Ana Sayfa EMLAK 5 Aralık 2017

Konut Alacaklar Fiyatlar Yükselmeden Satın Almalıdır

Konut Alacaklar Fiyatlar Yükselmeden Satın Almalıdır

Ülkemizde Emlak Konut sektörü her geçen gün büyümekle birlikte yapılan binaların her geçen lüxleşmesi ve satılan konut sayısının TÜİK verilerine göre 2017 yılında 1 milyon 200 binlere ulaştığı görülmektedir. Emlak piyasasında hedeflenen sınır 1 milyon 300 bin konut olmakla birlikte bu sınr rahat bir şekilde aşacağı görülmektedir.

Konut alacak vatandaşlarımıza Kredi Bankam ekibi olarak ellerini çabuk tutmaları gerektiğini, önümüzdeki yıl konut fiyatları ve Konut Kredisi faiz oranların daha yükselmesini beklediğimizden dolayı yılsonu fırsatları değerlendirilmesi uygun görüyoruz.

Emlak konut sektörü ilk 10 ayda yüzde 8 artan konut talebi inşaat sektörüne moral verdi. Talebin 1 milyon 153 bin ile üstün dereceli seviyede bulunduğunu belirten Piyalepaşa İstanbul Genel Müdürü Kaan Yücel, “2017’yi 1 milyon 300 bin yada 1 milyon 400 bin şeklinde bir satışla tamamlarız. Döviz kurunun ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi kesinlikle fiyatlara yansıyacaktır. Yükseliş olmadan konut alıcıları harekete geçsin” dedi.

Ekonomi servisimizde Buğra Kardan’ın sorularını cevaplandıran Yücel, “Seneye de 1 milyonu fazlaca rahat geçeriz, fazlaca daha iyi rakamlar görürüz” tahmininde bulunmuş oldu.

ULAŞIM KONUSU ÖNCELİK OLDU

Konut tercihinde lokasyonun belirleyici bulunduğunu kaydeden Yücel, “15-16 milyonluk şehirde bir yerden bir yere gidebilmek kolay olmadığından, firmalar E-5 ve E-6 hattında toplandığından ana arterlere yakın yerlerde ev aranıyor“ dedi.

Konut fiyatlarındaki seyre de değinen Yücel, şu şekilde devam etti: “İmzamızı taşıyan ve kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa’da fiyatlar yüzde 35-40 oranında arttı. Metrekare fiyatımız başlangıçta 7-8 bin lira düzeyindeyken, şu anda 12 binlerde. Bu şüphesiz yatırımcılar için İyi bir artıştır. Yani bizlerden ev alanlar hem rahat ediyor, hem de kârlı bir yatırım yapıyor. Bunda projemizin şehre yakınlığının ve konforunun da oranı büyük.”

‘’FİYATLAR DÖVİZDEKİ ARTIŞLA ŞİŞER’’

“Dolar ve Euro tarafındaki ani oynamalar hammadde bedellerini arttırıyor’’ diyen Kaan, ‘’Ama biz bu artışı müşterilerimize satmaca etmiyoruz. Bu dönem daire almak için ideal. İleride kur ve konut kredileri sebebiyle fiyatlar şişebilir. 2018’de konut tutarları minimum yüzde 10 artabilir” tespitinde bulunmuş oldu.

ALAN BAZLI DÖNÜŞÜM ŞART

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin 7,5 milyon bağımsız birimin dönüştürüleceğine dair açıklaması inşaat sektörünü umutlandırdığını belirten Kaan Yücel, ‘’Dönüşüm ülke ve şehirler için mühim. Biz dönüşümü ticari yönü ile ele almamalıyız, vazife olarak görmeliyiz. Dönüşümü önemsemeli, bina bazında değil, alan bazında yapmalıyız. Tabii burada toplumsal tarafı kısaca toplumun mutluluğunu unutmamalıyız” mesajını verdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?