Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Alabilirim

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Alabilirim

Hepimiz biliyoruz ki kredi notları hayatımızın bir parçası oldu. Bu notlar çok müşterinin moralini bozsa da bankalar için çok iyi bir sistemdir.

Bankalar bu sistem sayesinde müşterilere karşı seçici davranabilmektedir. Bankalar kendilerini güvence altında tutmaktadırlar. Verdikleri kredilerin geri ödemelerini her zaman garanti altında tutmak isterler. Bu durumda bankalarında kredi başvurusu yapan kişide ilk aradığı kredi notlarının yüksek seviyelerde olmasıdır. Kişinin bankalarla arasında ki finansman ilişkileri sağlamsa hiçbir banka o kişiye kredi vermekten çekinmez. Ancak kişinin kredi notu düşük seviyelerde ve borçları varsa bu kişiye bazı bankalar kredi başvurusu bile yaptırmazlar. Bu kişiler için genel çözüm olarak ya kefil bulmak ya da gayrimenkul ipotek ettirmek gibi durumlardır.

Günümüzde kredi ile alakası olan bütün kişiler Findeks kredi notunu sorgulayarak hareket etmelidir. Artık bu notları Findeks aracılığıyla öğrenerek bankalarla iletişime geçmelisiniz. Yazımızın devamında kredi notunuz hangi düzeylerde olursa kredi alabilirsiniz konusundan bahsedeceğiz.

Kredi Notum Kaç Olmalı

Genel olarak kredi notları 0 ile 1900 arasında olmaktadır. Findeks, kredi notunuzu sorguladığınızda sizlere bu rakamların arasında bir rakam söyleyecektir. Bu notunuz ne kadar düşük olursa o kadar kötü bir haldesiniz demektir. Eğer ki size söylenen not yüksek seviyelerde ise bu sizin kredi notlarınız için her zaman olumlu bir işarettir. 1900 kredi notu olan kişi bankalar tarafından en güvenilir tüketicidir. 0 gibi düşük notları olan kişiler ise en riskli tüketici olarak gözükmektedir. Sizlere şimdi Findeks’in belirlediği sınıflandırmalardan bahsedelim;

Findeks, sınıflandırmalarını kırmızı, sarı ve yeşil renkleriyle yapmaktadır.

  • Findeks Kırmızı: 0 ile 699 puanları arasında olan kişiler.
  • Findeks Sarı: 700 ile 1499 puanları arasında bulunan kişiler.
  • Findeks Yeşil: 1500 ile 1900 puanları arasında ki kişiler.

Kredi Notlarının Sınıflandırılması

  • Findeks kırmızıda olan tüketiciler; bu kişiler genel olarak bankalarla arasında ki finansman ilişkileri kötü durumlarda olan kişilerdir. Bankalara borçlu olan ve borçlarını geç ödeyen vatandaşlar bu sınıfta bulunurlar. Bu kişilerin kredi alması pek mümkün olmayacaktır. Bankalar tarafından güvenilmez olarak görünen müşterilerdir.
  • Findeks sarıda bulunan kişiler; Bankalara karşı çok sorun yaşamamış ve kredi verilebilir düzeyinde olan kişilerdir. Bankalar bu gruptaki kişilere kredi imkanları sunarlar. Bu müşterilere güvenirler. Tabi ki bu notunuz 1499’a ne kadar yakın olursa bankaların size olan bakışları o kadar olumlu olacaktır. Bu kişilere riskli müşteriler demek haksızlık olacaktır.
  • Findeks yeşilde bulunan kişilerse; bu kişiler bankalar tarafından güvenilir ve sonuna kadar kredi imkanlarından faydalanabilecek kişilerdir. Bu kişiler bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşamamış ve bankaların kredi vermek için can attığı kişilerdir.

Bu konuda net olarak belirtebileceğimiz şeylerden biri kırmızı grupta bulunuyorsanız eğer kredi alma imkânınız yoktur. Bu kişilere kredi imkanları verilmemektedir. Genelde buralarda bulunan kişilerin bankalara da borçları bulunduğu için hiçbir banka bu kişilere kredi imkânı vermek istemezler. Bu gurubun dışında diğer gruplarda bulunuyorsanız kredi imkanları bankadan bankaya değişecektir. Bu konu için bankalarla irtibatta olmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?