Ana Sayfa BANKALAR 15 Aralık 2017

Kara Listede Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Kara Listede Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Banka müşterileri tarafından kara liste olarak bilinen kredi kayıtlarında negatif etkisi bulunan bu durumun banka işlemlerinde karşınıza çıkması muhtemel. Kara liste olarak tabir edilen Kırmızı kalem bankaya borcu olan vatandaşın borcunu ödeyememesi ve icralık olmasıyla ortaya çıkar. Kredi Kayıt Büroları tarafından her banka müşterisinin tüm bankacılık işlemleri kayıt altına alınmaktadır. Kara listeye giren tüketici bankalara yapmış olduğu kredi, kredi kartı başvuruları reddediliyor. Peki nedir bu kara liste? Banka Kara Listeden nasıl çıkılır sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Banka Kara Liste Nedir?

Banka Kara liste, halk tarafından verilen terimdir. İşin aslı ise, Merkez Bankası tarafından tutulan, kişilerin bankalar ile aralarındaki olumsuz olan ilişkileri ve kredi durumlarını saklayan bir veri tabanıdır. Kişi, aldığı kredileri defalarca ödeyememişse, kendini birden kara listede bulur ve yeni krediler adına önüne bir engel çıkmış olur. Aynı Merkez Bankası kara listesi gibi, bir de Kredi Kayıt Bürosu kayıtları da bankaların değerlendirmeleri açısından oldukça önemli olmaktadır.

Kara listeden çıkmanın ise bir takım yolları mevcuttur. Ancak bu yollar, kolay işlemleri kapsamaz. Peki nasıl çıkılır bu kara listeden?

Banka Kara Listeden Kaydı Sildirmek

Her ne kadar listeden çıkılmak ya da adınızı sildirmek için her şeyi yapmak isteseniz de, aslında temelde yapılması gereken işlem oldukça basittir; geçmişe dönük tüm borçları ödemek. Merkez Bankası veri tabanı, geçmişe ait ya da güncel tüm borçlarınızın kayıtlarını tuttuğu ve bu borçların ödenmediğini gördüğü her an, sizin kara listeden çıkış işlemlerinizi başlatmayacaktır. Bu da demektir ki, nereye nasıl bir kredi borcunuz ya da ödenmemiş kredi ekstreleriniz var ise, faizleri ya da belirtilen miktarlar kadarını ödemek zorundasınız.

Söz konusu borç kapatma ve para ödeme işlerinin ardından ise, yine bir anda kara listeden çıkamıyorsunuz. Son ödemeyi yaptığınız tarihi baz alan Merkez Bankası, bu tarihi sizin için bir milat kabul ediyor ve isminizi 5 yıl süreyle listesinde bekletiyor. 5 yıl boyunca temiz bir sicile ve finansal hikayeye sahip olursanız, isminiz kara listeden siliniyor. Bunun dışında, söz konusu listeden kurtuluşunuzun başka hiçbir yöntemi bulunmuyor. Özetle, kara listeden kayıt sildirmek, borcunuzu ödemekten geçiyor ve borç ödenme tarihinden tam 5 yıl sonra, temiz bir sicile kavuşmuş oluyorsunuz.

Bankalar Açısından Kara Liste Sonrası Durum Nedir?

Kara listeden çıksanız dahi, isminizin bir dönem orada geçmesi, bankaları şüpheye düşürmek için yeterli. Yani, ister listede adınız varken, ister listeden kaydınız silindikten sonra yapacağınız kredi kartı başvuruları ya da kredi kullanma talepleri, yüksek olasılıkla geri çevrilebilir. Fakat, bu istenen banka ürünlerinin size verilmesi de ihtimaller dahilinde. Ancak en güzeli, hem hiç bir borç bırakmamak, hem de bu kara liste denilen kötü şöhrete dahil olmamak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?