Ana Sayfa EKONOMİ 13 Aralık 2017

Dolar/TL Kuru Uzmanların Son Tahminleri

Dolar/TL Kuru Uzmanların Son Tahminleri

Son günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisiyle rekora yakın seviyelerden gerileyen Dolar/TL yeni güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinde başladı, ilerleyen saatlerde 3.85’i aştı.

Dolar/TL kuru, yurt içinde piyasaların kapanmasının ardından sınırlı kazancını geri vererek 3.83 seviyesinin altına geriledi. Lira, TSİ 20:55’de dolar karşısında yüzde 0.51 artıda yaklaşık 3.8283 seviyesinden işlem gördü.

Kur, TSİ 18:59’da 3.8264 ile gün içi düşüğünü gördü.

TEB Yatırım stratejisti Işık Ökte, Dolar/TL ‘nin Fed faiz artırımı beklentilerine karşın gün içi düşüğüne gerilemesine ilişkin şu yorumda bulundu: Yarın Merkez Bankamızdan beklentilerin (100 baz puan) üzerinde bir faiz artırımının fiyatlandığını görüyoruz.

Bu akşam açıklanacak olan Fed kararı doların hareketi açısından belirleyici olacak. Uzmanlar, Fed’in faiz faiz artırmasına kesin gözüyle bakıyor, 2018 yılı için ‘dotplot’ olarak bilinen faiz artış tahminlerinin 3’ten 4’e çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun ise daha önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Kimi uzmanlar faiz tahminlerinin 3’ten 4’e yükseltilebileceğini öngörüyor. HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy faiz artış tahmininin düşürülmesinin doları negatif, yükseltilmesinin pozitif etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Aksoy “Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek.” yorumunu yaptı.

FED’İN FAİZ KARARINDAN ZİYADE PROJEKSİYONLARI İZLENECEKFED’İN FAİZ KARARINDAN ZİYADE PROJEKSİYONLARI İZLENECEK

SIRADA TCMB VAR

Merkez Bankası’nın faiz kararı da yarın piyasalara damga vuracak. Genel beklenti Merkez’in TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak GLP faizinde artış yapacağı yönünde ancak miktarına dair görüş ayrılıkları var.

Kapital FX’ten Enver Erkan “Kurda iki Merkez Bankası’nın aksiyonlarının bileşimi olarak bizim açımızdan negatif senaryoda 3,91’deki geniş bant direnci, pozitif olan senaryoda ise 3,80-3,75 bölgesi hedefte olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?