Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar

Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar

Kosgeb Hibe Şartları

Proje ve girişimler esas alınarak, devlet tarafından giderlerin karşılanması amacıyla yapılan yardımlara, Kosgeb destekleri denilmektedir. Kosgeb tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun finansal destek temin edilmektedir. Bununla birlikte; istihdam sağlamaları, finans sorununun çözümlenmesi, standartların üzerine çıkılması ve ulusal ve uluslararası rekabetin sağlanması amaçlanmaktadır. Mayıs ayı düzenlemesi ile birlikte özel bankalar ve katılım bankalarıyla protokoller gereği dağıtım ağı genişlemiştirKosgeb , uygulamalı girişimcilik eğitimi alan ve katılım belgesi kazanmaya hak kazanan girişimcilerin yaptığı harcamaların bir kısmının karşılanmasını sağlamaktadır. Ancak destek öncesi yerine getirilmesi gerekli kosgeb şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren adaylara öncelik verilmektedir.

Kosgeb Destek Programları Nelerdir?

12.07.2016 itibariyle 10 adet kosgeb destek programı bulunmaktadır. Bunlar; genel destek programı, arge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı, girişimcilik destek programı, kobi proje destek programı, tematik proje destek programı, işbirliği güç birliği destek programı, gelişen işletmeler piyasası destek programı, uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı, kobigel kobi gelişim destek programı ve teknopazar teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programlarından oluşmaktadır.

Kosgeb Hibe Nedir?

Kosgeb tarafından oluşturan bütçe imkanları dahilinde verilen, girişimcilere kullandırılacak desteklerin genel adıdır. Bankalar tarafından yatırım, ihracat, sermayeye yönelik Türk Lirası ve döviz cinsinden nakit para veya kredilerin faiz ve komisyon masraflarını karşılamaya yöneliktir. Destek iki türlü verilmektedir. Geri ödemeli veya geri ödemesiz olarak uygulanır. Desteğin sektörel ve bölgesel olarak sağlayacağı fayda da önemli unsurlar arasındadır.
Girişimciler, bankalar aracılığı ile kosgeb-banka protokolleri doğrultusunda kullanacakları kredi için başvuru yapar, banka tarafından incelenen başvuru değerlendirilir ve otuz gün öncesinden kosgebe bildirir. Kosgeb mevzuata uygunluğu kontrol ettikten sonra kabul edebilir veya reddedebilir. Kabul edilen destekler için para takibi ve tahsil sorumluluğu kosgeb tarafından bankalara yetki verilmiştir. Bu aşamadan sonra yerine getirilmesi gereken kosgeb şartları bulunmaktadır.

Kosgeb Hibe Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kosgeb hibe desteğinden faydalanmak için yasaklı olmayan girişimciler yararlanabilir. Hibe alabilmek için gerekli kosgeb şartları şunlardır; veri tabanına kayıtlı olmak, uygulamalı eğitim programına katılmak, uygulamalı eğitim programından katılım belgesi almak, iş projesi hazırlamak, programlardan herhangi birine başvuru yapmak ve yetkili hizmet müdürlüğüne kayıt olmaktır.Daha detaylı bilgiye kosgeb sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Hibenin Faydaları Nelerdir?

Girişimcilerin başarılı olabilmesi için sermaye yeterli gelmeyebilir. Sermayenin yeterli gelmediği durumda kosgeb tarafından verilen hibe girişimciler için vazgeçilmez bir fırsattır. Girişimcinin hibeye sahip olmak için verilen eğitimler, iş hayatında başarı sağlayacaktır. Belli bir bütçeye sahipseniz ve daha verimli kullanmak istiyorsanız, kosgeb girişiminize destek vermektedir.
Hibeler, yapacağınız giderlerin size kosgeb tarafından geri verilmesini kapsamaktadır. Gerekli şartları yerine getirirken, danışman desteği alınması kurum tarafından tavsiye edilen bir husustur. İş ile alakalı girişim için proje desteği de danışman yardımıyla yapılmalıdır. Danışman desteği ile birlikte amaç; yerine getirilmesi gereken kosgeb şartları için doğruluğun sağlanması, daha hızlı ve hata payının en aza indirilmesidir.

Kosgeb Hibe Almak İçin Nasıl Başvururum?

Destek alabilmek için diğer kosgeb şartları yerine getirildikten sonra kosgebin web sitesine girip, girişiminize dair genel bilgileri kaydetmeli ve kosgebe ilk başvuru alanından kendinize uygun olan destek programını seçip gerekli formları doldurmalısınız. Daha sonrasında kullanıcı adı ve şifresi alacaksınız. Kullanıcı adı ve şifreniz önemli ve diğer aşamalarda desteğiniz için size tekrardan gerekli olacaktır. Unutmamanız gerek önemli diğer hususta beyan edeceğiniz bilgilerin yanlış olmamasıdır. Yanlış beyan sonucunda doğacak hukuki ve mali sorumluluk size aittir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?