Ana Sayfa BANKALAR 10 Ağustos 2017

Konut Kredisi Yapılandıran Bankalar 2017

Konut Kredisi Yapılandıran Bankalar 2017

Yıllardır ülkemizde bireylerin ev sahibi olmaları ve kolayca ödemelerini yapabilmeleri amacıyla hem kamu hem de özel bankalarımız tarafından kredi hizmeti sunulmaktadır. Sunulan hizmetler ile ilgili detayları geçmişe dönük araştırdığımız zaman, hem ödeme işlemlerinde tercih edilen vade sürelerinin değiştiğini hem de faiz oranlarında bir değişiklik olduğunu görebiliriz. Şuan konut kredilerinde uygulanan faiz oranlarının çok düşük seviyelerde olması, geçmiş dönemde bir konut kredisi kullanmaya başlayan ve hala ödemekte olan kişilere de bir umut ışığı yakmış durumdadır. Çünkü, konut kredileri mevcut borç üzerinden tekrar yapılandırılırsa, şuan bankalarda geçerli olan faiz oranlarından hizmet alınabilmektedir. Bu da konut kredisi yapılandırma 2017 için kişileri harekete geçirmiş durumdadır.

Konut kredisindeki faiz oranlarının giderek düşmesi, vade sürelerinin de tüm bankalarda olmasa bile 240 aya kadar uzatılması, yeni ev sahibi olmak isteyen kişilere çok büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, yapılacak yapılandırma işlemlerinin ardından, kişilerin kalan borçlarını daha düşük faiz oranları ile ödeyebilmeleri açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde hem  kredi borçları hem de kredi kartları için 72 aya kadar yapılandırma fırsatı ortaya çıkmıştır. Yasal bir şekilde ortaya çıkan bu gelişmeler ile birlikte, hem daha düşük faiz oranları ile borcunuzun tekrar hesaplanmasını sağlayabilir hem de kalan borcunuzu daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Konut Kredisini Hangi Banka Yapılandırıyor?

Ülkemizde hem kamu hem de özel sektöre ait bankaların neredeyse tamamından konut kredisi almanız mümkündür. Bundan dolayı, konut kredisi aldığınız bankaların neredeyse tamamından yapılandırma hizmeti alabilirsiniz. En çok tercih edilen ve konut kredisi için uygun olan bankaları dikkate alarak, hangi bankalardan yapılandırma işlemi yapacağınızı şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Akbank
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Türkiye İş Bankası
  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Şekerbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Garanti Bankası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalardan hizmet almışsanız, doğrudan başvuruda bulunabilir ve kredi borcunuzu 72 aya kadar tekrar yapılandırabilirsiniz.

konut kredisi yapılandırma 2017

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Hem konut kredilerinde hem de diğer bankacılık kredilerinde yapılandırma işlemi için birkaç farklı yöntem uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki, doğrudan kredi aldığınız bankaya giderek başvuru yapmaktır. A Bankasından almış olduğunuz bir konut kredisi için yapılandırma yapmaya karar verirseniz, doğrudan banka şubesine kimliğiniz ile gitmeniz yeterlidir. Banka şubesinde sizlere kredi yapılandırma işlemleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak ve sözleşme hazırlanacaktır. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra belirlemiş olduğunuz ve maksimum vade süresini geçmeyecek şekilde seçtiğiniz yeni borç ödeme süresine göre borcunuzu tekrar yapılandırabileceksiniz.

Konut kredisi yapılandırma 2017 için size sunulan bir diğer hizmet de, farklı bir bankadan yapacağınız yapılandırma işlemidir. Bu durum, konut kredisi aldığınız bankadaki borcunuzun, bir diğer bankadan alınan borç transfer kredisi ile kapatılması, toplam tutarın da yeniden kredilendirilmesi ile mümkündür. Bunun için borç transferi hizmeti sunan bankalara gitmeniz yeterli olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisi yapılandırma işlemleri oldukça basit bir işlemdir. Çünkü, birçok banka hem alacaklı olduğu miktarı kolayca tahsil etmek hem de kişilerin sorunsuz bir müşteri olması adına yapılandırma hizmetini sunmaktadır. Fakat, burada asıl iş tüketicilere düşmektedir. Çünkü, yapılandırma işlemi sırasında ana para dikkate alınarak bir taksitlendirme işlemi yapılmamaktadır. Bankadan almış olduğunuz toplam kredi bedeli, ödediğiniz toplam kredi bedeli ve kalan vade süresi dikkate alınarak, yeni bir işlem yapılmaktadır. Kalan tutar yeni vade sürelerine göre ayarlanırken de, yeni bir faiz oranı ortaya çıkacaktır.

Eğer kalan borcunuzu kolay bir şekilde ödemek ya da düşen faiz oranları ile daha düşük miktarda ödeme yapmak için yapılandırma işlemine başvuracaksanız, öncelikle yapılandırma işleminde faiz oranlarını dikkate almanız gerekmektedir. Bankada yapılandırma işlemi için gereken onayları vermeden önce, örnek bir hesaplama yaptırmanız, kesinlikle sizin faydanıza olacaktır. Bu hesaplama sonucunda, seçilen vade süresine göre toplam borcunuzdan daha az ya da çok daha fazla ödeme yapabileceğiniz karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayı çok dikkatli olmalısınız.

Son olarak, bazı bireyler düşük faizli kredi alarak konut kredilerindeki toplam borcu ödeyip, faiz indiriminden faydalanacağını düşünse de, kredi kullanım sözleşmesinde erken kapatma cezası adı altında bir durum söz konusudur. Bundan dolayı bireylerin kredi kullanım sözleşmesini incelemesinde fayda vardır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?