Ana Sayfa EMLAK 13 Aralık 2017

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

İstanbul, Ankara ve İzmir şehirleri başta olmak üzere kentsel dönüşüm furyasını son gaz devam ediyor. Evi kentsel dönüşüm kapsamına girip yenilenecek olan bir çok vatandaşın aklında değişik sorular var. Bu soruların en başında ise evi kentsel dönüşüm ile yenilenecek olan vatandaşa kira yardımı yapılacak mı?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir?

Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılıp yenisi yapılana kadar başka binalarda yaşayan mülk sahiplerine yapılan yardımıma kentsel dönüşüm kira yardımı ismi verilmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımındaki  temel amaç, binası yenilenen vatandaşın mağduriyetini önlemek.

Binayı yenileyen firma ile yapılan anlaşma doğrultusunda kira yardımı verilebileceği gibi bazı şartlar sağlandığında devletten de kentsel dönüşüm kira yardımı alınabiliyor. Kira yardımından 18 aya kadar, belirlenmiş olan güncel tutar kadar faydalanabiliyorsunuz. Yapılacak yardım tutarı il il farklılık gösteriyor. Kentsel dönüşüme giren binada kiracı olmanız halinde ise taşınma yardımı alabiliyorsunuz.

Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilmeniz için binanızın riskli yapı grubuna girdiği için yeniden yapılıyor olması gerekiyor. Binanız için ilgili kurumdan riskli bina raporu aldıysanız ve yaşadığınız bölgede kentsel dönüşüm uygulanıyorsa binanızın yeniden yapılması durumunda kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilirsiniz. Hak sahipleri gerekli belgelerle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli belgeler

Kentsel dönüşüm kira yardımına başvururken şu belgelere ihtiyacınız olacak:

  • Başvuru formu (kurumda veriliyor)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Konut veya iş yerine ait güncel ve imzalı tapu aslı ile fotokopisi
  • Konut veya iş yerinin bağımsız bölümünü gösteren tapu aslı ve fotokopisi
  • Riskli bina tespit raporu inceleme formu
  • Yeni oturum adresini gösteren adrese dayalı nüfus kayıt örneği
  • Kamu bankalarından açılmış bir banka hesabına ait hesap cüzdanının fotokopisi

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?