Ana Sayfa KREDİ KARTI 10 Ağustos 2017

Endeks Nedir?

Endeks Nedir?

Borsa konusu ile yakın ilişkili bir terim olan endeks, borsada işlem görmekte olan hisse senetlerinin nasıl bir geri dönüş sağlayacağı konusunda performans ölçen bir terimdir.

Endeksler borsa hisse senetlerinde yaşanan dalgalanmaların temel alınması ile borsadaki genel yapının oluşmasında esas alınmaktadır. Bu noktada her sektör kendi temsil yeteneği doğrultusunda seçilen hisseler endeks hesaplaması yapılırken kullanılmaktadır.

Endeks Hesaplaması Nedir?

Genel anlamda piyasa göstergesi olarak adlandırılabilecek endeks, Borsada bulunan fiyat hareketlenmeleri konusunda rakamsal veri elde etmeyi sağlayan bir hesaplama aracıdır denebilir. Teknik analizler konusunda en kesin bilgiyi bulabilmek için endeks hesaplaması en ideal yollardan biridir.

Borsada hisse senedi alarak yatırım yapmayı planlayanlar için iyi bir performans ölçme ve değerlendirme yöntemidir. Çeşitli verilere göre yapılan endeks tahminleri ise borsada işlem yapan kişilere büyük ölçüde yol gösterici niteliktedir.

Borsa Endeksinin Önemi Nedir?

Borsada endeks hesaplaması bazı hisse senetleri için yanıltıcı olabilmektedir. Bu doğrultuda yükselen bir borsa endeksi her hisse senedi için kazanç sağlatacağı anlamına gelmemektedir.

Sermaye payı yüksek olan ve hisse senedi değeri yüksek olan şirketlerin bu tür fiyat değişimleri borsa endeksini direkt olarak etkilemekte bu da borsa endeksindeki hareketlenmelere yansımaktadır. Endekslerin hesaplanmasında birden çok hisse senedi baz alınmaktadır.  Endeksler içinde bulundukları sektörün türüne göre ayrılmaktadır. Alınıp satılan hisse senetlerinin fiyatlarına göre endeks hesaplaması yapılmaktadır.

Belirli bir zaman dilimi için geçerli olan endeks verileri alış satış performansı ve maliyet gibi verileri göstermektedir. Dünya Borsasını yakından takip edenlerin özellikle endeks verilerinin yakın takibinde oldukları şirket ve hisse senetleri bulunmaktadır. Özellikle ABD Dow Jones endeksi önde gelen sanayi hisselerinin ağırlıklı performansını nitelemektedir. Ülkemizde de Borsa İstanbul borsacıların genel olarak takip ettikleri yerdir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?