeki KOSGEB müdürlüğüne müracaat ederek girişimcilik kursu için kayıtlarınızı yapmanız gerekmektedir.

KOSGEB tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursunu tamamladıktan sonra artık KOSGEB’den maddi olarak yardım almaya hazırsınız. Şimdi aklınıza bir proje getirin ya da işinizi büyütmek istiyorsanız neler yapacağınızı düşünün. Tüm düşüncelerinizin ardından KOSGEB tarafından size verilecek olan evrakları doldurun ve teslim ediniz.

KOSGEB tüm işletme sahipleri ile girişimcilere destek vermek için kabul edilen evrakları incelemekte ve uygun bulunan adaylara maddi imkan sağlanmaktadır. Genel olarak pek çok kişiye yüzde 0 faiz ile kredi imkanı sunulmaktadır. Adaya bir süre verilir ve bu süre içerisinde yapacaklarını hayata geçirmesi istenir. Aday yapacaklarını hayata geçirdikten sonra KOSGEB’e tekrar müracaat ederek işletmesini KOSGEB’in veri tabanına kayıt ederek ve uygun ödeme planı ile ödemesini KOSGEB’e ödemeye başlar.

KOSGEB’e Başvurular

KOSGEB’e herkes başvurabilmektedir. Girişimciler, esnaflar, işletme sahipleri kadın erkek ayırt etmeden KOSGEB müracaatları kabul etmektedir. Hele ki kadın, şehit yakını, gazi ve gazi yakınına KOSGEB tarafından pozitif ayrım tanınmakta olup bu kişilere daha fazla maddi imkan sağlanmaktadır. Özellikle kadınları iş hayatına sokabilmek ve onların işletme sahibi olması için imkan sağlayan KOSGEB tüm kadınları kurslara davet etmektedir.

KOSGEB’e müracaat etmek için ilinizde yer alan KOSGEB müdürlüğüne uygulamalı girişimcilik kursların kayıt olmak istediğiniz belirterek başvuru yapmanız gerekmektedir. Yine 444 1 567 telefon numarasından da destek alabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?